نگاهی به پروژه پاویون هم بازی | اثری از گروه معماری اشعری و همکاران |

کانسپت و توضیحات به بیان معمار طرح – مسابقه winter stations (ایستگاه‌های زمستانی)، یک مسابقه بین‌المللی طراحی است که هر ساله در تورنتو، کانادا برگزار می‌شود. شرکت کنندگان موظف هستند، اینستالیشن هنری زمستانی winter art installations را در اطراف ایستگاه‌های غریق نجات در ساحل kew and woodbine طراحی کنند. این طرح‌ها پس از ارزیابی اولیه، اجرا می‌شوند. در طول ۱۰ سال گذشته، اینستالیشن‌های زمستانی فضایی پر جنب و جوش از هنر، نوآوری و شادی را برای مردم فراهم کرده و خاطره‌ای ماندگار را برای آنان رقم زده است. موضوع مسابقه ایستگاه‌های زمستانی در سال ۲۰۲۴ “طنین یا رزونانس” معرفی شد. پاویون winteracion یا به فارسی “هم بازی” نام دارد که از کلمات interaction, action, winter, we ساخته شده است و بازتابی از پروژه‌های گذشته ما به ویژه one Canada و we {ar} است. در جشن دهمین سالگرد winter stations ایده ما گسترش آن از کانادا به کشور ایران است که بدین ترتیب امکان تقویت ارتباط فرهنگی میان کانادا و ایران را افزایش می‌دهد. امروز لابیرنت، به عنوان یکی از داستان‌های کلاسیک الهام بخش، گویای مفاهیم عمیقی از جمله گذر از چالش‌ها، سفر، کنجکاوی، کشف، تعامل، وحدت و همگرایی است. در این طرح هزارتوی فرا مرزی می‌تواند به عنوان سفیر تبادل فرهنگی و تفاهم ما عمل کند و کنجکاوی، بازی و اکتشاف کاربران را افزایش دهد. این ارتباط از طریق یک هزار توی تعاملی “لابیرنت” در نظر گرفته شده است. این طرح هزارتوی فرامرزی می‌تواند به عنوان سفیر تبادل فرهنگی و تفاهم ما عمل کند و کنجکاوی، بازی و اکتشاف را در کاربران افزایش دهد. لابیرنت مرکز گرا یک اجرای دوگانه در ایران و کانادا است که به دو بخش تقسیم می‌شود. نیمی از آن در کانادا، واقع در سواحل woodbine تورنتو و نیم دیگر آن در لابی مجموعه فرهنگی هنرشهر آفتاب شیراز قرار گرفته است.
در اجرای این طرح مجازی از فناوری واقعیت افزوده تعاملی (AR) استفاده شده و تجربه‌ای دیجیتالی و آینده نگرانه را ایجاد می‌کند. نیمه دیگرِ اینستالیشن به صورت فیزیکی در شیراز، در هنر شهر آفتاب ساخته می‌شود. عنصر مشترک اجرای دوگانه، درخت مجازی است که به عنوان نمادی قدرتمند از اتحاد، صلح و دوستی عمل می‌کند و نقطه تلاقی فرهنگ‌ها و ارزش‌های مشترک ما محسوب می‌شود. WINTERACTION نه تنها به‌عنوان یک اثر هنری، بلکه به‌عنوان رسانه‌ای برای همبستگی و تعامل اجتماعی-فرهنگی بین ملت‌ها و خلق آینده بهتر طراحی شده است.

مشخصات پروژه:
• طراح: گروه معماری اشعری و همکاران
• معماران مسئول: امیرحسین اشعری، افشین اشعری
• همکاران طراحی: زهرا جعفری، سارا ناظمی، حکیمه الهی، آناهیتا کاظم‌پور، یاسمن سیرجانی، شهرزاد روزگار، محمد مهاجرانی، نازنین علیزاده
• تیم معماری منظر دانشگاه گوئلف: علی عبادی، رامتین شفقتی، Zackary Tammaro cater، روزبه معیدیان
• اجرا: علی مختاری، ابراهیم روستایی، اکبر کهن دل، شایان محمدی، احسان زارع، محمدمهدی نورمحمدی
• محل پروژه: شیراز – تورنتو
• سال: ۲۰۲۳
• جوایز و افتخارات:
رتبه اول در شانزدهمین دوره جایزه معماری ایران | ۱۴۰۲ | طراحى فضاى شهرى
• تصاویر: نوید عطروش

تهیه و تنظیم: معمارنیوز
سایت مرتبط: www.ashariarchitects.com
منبع خبر: www.MemarNews.com
مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook