نمایشگاه «نیم هزاره هویت مصور شهر قم و حرم حضرت معصومه (س)» در دانشگاه علم و صنعت ایران

اختصاصی، معمارنیوز – نمایشگاه عکس و تصویر «نیم هزاره هویت مصور شهر قم و حرم حضرت معصومه (س)» حاصل یک طرحی پژوهشی است که از ۶ آذر ماه ۹۸ به مدت یک هفته در نگارخانه دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

موضوع:
رویداد بازخوانی هویت قم در نمایشگاه تصاویر و عکس های دوره صفوی و قاجار شهر قم و حرم حضرت معصومه (س)

گردآوری و مجری طرح پژوهشی:
دکتر محمد رضایی ندوشن

مجری این طرح پژوهشی، در این رابطه افزود: این پژوهش با هدف جمع‌آوری اسناد تصویری شهر قم و بازشناسی هویت گذشته قم، طی مدت چهار سال انجام شده و از ویژگی‌های این پژوهش می‌توان به یافتن منابعی برای نخستین بار، اصلاح اشتباهات مآخذ گذشته در مورد منابع تصویری، یافتن روند تغییرات کالبدی در شهر قم، یافتن روند تغییرات حرم حضرت معصومه(س)، امکان تدوین تاریخ عکاسی و تاریخ معماری و شهرسازی در قم، همچنین معرفی آرشیوی از منابع تصویری برای تحقیقات مشابه، اشاره کرد.
ماحصل این طرح پژوهشی جمع‌آوری ۳۵۰۰ سند تصویری از منابع و مآخذ متعدد داخلی و خارجی است. آثار جمع‌آوری شده بر اساس سال تولید و نام صاحبان آثار منظم شده است. در این بین، ۴۳ نقاشی و گراور از سفرنامه های دوره صفوی و قاجار، ۲۴۸ عکس از عکاسان ایرانی و خارجی دوره‌ی قاجار، ۱۱۸ عکس از دوره پهلوی اول و عکس‌های متعددی از دوره پهلوی دوم گردآوری شده که شامل: دورنمای شهر قم، حرم حضرت معصومه، بناهای معماری، ابنیه تاریخی قم و ویژگی‌های فرهنگی مردم قم می‌باشند. در نهایت ۲۴ قطعه عکس و تصویر از این مجموعه در این نمایشگاه به نمایش درآمده که برخی از آنها برای نخستین بار است که معرفی می‌شوند.

* بازدید برای عموم آزاد و رایگان است.

زمان افتتاح: چهارشنبه، ۶ آذر ماه ۱۳۹۸، ساعت ۸ الی ۱۷
زمان بازدید:
 ۶ الی ۱۳ آذر ۹۸، ساعت بازدید: ۱۰ الی ۱۳
مکان: دانشگاه علم و صنعت ایران، نگارخانه دانشکده معماری و شهرسازی
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com
مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

هرگونه استفاده از مطالب اختصاصی این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook