مسابقه تحلیل داده‌های سامانه شفافیت شهرداری تهران با عنوان «تهران به روایت شفاف»

بروزرسانی مورخ ۹۹/۲/۸:
پیرو تماس تلفنی تحریریه معمارنیوز با دبیرخانه مسابقه؛ با توجه به شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا، مسابقه فعلا بصورت معلق در آمده است. در صورت نهایی شدن هرگونه تصمیمی در این خصوص، متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

بروزرسانی مورخ ۹۸/۱۰/۱۶:
اطلاعیه شماره ۴: به اطلاع مخاطبان ارجمند می‌رساند به دلیل درخواست برخی از شرکت‌کنندگان مهلت ارسال آثار تا ساعت ۲۴ روز ۱۸ دی ماه تمدید می‌شود.

تهران به روایت شفاف؛ مسابقه تحلیل داده‌های سامانه شفافیت شهرداری تهران در دو بخش «بهترین تحلیل» و «بهترین بصری‌سازی»

• برگزارکننده: شهرداری تهران

• معرفی مسابقه:
شفافیت، کلید اعتماد متقابل میان شهروندان و مدیریت شهری و ابزار تحقق نظارت عمومی شهروندان بر عملکرد مدیریت شهری است.
شهرداری تهران در دوره جدید مدیریت شهری، با راه‌اندازی وب‌‌سایت شفاف و انتشار اطلاعات قراردادهای کلان شهرداری، اطلاعات مدیران و کارکنان، اطلاعات پرونده‌های صدور پروانه تخریب و نوسازی، گزارش کامل پژوهش‌های شهرداری و … حرکت در مسیر شفافیت‌بخشی به عملکرد خود را آغاز کرده است.
اکنون که بیش از یک سال و نیم از راه‌اندازی شفاف می‌گذرد، به نظر می‌رسد زمان مناسبی است تا اطلاعات منتشرشده بر روی این وب‌سایت، از سوی پژوهشگران داده و علاقه‌مندان به مسائل شهری مورد واکاوی و بررسی قرار گیرد. به همین منظور، شهرداری تهران اقدام به برگزاری مسابقه تحلیل داده با محوریت داده‌های منتشرشده روی وب‌سایت شفاف نموده است تا ضمن جلب مشارکت شهروندان در حل مسائل شهری و کمک به تکمیل چرخه شفافیت، ظرفیت داده‌های شفاف و نقاط قوت و ضعف آن برای انجام تحلیل‌های داده‌محور نیز شناسایی شده و زمینه ارتقای کمی و کیفی داده‌های منتشرشده فراهم شود.

• بخش‌های مسابقه:
تهران به روایت شفاف در دو بخش «ارائه بهترین تحلیل» و «ارائه بهترین بصری‌سازی» برگزار خواهد شد.

ارائه بهترین تحلیل:
در این بخش از مسابقه، تاکید بر غنای اطلاعاتی تحلیل انجام‌گرفته و علمی بودن روش انجام آن است؛ یعنی تحلیل تا چه حد توانسته است از دل داده‌های خام و پیچیده، ابعادی بدیع مورد بررسی را به نمایش بگذارد. و روش انجام این کار نیز، تا چه حد بر اصول علمی تحلیل داده منطبق بوده است.
آثار ارسالی از جهات زیر توسط هئیت داوری ارزیابی می‌شوند:
– دقت و رعایت روش علمی در تحلیل
– بدیع بودن تحلیل
– نحوه طرح مسئله و پاسخگویی به آن طی روند پردازش داده
– ارائه تحلیل قابل فهم برای مخاطبان
– صحت نتیجه‌گیری

تحلیل ارائه بهترین بصری‌سازی:
در این بخش از مسابقه، ضمن آنکه رعایت معیارهای علمی در انجام تحلیل و ارائه نتایج معتبر همچنان حائز اهمیت است، تاکید بر نحوه ارائه تحلیل و نتایج آن با استفاده از انواع روش‌های بصری‌سازی داده (Data Visualisation) قرار دارد. بصری‌سازی می‌تواند به هر یک از شیوه‌های ایستا، تعاملی و متحرک و در قالب اینفوگرافی، نقشه، جدول، نمودار، ویدئو و … انجام گیرد. در ارزیابی آثار این بخش، خلاقیت در بصری‌سازی و همچنین به‌کارگیری بصری‌سازی به‌عنوان ابزاری برای ارائه تحلیل قابل‌فهم مورد توجه قرار می‌گیرد.

* تمامی آثار ارسالی به همراه نتایج ارزیابی هیئت داوری، به صورت عمومی منتشر خواهد شد.

• موضوعات مسابقه:
تهران به روایت شفاف در دو بخش «ارائه بهترین تحلیل» و «ارائه بهترین بصری‌سازی» برگزار خواهد شد. در هر دو بخش، تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقه باید با مبنا قرار دادن داده‌های منتشرشده روی شفاف و در صورت لزوم ترکیب آن با دیگر مجموعه‌های داده‌ای که دسترسی عمومی به آن‌ها وجود دارد، تحلیلی از موضوعی در حوزه مدیریت شهری ارائه دهند. برخی محورهای موضوعی پیشنهادی عبارت‌اند از:
• ارائه راهکارهای عملی برای بهبود سیاست‌گذاری
• تشخیص رویه‌های ناکارآمد و محمل فساد
• ارائه روایتی قابل فهم از داده‌های طویل و پیچیده
• ارزیابی تطابق عملکرد با برنامه‌ها
• به طور کلی، هرگونه تحلیل داده‌محور در حوزه مدیریت شهری بر مبنای داده‌های منتشرشده روی شفاف می‌تواند برای شرکت در مسابقه ارائه شود.

• شرایط شرکت در مسابقه:
برای شرکت در مسابقه توجه به نکات زیر حائز اهمیت است:
• شرکت در مسابقه برای عموم آزاد است و تمامی شهروندان می‌توانند به صورت انفرادی یا در قالب تیم‌های دو تا پنج‌نفره در این مسابقه شرکت کنند.
• هر فرد تنها مجاز به عضویت در یک تیم است.
• شرکت‌کنندگان می‌توانند در هر دو بخش‌ مسابقه به صورت همزمان شرکت کنند.
• استفاده از داده‌های موجود در وب‌سایت شفاف برای شرکت‌کنندگان الزامی است، اما آن‌ها می‌توانند از سایر منابع اطلاعاتی معتبر که در دسترس عموم قرار دارد از جمله وب‌سایت‌های شهرداری‌ها، وزراتخانه‌ها و ارگا‌‌‌‌‌ن‌هایی که دارای اطلاعات و داده‌های مرتبط و قابل‌استفاده هستند نیز در تحلیل خود بهره بگیرند. برخی از این منابع عبارتند از:
– وب‌سایت داده نما: data.tehran.ir
– درگاه ملی آمار: amar.org.ir
– وب‌سایت سامانه ملی کاتالوگ و مجموعه داده‌های باز و کاربردی: data.gov.ir
• جزئیات تمامی منابع مورد استفاده و نحوه به‌کارگیری آن‌ها در تحلیل باید به طور کامل بیان شود به نحوی که بررسی دقیق و تکرار تحلیل‌ها توسط هیئت داوری امکان‌پذیر باشد.
• لازم است تیم‌های شرکت‌کننده، هرگونه مستندات مربوط به تحلیل خود را نزد خویش نگهداری کنند تا در صورت درخواست هیئت داوری، آن‌ها را ارسال نمایند.
• ثبت‌نام در مسابقه و ارسال آثار، تنها از طریق وب‌سایت مسابقه انجام خواهد گرفت.

• جوایز مسابقه:
به برگزیدگان مسابقه جوایز نقدی و غیرنقدی به شرح زیر اهدا می‌شود:

جوایز غیرنقدی:
انتشار سه اثر اول برگزیده هیئت داوران در هر بخش در ویژه‌نامه همایش «تجربه شفافیت». این ویژه‌نامه در بین شهرداری‌های کلان‌شهرها و وزارتخانه‌های دولتی توزیع می‌شود.
ارائه سه اثر اول برگزیده هیئت داوران در هر بخش در صحن علنی شورای شهر تهران توسط تیم‌های برنده

جوایز نقدی:
جایزه تیم اول: هفت میلیون تومان
جایزه تیم دوم: پنج میلیون تومان
جایزه تیم سوم: سه میلیون تومان

• تاریخ های مهم:
مهلت ارسال آثار: ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۸  تمدید تا ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸  تمدید تا ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ 
زمان اعلام برگزیدگان: ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸

• دبیرخانه:
تلفن: ۴۴۹۹۱۱۶۷ (خط ویژه)  –  فکس: ۸۹۷۸۵۳۷۶
ایمیل: competition.shafaf@tehran.ir
سایت مرتبط: shafaf.tehran.ir
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook