نگاهی به کانسپت ساختمان پزشکان روزنه | طرحی از دفتر معماری ایده همساز |

کانسپت و توضیحات به بیان معمار طرح – ساختمان پزشکان روزنه در منطقه سعدی شهر زنجان واقع شده است. این منطقه به دلیل نزدیکی به بازار شهر و نیز قرار گیری در زون ساختمان‌های پزشکی جدیدالتاسیس در منطقه‌ای با ازدحام زیاد مراجعین پیاده می‌باشد. در زمان ارجاع این پروژه، با زمینی با ویژگی خاص هندسی روبرو شدیم؛ بدین ترتیب که یک سمت زمین به صورت ال شکل به کوچه دیگری وصل می‌شد. ابتدا تصمیم گرفته شد که این مسیر واگذار یا تبدیل به فضای خدماتی یا انبار شود اما با مطالعه بیشتر، به این نتیجه رسیدیم که شاید این هندسه نامتعارف بتواند با تبدیل به یک مسیر عبوری امکان‌های جدیدی به پروژه اضافه کند. از سویی ایجاد این مسیر قسمتی از فضای تجاری طبقه همکف را از میان می‌برد اما از سوی دیگر مسیری در اختیار شهر، با فضاهای متمایز را ممکن می‌ساخت. این موضوع تبدیل به موضوع اصلی طراحی بنا شد و ترکیب شکل گیری واحدهای ساختمان، پله ها و آسانسورها با توجه به این مسیر تعریف شد. در گوشه‌ای از همین مسیر پله‌هایی به سمت طبقه پایین یعنی آزمایشگاه‌ها تعریف شد و در انتهای آن فضایی کوچک به عنوان کافه در نظر گرفته شد که خدمات اولیه را برای مراجعه کنندگان و استفاده کنندگان را امکان پذیر سازد. در طول مسیر طراحی شده نیز مبلمان شهری برای استفاده کنندگان در نظر گرفته شد. نیروهای این مسیر یا شکاف، معطوف به طبقه همکف نماند و در پوسته بیرونی بنا و نیز در پلان‌ها تاثیر گذاشت. این ساختمان در ۵ طبقه بروی همکف و با طبقات ۳ و ۴ واحده است و در طبقه بام آن رستوران-کافه کوچک دیگری برای مراجعین و استفاده کنندگان پیش بینی شده است. جنس مترال نما از اکسپند متال است که بازشوهایی در قسمت هایی از آن تعبیه شده است.

مشخصات طرح:
• طراح: دفتر معماری ایده همساز
• معمار مسئول: رئوف قاسمی
• همکاران طراحی: ساناز بیوک آقازاده، سجاد عبادیِ، شیرین زارعی
• کارفرما: آقای علیمردانی
• محل پروژه: زنجان
• سال: ۱۴۰۲

تهیه و تنظیم: معمارنیوز
سایت مرتبط: www.raoufghasemi.com
منبع خبر: www.MemarNews.com
مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook