فراخوان پانزدهمین دوره مسابقه معماری میرمیران با موضوع «طراحی فضای سکونت و زندگی»

پانزدهمین دوره مسابقه معماری میرمیران
مسابقه طراحی مفهومی (CONCEPT DESIGN)
«طراحی فضای سکونت و زندگی»

«جریان نوین معماری ایران، که من به آن تعلق دارم تلاش دارد نوعی معماری بیافریند؛ که معماری گذشته این سرزمین کهن را تداوم و تکامل بخشیده؛ بتواند جایگاه خاصی در معماری جهان را به خود اختصاص دهد.»    (زنده یاد مهندس سید هادی میرمیران)

بنیاد معماری میرمیران همواره تلاش داشته است بستری را فراهم آورد که بر اساس درک و شناخت مفاهیم و مشخصه های سرزمینی و فرهنگ غنی معماری تمدن ایران و جریانات پیشرو معماری امروزینِ جهان، به بالندگی و شکوفایی جریان نوین معماری ایران یاری رساند. در این راستا موضوعات و مباحث مطروحه در مسابقه طراحی مفهومی (CONCEPT DESIGN) جایزه معماری میرمیران در دوره های اولیه عمدتا معطوف به درک و شناخت عوامل محیطی و مادی موثر بر معماری سرزمینی ایران، بکارگیری الگوها و مفاهیم کالبدی برگرفته از این عوامل در روند طراحی مفهومی معماری و فضاهای شهری امروزی بوده است. در دوره های بعدی شناخت جریانات نوین اصیل و پیشرو معماری جهان، درک رابطه مفهومی و امکان تاثیر متقابل این جریانات در روند طراحی معماری کشور مدنظر قرارگرفته است. از این دوره رویکرد اصلی مسابقه متوجه درک و شناخت مفاهیم ذهنی و ذاتی معماری سرزمینی ایران است که در طول تاریخ تداوم داشته و در هرمقطع تاریخی- اجتماعی رابطه ی احساسی و متقابل انسان ایرانی را با روح و فضای این معماری شکل داده و هم اکنون نیز در خاطره های آرمانی ما نهفته است و می تواند بستر مناسبی برای ارتقاء و غنای جریان نوین معماری ایران باشد.

موضوع این دوره از مسابقه طراحی مفهومی جایزه معماری میرمیران با عنوان «طراحی فضای سکونت و زندگی» نیز ناظر بر این رویکرد می باشد؛ رویکردی که ماهیتاً با جریانات پیشرو معماری جهان نیز همراستا می باشد. «خانه (تنها) یک مکان نیست یک احساس است» و طراحی مفهومی فضای سکونت و زندگی علاوه بر پاسخگویی به نیاز های فیزیکی و عملکردی و تأمین رضایتمندی، رفاه و آسایش مادی ساکنین میبایست فضایی مـعنـا دار، سرزنده، خیال انگیز و متعالی بیافریند که زمینه شکوفایی احساسات، عواطف و اشتیاق انسان توأم با خرسندی، شادمانی، نشاط و شادابی را فراهم و امکان تعامل و لذت بردن ازاین فضاها در عرصه های فردی و جمعی را بوجود آورد؛

دراین راستا بنیاد معمـاری مـیرمـیران از کلیه معمـاران و دانشجویان معماری جهت شرکت در این چالش معمارانه و حرکت سازنده و اندیشمندانه در حیطه تفکر پویا و خلاقانه در معماری معاصر ایـران دعــوت به عمل می آورد، امید است که این فرایند سرآغازی باشد برای درک عمیق تر از معماری سرزمینی ایران در زمینه سکونت و تاثیر و شکوفایی این مفاهیم در ارتقاء و تعمیق و غنای بیشتر معماری معاصر کشورمان.

مدارک مورد نیاز و نحوه ارائه طرح:
با عنایت به اینکه تهیه پوستر و ارسال آن برای شـرکت کنندگان مشکلاتی را در بر دارد، بنا به درخواست تعداد زیادی از شـرکت کنندگان مقرر شد چاپ پوستر با استفاده از فایل ارسالی شرکت کنندگان به طور یکنواخت از طریق بنیاد معماری میرمیران انجام شود؛ لذا شرکت کنندگان در مسابقه می بایست فایل خود را با کیفیت فقط ۱۵۰ dpi در ابعاد ۱۶۶x74 سانتیمتر به صورت عمودی و در قالب فرمت گرافیکی TIFF به صورت (لوح فشرده) CD به همراه اصل فیش واریزی به مبلغ ۱،۵۰۰،۰۰۰ ریال به حساب بنیاد معماری میرمیران در بانک پارسیان شعبه ملاصدرا به شماره کارت ۶۲۲۱۰۶۱۲۰۷۸۴۶۴۹۶ (بابت هزینه چاپ پوستر) و خلاصه توضیحات طرح حداکثر در یک صفحه A4 به زبان فارسی و یک صفحه انگلیسی و فایل کامپیوتری به دفتر بنیاد ارائه نمایند. ضمناً نوشتن نام و نام خانوادگی، ایمیل، شماره تلفن ثابت و همراه روی CD (لوح فشرده) و روی پاکت محتوی مدارک طرح الزامی است؛ ولی روی صفحات A4 و شیت مسابقه به هیچ عنوان مشخصات نوشته نشود. لازم به یادآوری است که مدارک تحویلی شامل یک عدد CD یا لوح فشرده (مربوط به طرح و صفحه توضیحات) و اصل فیش بانکی واریز وجه و دوصفحه پرینت A4 توضیحات فارسی و انگلیسی می باشد. (درصورت عدم توجه به این نکات طرح موردنظر در مسابقه شرکت داده نخواهد شد.)

توجه: طرح هایــی که از آثـــار دیگـــر معمــاران (ایرانـی یا خارجـی) اقتبـاس شده باشد مــورد رسیدگــی قــرار نخواهـد گرفت و چنانچـه حتی بعـد از داوری نیـز مشخص گردد که طرح برنـده یا منتخب اقتباس از آثار دیگـران بوده است ضمن اقدام در خصوص استرداد جایــزه و لوح تقدیــر مراتب در نشریات معمـاری و شهرسـازی منعکس شده و حق هیچگونه اعتراضـی نخواهـد بود.

هیئت داوران: (بر اساس حروف الفبا)
ـ پروفسور ایرج اعتصام (ریاست هیئت داوران)
ـ مهندس امیرپویا اصغری
ـ دکتر داراب دیبا
ـ مهندس اکبر سرداری
ـ مهندس سامان سیار
ـ مهندس فرشاد فرهی
ـ مهندس سید علیرضا قهاری
ـ پروفسور محمود گلابچی
ـ مهندس حمید میرمیران

جوایز:
نفر اول: ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
نفر دوم: ۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
نفر سوم: ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال

* علاوه بر نفـرات اول تا ســوم به ۱۰ منتخــب دیگــر لـوح تقدیـــر اهــــداء خواهـد شد و همچنین به آثــاری که از لحاظ گرافیکـــی خلاقانــه باشنــد، جوایـــزی از طـرف هیئــت داوران اهـــدا گردیـــده و از آثـــار مذکـــور به عنــوان پوستــر مسابقـه استفاده خواهد شــد.

تاریخ های مهم:
زمان تحویل آثار: مهلت تحویل طرح ها به دبیرخانه بنیاد حداکثر تا ساعت ۱۶ روز شنبه ۱۱ بهمن ماه ۹۹ است و به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد. 
زمان داوری طرح ها: شنبه و یکشنبه، ۱۸ و ۱۹ بهمن ماه ۹۹
نتایج داوری و اهداء جوایز: در مراسم یادمان و جایزه معماری میرمیران: چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ مقارن با روز معمار در خانه هنرمندان ایران

دﺑﯿﺮﺧﺎﻧﻪ:
سعادت آباد، بالای میدان کاج، خیابان جمشیدی  (یکم)، پلاک ۳۰، واحد ۸، بنیاد معماری میرمیران. (دبیر بنیاد: حبیب قدیرزاده)
(پرسش و پاسخ شرکت کنندگان در رابطه با برگزاری مسابقه)
تلفن: ۲۲۳۷۲۵۸۲  –  ۲۲۳۷۶۰۵۳  
ایمیل: info@mirmiran-arch.org
سایت مرتبط: www.mirmiran-arch.org

لینک مرتبط (دوره پیشین): اعلام نتایج و نمایش آثار برتر چهاردهمین دوره مسابقه معماری میرمیران با موضوع «طراحی فضای انسانی»
لینک مرتبط (دوره پیشین): فراخوان چهاردهمین دوره مسابقه معماری میرمیران با موضوع «طراحی فضای انسانی»
 پوستر مسابقه
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook