نخستین وبینار “شهر برای شهروند”

پروژه “شهر برای شهروند” به عنوان یک بستر ارتباطی و همکاری در امر توسعه خلاقانه شهر با تکیه بر راهبرد مشارکت شهروندی و با حمایت و سفارش سازمان زیباسازی شهر تهران در معاونت توسعه و برنامه ریزی، به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از راه اندازی این پروژه به صورت آنلاین برای شنوندگان و حضوری برای سخنرانان، گسترش آموزش مسائل شهری و فراهم آوری امکان مشارکت سازنده شهروندان در حل معضلات شهری و ایده‌پردازی برای توسعه آینده شهر تهران می باشد.

نخستین وبینار با موضوع:
“شهر برای شهروند”

از این پس شهروندان شهر را توسعه می دهند!
“آیا شما به عنوان یک شهروند تا حالا به این فکر کردید که چطور میشه شخصا مشکل محله تون و یا یک فکرخلاقانه درباره ایجاد تغییر در شهر رو با مدیران شهری به صورت جدی درمیون بذارید و آن را به چالش بکشید؟”
“آیا شما به عنوان یک کارشناس شهرسازی و معماری تا حالا به این فکر کردید که چطور می تونید از طریق یک پلتفرم ایده های نوآورانه خود را نه تنها به گوش مردم بلکه به گوش مدیران شهری برسانید و یا اینکه چطور می تونید در ارتقا آگاهی جمعی درباره مسائل شهری نقش موثری داشته باشید ؟”

شهروندان، نخبگان حوزه شهرسازی و معماری و مدیران شهری برای حضور در این رویداد دعوت می باشند. از سوی دیگر، ارزیابی طرح ها، هم اندیشی و آموزش متخصصین حوزه شهرسازی و معماری در کنار مدیران شهری موجب می شود این رویداد در امر آموزش و ارتقا آگاهی عمومی جامعه نسبت به شهر و اهمیت مشارکت شهروندان، نقش مهمی را ایفا کند. شهروندان منتخب، کارشناسان شهرسازی و معماری و مدیران برای ارائه طرح ها و سخنرانی ها در “خانه اتحادیه تهران” گرد هم جمع می شوند، و شنوندگان به صورت آنلاین می توانند این رویداد را دنبال کنند و سوالات خود را بپرسند. حضور شهروندان در کنار نخبگان و مدیران شهری ترکیبی جذاب را در این نشست به وجود می‌آورد و می‌تواند برای هر قشری از جامعه و شنوندگان دغدغه‌مند الهام‌بخش باشد. طرح های خلاقانه و نوآورانه هر یک از شهروندان منتخب در صورتی که به تایید نهایی برسند، با حفظ حقوق مادی و معنوی شهروند ایده پرداز به اجرا خواهند رسید.

رویداد نخست با موضوع “شهر برای شهروند” قصد دارد با دعوت از شما شهروندان ایده پرداز در کنار کارشناسان حوزه معماری و شهرسازی و مدیران شهری یک تعامل ثمربخش را در مسیر رسیدن به برنامه ریزی و طراحی شهروند محور و نوآورانه ایجاد کند:

♦ جزئیات بخش های اختصاص یافته به شرکت کنندگان
شهروندان می توانند نقش مهمی در شناسایی و مداخله فعال در چالش های شهری داشته باشند. راه حل ها و دیدگاه های ارائه شده از طرف شهروندان اغلب نوآورانه و جدید هستند. امروزه مشارکت عمیق و معنادار در برنامه ریزی شهری بسیار مورد توجه است. بنابراین برگرازی رویداهای جمعی با در دسترس داشتن امکانات آنلاین ارتباطی برای حضور عموم جامعه و جمع آوری ایده های شهروندی، که هر روز جریان زندگی را در شهر تجربه می کنند، می توان در مسیر توسعه و نوآوری قدم نهاد. البته وجود متخصصان حوزه شهر و معماری در کنار مدیران شهری به منظور ارزیابی میزان ثمربخشی ایده ها و تبدیل کردن آن ها به طرح های قابل اجرا ضروری است. پروژه “شهر برای شهروندان” قصد دارد تا با برگزاری چنین رویدادهایی در این زمینه، بستر یک تعامل سازنده را فراهم آورد.
با حمایت و سفارش سازمان زیباسازی شهر تهران در معاونت توسعه و برنامه ریزی از شما شهروندان شهر تهران، نخبگان و کارشناسان حوزه معماری و شهرسازی و مدیران شهری دعوت به عمل می آید تا به منظور ایده پردازی در زمینه مقابله با چالش ها شهری، توسعه و نوآوری در شهر با محوریت نقش شهروندی در نخستین رویداد برنامه ریزی شده شرکت کنید.

♦ فرآیند کار شرکت کنندگان:

• گروه اول: شهروندان
از شهروندان شهر تهران که می توانند در زمینه توسعه و حل مشکلات شهری راه حل های خلاقانه ارائه بدهند، دعوت می شود تا در این رویداد شرکت کنند.
در فرم ثبت نام تهیه شده پس از تکمیل اطلاعات شخصی، شما به طور خلاصه درباره ایده و راه حل ابتکاری خود در قسمت مشخص شده توضیح می دهید و بعد مکان پیشنهادی اجرا طرح را به طور دقیق مشخص می نمایید.
در صورت پذیرفته شدن ایده شما به منظور ارائه حضوری در روز رویداد در محل “خانه اتحادیه تهران”، تاییدیه برای شما از طریق آدرس ایمیل ارسال می شود. در صورت پذیرش، شما می بایست در مدت ۱۵ دقیقه طرح خود را ارائه بدهید. پس از پایان ارائه، مدیران شهری حاضر در جلسه، طرح شما را مورد ارزیابی قرار می دهند.

• گروه دوم: نخبگان حوزه معماری و شهرسازی
از دانشجویان و کارشناسان حوزه معماری و شهرسازی دعوت می شود تا در زمینه آموزش مشارکت شهروندی و مزیت های آن و ارائه ایده های نوآورانه به منظور بهبود زندگی شهری با تکیه بر استراتژی برنامه ریزی شهروند محور، در این رویداد شرکت کنند.
در فرم ثبت نام تهیه شده پس از تکمیل اطلاعات شخصی، شما به طور خلاصه درباره موضوع آموزشی، ایده و یا راه حل ابتکاری برای مقابله با یک چالش شهری، در قسمت مشخص شده توضیح می دهید. در ادامه مکان پیشنهادی اجرا طرح را به طور دقیق مشخص می نمایید.
پس از تکمیل فرم ثبت نام، در صورت پذیرش، تاییدیه برای شرکت در رویداد حضوری در محل “خانه اتحادیه تهران”، از طریق ایمیل برای شما ارسال می شود. شما به مدت ۲۰ دقیقه زمان دارید تا طرح خود را با توجه به اهداف و ارزش های احتمالی که بعد از اجرای پروژه برای شهر و شهروندان به بار می آورد، به طور دقیق مطرح کنید.

• گروه سوم: مدیران شهری
از مدیران شهری دعوت می شود تا با شرکت در این رویداد علاوه بر ارائه سخنرانی با توجه به موضوع مشارکت شهروندی، بر فرآیند کلی ایده پردازی توسط دو گروه دیگر از شرکت کنندگان نظارت داشته باشند و میزان اجرایی بودن طرح ها، نقاط قوت و ضعف هرکدام را مورد ارزیابی قرار دهند. علاوه بر امر نظارت بر کار گروه اول و دوم، مدیران شهری در طی مدت سخنرانی خود در محل برگزاری رویداد، خانه انحادیه تهران، که به صورت آنلاین برای شنوندگان پخش می شود، می توانند به مشکلات روز شهر و راه حل های اتخاذ شده، اشاره کنند و از این طریق در شنوندگان احساس اطمینان و آسودگی خیال به وجود بیاورند. مدت زمان تعیین شده برای سخنرانی مدیران شهری ۶۰ دقیقه می باشد.

• گروه چهارم: شنوندگان
علاقه مندان به موضوعات شهری و مشارکت شهروندی، برای حضور آنلاین در این رویداد می توانند از طریق قسمت ثبت نام اقدام کنند.

* حضور در وبینار برای عموم آزاد و رایگان است. و ثبت نام جهت حضور الزامی می باشد.
* مهلت ثبت نام و ارسال فرم: ۱۶ الی ۲۵ دی ماه ۱۳۹۹
* اعلام اسامی منتخب: ۲۷ دی ماه 
* جهت ثبت نام به عنوان سخنران و یا شنونده به سایت zibasazi.cityforcitizen.ir (بخش ثبت نام سخنرانان و ثبت نام در رویداد مراجعه نمایید)
* لینک شرکت در وبینار: (لینک ورود) – پلتفرم برگزاری: اسکای روم

برگزار کنندگان: سازمان زیباسازی شهر تهران ، موسسه مطالعات راهبردی معماری و طرح معماری خوب

زمان برگزاری: سه شنبه، ۷ بهمن ماه ۱۳۹۹، ساعت ۱۶ الی ۱۹
مکان برگزاری: خانه اتحادیه تهران و همزمان به صورت انلاین

سایت مرتبط (دریافت اطلاعات تکمیلی): zibasazi.cityforcitizen.ir
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com
مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook