نگاهی به پروژه Meditation Chapel | طرحی از Lee Eunseok، Atelier KOMA |

کانسپت و توضیحات به بیان معمار طرح

فضای عبادتی وجودی:
کلیسای مدیتیشن نه فقط مکانی برای عبادت، بلکه بیشتر پناهگاهی برای افراد منزوی است تا وجود خود را در برابر طبیعت الهی بیابند که اساساً یک عقب نشینی از شهر می‌باشد. ایده این پروژه نشات گرفته از فضای کوچک مورد نیاز برای عبادت هر بازدیدکننده است. از این رو، معمار به جای تقلید از فرم معماری مینیمالیستی، که هدف آن از بین بردن همه جزئیات است، سادگی و عملکردی را انتخاب کرد که می‌تواند وجود بازدیدکننده را مانند ظرف در خود نگه دارد.

حجم طبقه:
حجم این کلیسا که در طبیعت قرار دارد، به عنوان یک جعبه بلند ساخته شده است که نشان دهنده جدایی از دنیای سکولار است. از طریق حداقل توالی و گسترش عمودی، فضایی محترمی را ایجاد می‌کند. به جای اتخاذ رویکرد پرسه‌زنی که مسیری لذت بخش از طبیعت و فضا را برای بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به سرعت و مختصر به آسمان باز برسند و مستقیماً به صورت منفرد در برابر خدا بایستند!

چهار سطح:
فضای داخلی کلیسا به چهار سطح تقسیم می‌شود که هر یک هدف و موضوع خاص خود را دارد: دریا، صدا، نور و پس زمینه‌ای که آنها را در بر می‌گیرد. قسمت جلویی با دیواری بتنی پوشیده شده است که می‌تواند منظره‌ای بی‌بدیل را به تصویر بکشد و دریای مه آلود غرب و نور طبیعی را در خود جای دهد. به جای منظره دراماتیک دریای مواج، با دریای تاریک غربی پر شده و آن را با شکوه‌تر می‌کند.
سطح پشتی دیواری است که گهگاهی هارمونی بهشت را به صورت ترکیبی بیان می‌کند، در آن نصب شده است. این یک نمونه معمولی از یک دیوار معمولی است که نه فرسوده، پر جنب و جوش، اما نه مجلل. دیوارهای پذیرایی از فضای سبز از رنگ‌های تک رنگ تشکیل شده و در نسبت‌های متعادل طراحی شده اند. ۱۲ پنجره شیشه‌ای رنگی به شکل قیف به عنوان استعاره‌ای از طبیعت عمل می‌کند. برخلاف شیشه‌های رنگی کلیساهای قرون وسطایی که سعی در بیان محتوای کتاب مقدس داشتند، در اینجا به طور ملموس، فضای داخلی و خارجی را با طرحی انتزاعی از سبزه پر می‌کنند و بازدیدکنندگان را قادر می‌سازند تا طبیعت را به طور مداوم درک کنند. دیواری که ورودی کلیسا در آن قرار دارد، منظره را از درون به دنیای بیرون هدایت می‌کند. از منظر ناظر، این یک دیوار خالی است که به سه دیوار هدفمند دیگر نگاه می‌کند. در اواخر بعد از ظهر، هنگامی که خورشید غروب می‌کند، به صفحه‌ای تبدیل می‌شود که پرتوهای طولانی نور از شیشه‌های رنگی را در خود جای می‌دهد.

سه فضا:
کلیسای کوچک شامل سه فضایی است که عملکرد ذهن آگاهی را انجام می‌دهد. اول، «عبادتگاه دریا»، جایی که فرد به منظره تاریک بی‌پایان، شبیه به هنر نصب جیمز تورل خیره می‌شود و «عبادتگاه گنجه»، جایی که می‌توان با آرامش روی منبع نور تمرکز کرد. علاوه بر این، «عبادتگاه آسمان»، که در آن فقط آسمان با فضای سبز احاطه شده است، در پشت بام قرار دارد. بنابراین، این تجربه فضایی متنوع و پایدار است که از حجم ساده نشات می‌گیرد. عبادتگاه دریا جایی است که چند نفر به افق کم نور دریای غرب دور و منظره آسمان خنثی نگاه می‌کنند. این یک فضای ذهن آگاهی جمعی است که از یک تجربه هنری غنی پشتیبانی می‌کند.
عبادتگاه گنجه باریک و طولانی است و عبادت با نور طبیعی که از دیوار جلویی به داخل جریان می‌یابد و در امتداد دیوار به کف می‌رسد، افزایش می‌یابد. این مکان یک فضای ذهن‌آگاهی سبک است که به تنهایی امکان تفکر عمیق را فراهم می‌کند و به عنوان فضایی مجزا در قسمت بالایی عبادتگاه دریا قرار گرفته است. عبادتگاه آسمان یک فضای مستطیل شکل روی پشت بام است که به حس حیرت را القا می‌کند. این فضا توسط دیوارهای بتنی بلندی احاطه شده است که تپه‌های اطراف و ساختمان‌های پایینی را پنهان می‌کند. به صورت عمودی، این امکان را برای تمرکز بر روی ذهن آگاهی آسمان فراهم می‌کند. به صورت افقی، ذهن آگاهی بی پایان را برمی‌انگیزد.

مشخصات پروژه:
• معماران: Lee Eunseok، Atelier KOMA
• سازه: Edun Structural
• تاسیسات مکانیکی: Jusung ENC
• تاسیسات الکتریکی: Hangil Engineering
• پیمانکار: Eldream Construction
• ویترای: Chung Kyungmi
Orgelbau Meister: Hong Seonghun
• تجهیزات: Jusung ENC
• کارفرما: Sangok Church
• رده: عمومی
• مساحت: ۱۴۲ مترمربع
• محل پروژه: کره جنوبی، کانگوا
• سال: ۲۰۲۳
• تصاویر: Kim Yongseong، Urban Azit

تهیه و تنظیم: معمارنیوز
سایت مرتبط: www.komalee.com
منبع خبر: www.MemarNews.com
مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook