نگاهی به نخستین شماره ژورنال «معمار ملی»

ژورنال «معمار ملی»
سال اول، شماره‌ نخست
پاییز ۱۴۰۲

مدیران مسئول مجله: 
– مهندس الهه مایانی
– مهندس عیسی ذکایی

• مجله معمار ملی:
رویکرد این مجله تبدیل شدن به یک نشریه دانشگاهی/حرفه ای شناخته شده در تفکر معماری و طراحی شهری با استفاده از سوابق تاریخی اثبات شده در زمان و گفتمان بین المللی مدرن است. این مجله جدیدترین ایده‌ های طراحی، ادبیات/مفاهیم نظری و آموزش معماری را از اروپا، ایالات متحده آمریکا و خاورمیانه معرفی خواهد کرد.
مجله معمار ملی تحقیقات و عمل در معماری، برنامه ریزی و طراحی را در چهار حوزه گسترده پیوند می دهد: یعنی تحقیقات معماری، تحقیقات شهرسازی، طراحی معماری و طراحی شهری.
از ویژگی‌ های دیگر این مجله، معرفی دانش‌ آموختگانی است که در سایر حوزه‌ ها، از قبیل فرهنگ و هنر، ورزش، سیاست و مدیریت فعال بوده و توانسته اند ابعاد دیگر دانشکده را نشان دهند.
گروهی از دانشگاهیان با تجربه، مسئولیت تحریریه را بر عهده داشته و با ایجاد یک اتاق فکر، جنبه های کمی و کیفی مجله را به پیش خواهند برد. این گروه علاوه بر معرفی ارزش های فرهنگی و هنری معماری ایرانی، تفکرات و طرح های ارزشمند در سطح جهان را بصورت مجموعه ای علمی و هنری، میان دانشجویان و دانش پژوهان، برای پیشرفت رشته خود به مرزهای جدید، ارائه می دهند.
بواسطه رویکرد حاضر استفاده از ارزیابی واقع بینانه از نقاط قوت دانشگاهی و اتکا به توانایی های فکری هیئت تحریریه، مسئولین مدیریت و همکاران، بر این باوریم که مجله می تواند هم به صورت عینی و هم ذهنی طیف گسترده ای از انتشارات را به انجام برساند.
مجله معمار ملی ۲ شماره در سال و بصورت دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه و بصورت دیجیتال در سایت معمار ملی و صفحه تخصصی گروه، ارائه می گردد.

• سخن مدیران مسئول:
به نام او
به نام او و به نام تمام اولین ها که در حوزه آموزش و پرورش قدم ها برداشتند.
مجله معمار ملی با ارج نهادن به تمامی بنیان گذاران دانشگاه ملی (شهید بهشتی فعلی)، تلاش می کند تا علاوه بر معرفی تاریخ شفاهی دانشکده، معماری روز جهان، آثار ارزشمند میراثی کشور، معماران مطرح و فعال در سطح ملی و بین المللی، فعالیت های هنری، فرهنگی، اجتماعی و مدیریتی معمار ملی و رویداد های معماری و هنری ایران و جهان را بررسی و ارائه نماید. ما مفتخریم به اینکه، گروهی از معماران و مدیران مطرح و تاثیر گذار در سطح ملی و بین المللی در کنارمان حضور دارند. و امیدواریم با استفاده از دانش و تجربیات ارزشمندشان، بتوانیم مجله معمار ملی را با بهترین کیفیت ارائه دهیم. مفتخریم به اینکه، توانسته ایم با وجود مشکلات بسیار، مجله معمار ملی را پایه گذاری کنیم و امیدواریم در ادامه راه و با حمایت کانون معمار ملی و جامعه بزرگ معمار ملی، روند رو به رشد کیفی مجله با قدرت ادامه یابد.
اولین شماره مجله معمار ملی را تقدیم می کنیم به
اولین رییس دانشگاه ملی ایران
اولین رییس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه ملی ایران
اولین اساتید دانشکده
اولین فارغ التحصیلان دانشکده
اولین کادر اداری و خدماتی دانشکده
و تمام کسانی که در دانشکده خدمت کردند، درس دادند و درس خواندند و اکنون در کنارمان نیستند.
[الهه مایانی، عیسی ذکایی | پاییز ۱۴۰۲]

• خلاصه ای از محتوای اولین شماره:
مقدمه ای از مسئولین و هیئت تحریریه و معرفی اعضای هیئت تحریریه، سرآغازی است بر ارائه محتوای مجله.
در ادامه می خوانیم:
مروری گذرا بر پروژه تاریخ شفاهی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه ملی در بازه زمانی ۱۳۳۹ الی ۱۳۵۸ توسط گروه تحقیق و مصاحبه معمار ملی.
در بخش پروژه ایرانی، تاریخ و معماری کلیسای مریم در جلفای اصفهان، به عنوان یکی از آثار ارزشمند میراثی کشور، بررسی و معرفی خواهد شد. در بخش پروژه بین المللی، یکی از شش برنده جایزه معماری آقاخان در سال ۲۰۲۲ معرفی می گردد.
در بخش معرفی کتاب، “خانه فیلادلفیا ” معرفی خواهد شد و در انتهای مجله معمار ملی دو معمار، یکی در کسوت هنرمند موسیقیدان و دیگری در کسوت استادی، معرفی خواهند شد.

• فهرست اولین شماره مجله معمار ملی:
– سخن آغازین
– تاریخ شفاهی
– یک پروژه ایرانی (کلیسای حضرت مریم- بابک زیرک)
– یک پروژه بین المللی (فرودگاه بین المللی بانیووانگی- آندرا متین)
– یک کتاب (خانه فیلادلفیا- خسرو بزرگی)
– یک معمار (فعالیت هنری فرهاد مجذوب)
– یک استاد (یادبود ایرج اعتصام)

سایت مرتبط: www.memarmelli.com
اینستاگرام معمار ملی: Instagram.com/memarmellijournal2023
دریافت تصویر

منبع خبر: www.MemarNews.com
مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook