نگاهی به کانسپت حاشیه رودخانه زرجوب شهر رشت | طرحی از گروه معماری تژا |

کانسپت و توضیحات به بیان معماران – من چگونه باشم زرجوب زنده می‌شود؟
رود سال‌ها در مسیر خود از سرچشمه‌ها تا رسیدن به دریا، به پیرامون خود زندگی بخشیده است، سکونت ساخته و روستاها و شهرها را به وجود آورده است. امروز رود مرده است و قرار است شهر و مردمش به آن زندگی بخشند.
من چگونه بوده‌ام که امروز زرجوب مرده است؟ وضعیت کنونی زرجوب نتیجه‌ی عوامل بسیار زیادی است که طیف وسیعی از مخاطبان را شامل می‌گردد. راه حل ما احیای تدریجی و گام به گام رودخانه زرجوب است. ما بر این باوریم که رود در گذر زمان به صورت تدریجی و با جمیع عوامل ناخوشایند به این نقطه رسیده است؛ و نمی‌توان صرفاً با لایروبی بستر رودخانه به ایجاد یک فضای شهری زنده خوشبین بود. هر یک از شهروندان اعم از مردم عادی تا مسئولین در به وجود آمدن وضعیت کنونی نقش داشته‌اند. برای برون رفت از چنین شرایطی باید ابتدا به دنبال تغییرات خرد در مقیاس ریزدانه باشیم تا در ادامه، اصلاحات را به مقیاس کلان گسترش دهیم. ما معتقدیم که زرجوب وقتی می‌تواند زنده شود که همه‌ی شهروندان به دنبال احیای آن باشند و به آن زندگی بخشند.
ما در چهار گام متوالی به دنبال بازآفرینی محدوده‌ی رودخانه هستیم.
گام اول:
در اولین گام با ایجاد گره‌هایی در پیرامون کاربری‌هایی همچون آموزشی و فرهنگی در بافت حاشیه رودخانه به دنبال افزایش کیفیت زیست در سطح محله‌های حاشیه زرجوب هستیم. با این کار فضاهای دارای پتانسیل اولیه را بازآفرینی می‌کنیم. با صرف هزینه‌های کنترل شده در گره‌های منتخب، به دنبال ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان هستیم. در این گام با ایجاد فضاهای سبز شاخص، تعریف کریدرهای دید به سمت رودخانه، تقویت کاربری‌های آموزشی و فرهنگی، احیا و تغییر کاربری برخی از ساختمان‌های محدوده همچون ساختمان‌های باغ نوغان‌داری به دنبال افزایش سرزندگی و مخاطب پذیری در محدوده‌ی رودخانه خواهیم بود.
گام دوم:
در دومین گام به دنبال آن خواهیم بود که با ایجاد کمپین، رویداد و محتوای مرتبط، شهروندان و مسئولین را در تحقق ساماندهی محدوده‌ی زرجوب مشارکت دهیم. در این گام همیت شهر را در احیای زرجوب افزایش خواهیم داد. این کار از طرفی امید به زنده شدن کل مسیر زرجوب را به عنوان محوری ارتباطی، تفریحی، فرهنگی افزایش داده و از طرفی دیگر میتواند از طریق فرهنگ سازی، هزینه‌های پروژه را کاهش دهد و نیز زمینه ساز جذب سرمایه گذار گردد.
گام سوم:
در سومین گام با لایروبی رودخانه، ایجاد پیاده راه در طول رودخانه و قراردادن کاربری‌های ریزدانه‌ی تفریحی، سرگرمی و فرهنگی به دنبال ساماندهی محدوده رودخانه خواهیم بود. در این گام ما به دنبال زندگی بخشیدن به رودخانه هستیم، بافت سبز کم رنگ شده‌ی پیرامون رودخانه در گذر زمان در این مرحله به بستر و پیرامون رودخانه بازگردانده خواهد شد؛ همچنین از طریق ایجاد بستری متنوع در گذر رودخانه در محدوده طرح، زمینه تجربه‌ی دیدن، شنیدن صدا و لمس آب، فراهم می‌شود.
گام چهارم:
در چهارمین گام با ایجاد گذر، راه و پل بین گره‌ها ارتباط برقرار خواهیم کرد؛ و نیز با محوریت ایجاد تعامل و ارتباط بین گره‌ها به دنبال تجربه‌ی خوشایند زیستن در یک فضای شهری پویا با محوریت زرجوب خواهیم بود. در ادامه می‌خواهیم سرزندگی ایجاد شده در این محدوده را در امتداد رودخانه و بافت اطراف پروژه گسترش دهیم و با ایجاد مسیرهایی جذاب، شهروندان را به سمت آنها هدایت و به عبور از آنها تشویق کنیم.

سکانس اول:
احیای باغ نوغان‌داری گام بسیار مهمی در شروع فرآیند ساماندهی محدوده‌ی پروژه می‌باشد. باغ نوغان‌داری با فضای سبزی مناسب و ساختمان‌های قدیمی و قابل احیا، گزینه‌ی مطلوبی جهت تحقق یک نهاد اجتماعی می‌باشد. مجموعه نوغان‌داری می‌تواند از طریق ایجاد کاربری‌هایی همچون باغ عمومی، موزه و کتابخانه سبب افزایش مخاطب پذیری محدوده گردد.
سکانس دوم:
بهسازی کاربری‌های آموزشی و فرهنگی موجود و گذرها و راه‌های پیرامونی آنها در محدوده ۵۵ هکتاری پروژه از طریق مرکز قرار دادن کاربری‌هایی همچون مدرسه و ساماندهی جداره‌ها و کفسازی‌ها و ایجاد بافت سبز و نورپردازی مطلوب می‌توان ابندا کیفیت زیستی را در محدوده ارتقا بخشید و سپس خواست شهروندان جهت احیای رود را افزایش دهد.

یکی از ورودی‌های اصلی به مجموعه روپارک تقاطع تختی است. راهکار ما ایجاد یک عرصه‌ی باز شهری در طرفین توسط دو پل در تراز پل فعلی خواهد بود که علاوه بر ایجاد کریدری باز به سمت زرجوب امکان وجود ایستگاه دوچرخه و سواره را نیز فراهم می‌آورد.
ایجاد کاربری‌هایی همچون فضای بازی و ورزشی و همچنین فضاهایی برای بازارهای موقت و نمایشگاه‌های فصلی و صنایع دستی در مکانهای ایجاد شده در حاشیه رود می‌تواند سبب ایجاد سرزندگی در روپارک گردد. این کاربری‌ها می‌تواند تعامل مطلوبی با کاربری‌های فعال جداره‌ها داشته باشند.

سکانس منتخب دو گره از هشت گره‌ی ایجاد شده در محدوده‌ی حد بستر و حریم ۴۵ متری رودخانه است. در این سکانس امکان نزدیک شدن به سطح آب و تجربه لمس آب فراهم می‌گردد. در برش اول با توجه به مساحت ایجاد شده به دلیل تخریب بافت موجود در حریم، امکان آن فراهم است که به سطح آب نزدیک شویم. این در حالیست که با تغییر سطح آب بخشی از پله‌ها می‌توانند درون آب قرار گیرند. فضای ایجاد شده یک عرصه باز شهری می‌باشد که امکان برگزاری اجتماعات شهروندان، رویداد، نمایش فیلم و مسابقات ورزشی در آن وجود دارد. در قسمت دیگری از این سکانس ایستگاه قایق و سکویی برای ماهیگیری در فصولی که سطح آب در ارتفاع مطلوبی باشد ایجاد شده است.
به طور کلی کاربری‌های ایجاد شده در جداره‌های همکف حریم ۴۵ متری فعال و عموما فرهنگی و آموزشی هستند. تا بتوان از این طریق مخاطبین انتخاب شده‌ی بیشتری در محدوده‌ی پروژه حضور داشته باشند. این فضاها در جهت احیای ارزش‌های اجتماعی شکل گرفته‌اند. در حالی که محدوده‌ی حد بستر و حریم ۴۵ متری رودخانه جهت ایجاد تعامل و گفت وگو شهروندان با یکدیگر، بازی و سرگرمی و افزایش سرزندگی ایجاد شده‌اند.

مشخصات طرح:
• طراح: گروه معماری تژا
• سرپرست تیم طراحی: نعیم نوروزی فخشامی
• تیم طراحی: مهدیه احمدلو، حصین علی‌مازندرانی، محمدرضا شیخ قرایی، هدی کنعانی‌مقدم، ثنا کنعانی‌مقدم، نسیم فتحی، آرش خردی، یوسف شیروانیان، مصطفی مسعودشاهی، محمدرضا رجبی
• کارفرما: وزارت راه و شهرسازی، شرکت بازآفرینی شهری ایران
• مساحت زمین: ۵۵ هکتار
• محل پروژه: رشت
• سال: ۱۳۹۸
• جوایز و افتخارات:
o رتبه دوم مسابقه طراحی حاشیه رودخانه زرجوب شهر رشت | ۱۳۹۸

تهیه و تنظیم: معمارنیوز
سایت مرتبط: www.tejagroup.ir
لینک مرتبط: اعلام نتایج مسابقه طراحی حاشیه رودخانه زرجوب شهر رشت
منبع خبر: www.MemarNews.com
مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook