نشریه «۲A» و «معماری و ساختمان» به روایت بهرام شیردل

درباره نشریه معماری و ساختمان و 2A

بهرام شیردل -«۲A» و «معماری و ساختمان» دو مجله هستند که به ترتیب در سطح بین المللی و سطح ملی منتشر می شوند. این دو نشریه، به نوعی، با دیگر مجله هایی که در این زمینه در ایران در حال انتشار هستند، از این نظر که معماران و معماری را به مردم معرفی می‎کند، متفاوت هستند. به عبارتی دو مجله ۲Aو «معماری و ساختمان» دغدغه تخصصی بودن یا محفلی بودن را برخلاف بسیاری دیگر از مجلات ندارند. تعداد کثیری از مخاطبانش را عموم مردم تشکیل می‎دهد و هدفش توضیح معماری برای عموم مردم است. همین ویژگی باعث شده این دو مجله از نظر من مانند پل هایی میان مردم و معماران و هنر معماری عمل کنند. درواقع عدم وجود نگاه ایدئولوژیک احمد زهادی باعث ایجاد وجه تمایز میان مجلات او با دیگر مجلات تخصصی معماری شده است.
بهتر این است که مجلات تخصصی در زمینه معماری، نگاهی انتقادی و البته سازنده در مورد کارهای معماری و کارهای معماران داشته باشند، به صورتی که بتوانند مسایل نظری و معماری را برای دیگر معماران بشکافند و مورد بحث قرار دهند؛ همانطور که مجله ۲A توانسته است مسایل باارزش معماری ایرانی را که مربوط به تاریخ و پیشینه ایران می شود، به خوبی توضیح دهد و متخصصان و همچنین مردم و مخاطبان بین‎المللی را با ایده‎های خاص و مهم معماری امروز ایران آشنا کند. برای مثال می‎توان به تمرکز این مجلات روی «باغ ایرانی» اشاره کرد که خیلی خوب گوشه‎ای از معماری ایران را برای همگان توضیح داده است. به عقیده من این شروع خوبی برای رسیدن به یک آینده روشن در زمینه معرفی هنر چندهزارساله معماری ایران در سطح منطقه‎ای یا حتی بین‎المللی است. همچنین خالی از لطف نیست که به معرفی این هنر به نحوی شایسته پرداخته شود، چرا که مسایلی در ایده های معماری های ایران به چشم می خورد که حتی در حال و هوای امروزی هم بسیار جالب و ارزنده هستند و می توان آنها را به کار گرفت و در موارد بسیاری مورد استفاده قرار داد.
ایده هایی که در هنر و معماری ایران وجود دارد، معرف هنر سرزمین ایران برای دیگر ملت هایی است که هنوز آنطور که باید و شاید با هنر معماری ایرانی آشنا نشده اند. اکنون فرصتی دست داده است تا زهادی از طریق مجله ۲A که اولین مجله بین المللی ایرانی در زمینه معماری به زبان انگلیسی است، به معرفی هنر ارزنده معماری ایرانی در کشورهای حاشیه خلیج فارس بپردازد و از نظر من او به خوبی از عهده این امر مهم که باعث افتخار هر ایرانی است، بر آمده. او در واقع با انتشار دو مجله «۲A» و «معماری و ساختمان» به عنوان یک ژورنالیست معماری، مساله بسیار ارزشمندی را عهده دار شده و البته موفق شده است تفسیر خیلی خوبی در معرفی کارهای معماری ایران و سوابق معماری ایرانی داشته باشد؛ چنان که به دلیل معماری و شهرسازی ای که امروز داریم، کاری ارزشمندتر از فعالیت حرفه ای و آموزشی معماری امروز انجام داده است.

منبع: شرق

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2021 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook