فراخوان و گزارش گروه پژوهشی بین المللی “شهرهای جاده‌ی ابریشم”

گروه پژوهشی بین الملی “شهرهای جاده‌ی ابریشم” متشکل از پژوشگران ایرانی و خارجی در بیست و یکمین سمینار بین المللی “شکل شهر” در پرتوی پرتغال در تیرماه امسال اقدام به برگزاری جلسه‌ای مستقل با عنوان ” شهرهای خاورمیانه و بررسی مکتب اصفهان در مورفولوژی شهری” نمود.

این گروه پس از برگزاری موفق کنفرانس بین المللی” تحول شهر در ایران” به میزبانی دانشگاه یو.سی.ال لندن در سال ۲۰۱۲ به عنوان محلی برای پژوهش و تبادل نظر محققان، معماران و شهرسازان تشکیل گردید.

این نشست با یک فیلم مستند پژوهشی برای معرفی تعدادی از شهرهای تاریخی منطقه با تاکید بر اصفهان آغاز شد و در ادامه نتایج تحقیقاتی در درباره روند تغییر و تکامل شهر اصفهان در طول تاریخ ارائه گردید. در این بخش به تیپولوژی و مرفولوژی شهر اصفهان در دوران مختلف تا دوره ی معاصر پرداخته شد. به مباحثی نظیر:

– چگونگی تغییر الگوی رشد شهر از ارگانیک به دکارتی؟
– چگونگی تبدیل شدن یک شهر به یک کلان شهر با طرح های بلند پروازانه در دوره صفوی و قاجار
– بررسی ساختار شهرهای تحت تاثیر مکتب اصفهان شهرهایی نظیر: قزوین، شیراز و سمرقند
این ارائه در ادامه در بخش درسهایی از “مکتب اصفهان” به ارائه ی راهکارهایی برای طراحان و مدیران شهری در برخورد با شهرهای جدید پرداخت.
ارائه آخر این نشست به “مقایسه ی تطبیقی دو شهر تاریخی قزوین و پرتوی پرتغال” اختصاص داشت. این تحقیق به روند شکل گیری و الگوی توسعه این دو شهر تاریخی پرداخت. شباهتهای زیاد این الگوها با وجود تفاوتهای جغرافیایی، فرهنگی و تاریخی این دو شهر حضار را متعجب کرده بود.
استقبال زیاد محققین شرکت کننده درکنفرانس از این پنل و سوالات تعاملی زیاد درانتهای نشست این نشست را به یکی از نشستهای موفق این دوره از سمینار”شکل شهر” تبدیل کرد.
جهت دسترسی به مقالات ارائه شده توسط این گروه می توانید به وب سایت  www.silkcities.org مراجعه نمایید. گروه پژوهشی “شهرهای جاده‌ی ابریشم” از کلیه ی محققان، معماران، شهرسازان جهت عضویت در این گروه به منظور تبادل نظر و حضور در مجامع علمی بین المللی دعوت به عمل می آورد.

————————————————————————————————————————————————-
سایت کنفرانس:  http://isuf2014.fe.up.pt
برنامه کنفرانس: http://isuf2014.fe.up.pt/ISUF2014%20Programme.pdf
برنامه ی نشست:
Session 11.4
The Middle Eastern Cities and Isfahan School of Urban Morphology
Chair: Farnaz Arefian
Short film/visual introduction – Silk Cities
Islamic Cities and Isfahan School of Urban Design: morphological learning from a masterpiece
Arefian F, Estaji H, Jabbari M, Koledova A, Fatemi M
Qazvin in the Middle East & Porto in Europe: a comparison of their urban morphologies
Jabbari M, Ramos R

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2023 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook