فراخوان مناقصه پروژه پژوهشی با موضوع «بررسی و امکان‌ سنجی ایجاد پارک‌‌ های موضوعی در منطقه ۱۴ و ارائه برنامه عملیاتی»

مرکز مطالعات و برنامه‌ ریزی شهر تهران در نظر دارد مجری پروژه پژوهشی مذکور را از طریق مناقصه عمومی انتخاب نماید. متقاضیان شرکت در مناقصه می‌ بایست حداکثر تا پایان تاریخ مهلت تعیین‌ شده، پیشنهاد‌ های خود را با توجه به RFP پروژه و در قالب فرم پیشنهاد پژوهشی (پروپوزال) به آدرس این مرکز ارسال نمایند.

موضوع: «بررسی و امکان‌ سنجی ایجاد پارک‌‌ های موضوعی در منطقه ۱۴ و ارائه برنامه عملیاتی»

پیشنهاد دهنده و بهره بردار:
پیشنهاد دهنده: معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی
بهره بردار: شهرداری منطقه ۱۴

بیان و تشریح مسئله:
در زبان رایج دو عبارت پارک موضوعی و پارک تفریحی هم معنا هستند. در حالی که پارک موضوعی می تواند به عنوان یک گونه مشخص و ممتاز وابسته به پارک های تفریحی تعریف شود. بنابراین گاهی از عنوان «پارک تفریحی» به جای عنوان «پارک موضوعی» نیز استفاده می شود. در واقع پارک های موضوعی به عنوان جاذبه های تفریحی- گردشگری، نوعی از پارک های تفریحی هستند که حول یک یا چند موضوع ساخته می شوند. این پارک ها در مقایسه با پارک های تفریحی دارای سازه ها و معماری خیالبافانه، نماسازی، محوطه سازی و مناظر طبیعی متنوع هستند و اغلب هر یک، داستانی را با خود به همراه دارند، این داستان ها می تواند راجع به شخصیتِ یک رمانِ معروف یا انیمیشن کودکانه و یا حتی یک موضوع علمی یا مذهبی باشد. این مکان ها تلاش می کنند تا فضایی را با ابعاد مکانی و زمانیِ دیگر، برای بازدید کنندگان ایجاد کرده و روایت هایی خاص برای مخاطبان خود از جمله کودکان، نوجوانان و بزرگسالان بازگو کنند.
پارک های موضوعی بر خلاف نمایشگاه های موقت و سیرک های دوره گرد، مکان ثابت و مشخصی دارند و به مراتب از بوستان های ساده شهری یا زمین های بازی از پیچیدگی مفهومی و کالبدی بیشتری برخوردارند. این پارک ها معمولا با هدف جذب گروه سنی مشخصی طراحی می شوند و همچنین بعضی از این پارک ها، برای تمامی سنین طراحی و ایجاد می شوند. این نوع پارک ها که عموماً در محیط های باز ایجاد می شوند با ترکیبی از جاذبه های متنوع به معرفی فرهنگ کشور برای بازدید کنندگان می پردازند. همچنین باید فضاهای فانتزی و محله ای گذران اوقات فراغت ارائه دهند و مکانی برای  مایش دادن جاذبه های دست ساخته باشند. این دسته از پارک ها با بهره برداری از فناوری، هویت فرهنگی را بازنمایی می کنند و تداعی کننده داستان ها و روایت هایی هستند که عموماً در خاطره تاریخی افراد و شخصیت فرهنگی فضای زیستی انطباق دارد. بنابراین طراحی پارک های موضوعی می تواند برگرفته از ادبیات، تاریخ، فرهنگ و هنر هر کشور باشد و ضمن ایجاد فضایی سرگرم کننده برای
مردم شهر و گردشگران، به آموزش مفاهیم، جذب درآمد و برند سازی شهری نیز بپردازد. لذا پارک های موضوعی از مهم ترین مقاصد گردشگری داخل شهری محسوب می شوند به طوری که در حیطه منطقه ای و ملی نیز کاربرد داشته باشد.
توسعه پارک های موضوعی در طول زمان و در کشور های مختلف، متفاوت است و این تفاوت به عوامل گوناگونی همچون سطح توسعه اقتصادی و توزیع ثروت، سیستم حمل و نقل، جاذبه های طبیعی و میراث فرهنگی، میزان اهمیت گردشگری در سیاست های یک کشور و تقاضای گردشگران خارجی و داخلی، نیاز روز افزون بشر به الگو های فرهنگی و اشاعه فرهنگ های مختلف، بر می گردد. پس از جنگ جهانی دوم و افزایش رقابت در این مقوله، تعداد این پارک ها در زمینه های موضوعی متفاوت رشد روز افزونی داشته است، به طوری که امروزه گردشگران خواستار تجربه های جدید و متفاوت تری نسبت به گذشته هستند. بنابراین تقاضای رو به رشد مصرف کنندگان، در توسعه پارک های موضوعی بی تاثیر نبوده است. لذا این پارک ها نه تنها به لحاظ وسعت در حال توسعه هستند، همچنین امروزه سرمایه گذاری های قابل توجهی نیز در زمینه تخصیصِ تفریحات و امکانات جدید نیز در آن ها صورت می گیرد. از این رو این پارک ها در تلاش هستند تا خدمات خود را در حیطه هایی مانند اقامت و پذیرایی نیز گسترش دهند؛ از جمله مهم ترین پارک های موضوعی دنیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– پارک تفریحی دیزنی لند: کالیفرنیا، آمریکا؛ با الهام از شخصیت های کارتونی
– پارک موضوعی دیگِرلند: انگلیس؛ فضایی برای بازی و مکانی برای معرفی محصولات و ماشین آلات برای کودکان
– پارک موضوعی دنیای وارنر بروس: ابوظبی، امارات؛ فضایی با سواری های هیجان انگیز و منحصر به فرد همراه با شخصیت های سینمایی و کارتونی محبوب
– پارک موضوعی چارلز دیکنز: کنت، انگلیس؛ برگرفته از مجموعه داستان های چارلز و نمایانگر معماری دوران ویکتوریایی (انگلستانِ قرن نوزدهم) با خیابان های سنگفرش شده، همچنین دارای عروسک های روباتیک حیوانات و شخصیت هایی با لباس های محلی
– پارک اروپای کوچک: بروکسل، بلژیک؛ فضایی با ماکت های کوچک شده از بناها و آثار باستانی موجود در سراسر اروپا.
در این بین در آسیا نیز در سال های اخیر از نظر سرمایه گذاری در این مقوله، رشد و توسعه فزایند های صورت گرفته است و فراتر از آن، تعدادی از شهرهای آسیایی مانند بانکوک، سنگاپور و کوآلالامپور در تلاش هستند تا بر بستر پارک های موضوعی به مراکز گردشگری موضوعی تبدیل شوند. در خاورمیانه و به خصوص در کشورهای عربی نیز، تحولات گسترده ای در این زمینه صورت گرفته است. رشد و توسعه در این مقوله، صرف نظر از فرهنگ و ملیت قومی از مهیج ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری مدرن به شمار می آیند. لذا ساخت و توسعه آن ها پس از گذشت سالیان نه تنها کمرنگ نشده بلکه با توجه به تقاضای موجود با سرعت بیشتری به رشد خود ادامه می دهد.
شهر تهران با جمعیتی حدود ۹ میلیون نفر اصلی ترین قطب جمعیتی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران محسوب می شود. در این میان توسعه فضاهای تفریحی شهری در تهران اگرچه از روند رو به رشدی برخوردار بوده و تعداد پارک های موضوعی در سال های اخیر با افزایش نسبی همراه بوده است، اما نکته قابل توجه آن است که بیشتر این تغییرات بدون برنامه صورت گرفته به طوری که منجر به توزیع و پراکنش نامناسب آن ها در سطح شهر تهران و عدم توجه به عدالت فضایی و در نتیجه تأمین نامناسب سرانه های تفریحی شده است. یکی از برنامه های مهم و اساسی که می بایست در این زمینه مورد توجه قرار گیرد ایجاد چنین مکان هایی با رعایت عدالت در توزیع فضای تفریحی در سطح شهر و استفاده همه اقشار جامعه از امکانات تفریحی و سرگرمی آن می باشد که متأسفانه کمبود آن ها به خصوص در مناطق شرقی تهران بیشتر مشاهده می شود. لذا لزوم ایجاد و توسعه و برنامه ریزی آن بیش از هر زمان دیگری مهم و با اهمیت به نظر می رسد.
با این حال شهر تهران در حال حاضر دارای پارک های موضوعی به شرح ذیل می باشد:
– شهر بازی ارم تهران
– شهر بازی بیلینو: فضایی با موضوع عمران و ساخت و ساز برای کودکان
– پارک های علم و فناوری و زیست فناوری
– باغ پرندگان، باغ خزندگان و باغ گیاه شناسی با هدف آشنایی با زیست بوم های جانوری و گیاهان بومی و غیر بومی
– پارک موضوعی اسپایدر پارک (ملاقات با حشرات غول پیکر متحرک)
– پارک ژوراسیک (پارک دایناسور ها و حیوانات متحرک)
– پردیسان تهران، از جمله اولین اکو پارک های ایران
– هیومن پارک (سفر به اعماق بدن انسان)
– رویا پارک (تجربه یک روز رویایی و خاص)
– دکتر لند (سرزمین دکتر های کوچک)
– مجموعه تفریحی دریاچه شهدای خلیج فارس (مجموعه چیتگر)
– سورتمه تهران (دربند)
– پارک های آبی
– پارک بازیافت؛ دارای انواع تندیس های حیوانات با زباله های دور ریختنی و پسماند های خشک
– پارک لیلی پوت؛ تجربه مشاغل به غیر از پزشکی
– شهربازی هزار و یک شهر و تهران و پارک موضوعی شهر قصه که هنوز به بهره برداری نرسیده است. برگرفته از تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران زمین در زمینه های گوناگون هنری نظیر معماری، نمایش، موسیقی، فیلم، هنرهای تجسمی، شعر و ادبیات، آداب و رسوم، بازی ها، جشن ها و غذا ها.
در این بین منطقه ۱۴ که در منتهی الیه شرق تهران واقع شده است. طی سال های اخیر و به دنبال تحولات کلی شهر تهران این منطقه نیز دچار دگرگونی هایی در ابعاد زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی و فضایی شده که لزوم ارتقا و توجه به پتانسیل و ظرفیت های بالقوه موجود و محیط های پیرامونی آن را بیش از گذشته کرده است. در این میان آنچه مهم به نظر می رسد این است که منطقه ۱۴ دارای ۶ ناحیه و تعداد زیادی بوستان بزرگ و کوچک (مجموعا ۹۶ بوستان) است که با تدوین برنامه های مناسب میتوان ظرفیت ها و پتانسیل های این فضا و کالبد را به گونه ای برنامه ریزی و ساماندهی نمود که ضمن تامین سرانه های تفریحی، از یک سو پاسخگوی نیاز روزافزون و تقاضای متنوع و گسترده شهروندان کلانشهر تهران برای تفرج و گذران اوقات فراغت باشد و از سوی دیگر بتواند با جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در عرصه های مختلف خصوصاً تفریحی و اوقات فراغت نقش مهمی در رونق اقتصادی منطقه و ارتقای درآمد های پایدار مدیریت شهری تهران داشته باشد.
با این حال با توجه به رشد صنعت سرگرمی و درصد قابل توجه جمعیت جوان و نوجوان ایرانی و همچنین استفاده بهینه از سرانه های فضای سبز، گردشگری و تفریحی و از سوی دیگر گنجینه غنی فرهنگ و ادبیات و همچنین ارائه طرح های خالق و نوآورانه در این زمینه انتظار می رود که پروژه مطالعاتی مذکور طی بررسی بوستان های سطح منطقه و با در نظر گرفتن ظرفیت و قابلیت های محدوده موجود محلی نسبت به معرفی ۳ بوستان منتخب برای پیاده سازی طرح های موضوعی و ارائه برنامه عملیاتی دقیق و مدون اقدام نماید. که لازمه آن تحلیل نهادی، حقوقی، اقتصادی، زیست محیطی، حمل و نقل و ترافیک، اجتماعی و ارائه شاخص ها و معیار های استاندارد پارک موضوعی در منطقه و ارائه طرح ها و نقشه های اجرایی و الزامات تحقق پذیری آن در محدوده مورد نظر است.

اهداف:
اهداف اصلی:
– بررسی، امکان سنجی تبدیل پارک های منطقه به پارک های موضوعی
– افزایش سرانه های تفریحی، فراغتی و گردشگری در منطقه ۱۴

اهداف فرعی:
– ارائه شاخص ها و معیار های استاندارد برای ایجاد پارک های موضوعی
– شناسایی و معرفی بوستان های منتخب بر پایه اسناد در تمامی ابعاد (ماهوی و رویه ای)
– بررسی میزان تطابق پذیری ۳ بوستانِ منتخب با ویژگی های پارک های موضوعی
– شناسایی و تحلیل گروه های ذینفع و ذینفوذ
– تدوین الزامات و اقدامات لازم جهت تبدیل ۳ بوستانِ منتخب منطقه به پارک های موضوعی
– تدوین و ارائه برنامه عملیاتی جهت تبدیل ۳ بوستانِ منتخب منطقه به پارک های موضوعی

قلمرو سازمانی، محدوده مکانی و زمانی:
قلمرو سازمانی: شهرداری منطقه ۱۴
محدوده مکانی: منطقه ۱۴
محدوده زمانی: ۱۴۰۱ (۱۰ ماه)

دریافت فایل درخواست ارائه پیشنهاد پژوهشی «بررسی و امکان‌ سنجی ایجاد پارک‌‌ های موضوعی در منطقه ۱۴ و ارائه برنامه عملیاتی»

تذکر: قبل از تهیه پیشنهاد پژوهشی، بخش اسناد مناقصه (فراخوان) و نکات مربوطه به‌دقت مطالعه شود. لازم به ذکر است در صورت عدم انطباق پاکت‌ های مناقصه با مشخصات مندرج در این بخش، پیشنهاد‌ های ارسالی بررسی نخواهد شد و مسئولیتی در این خصوص متوجه مرکز نخواهد بود.

– سقف مبلغ برآورده شده (هزینه‌ های کارشناسی و بالاسری): ۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان به حروف معادل (چهار میلیارد ریال)
– مبلغ سپرده تضمین برای شرکت در مناقصه (برای پروژه‌ هایی که نیاز به اخذ سپرده تضمین باشد، پاکت ج که حاوی مبلغ سپرده تضمین بر اساس اسناد مناقصه است بدون قید و شرط می بایست ارائه شود): این فراخوان مبلغ سپرده تضمین برای شرکت در مناقصه ندارد.
– شماره حساب مرکز مطالعات و برنامه‌ ریزی شهر تهران برای واریز سپرده تضمین: ۷۰۰۷۸۷۶۳۹۹۱۶ بانک شهر شعبه الهیه آقابزرگی کد ۵۰۲ (این فراخوان مبلغ سپرده تضمین برای شرکت در مناقصه ندارد.)
– برای دریافت شرح نیازمندی‌ های پروژه (RFP) بر روی فایل پیوست کلیک نمایید.
– با توجه به اخذ ضمانت حسن انجام تعهدات از مجری منتخب قبل از عقد قرارداد، مناقصه‌ گران قبل از شرکت در فراخوان به این موضوع توجه داشته باشند: (در صورتیکه مجری شخص حقیقی یا شخص حقوقی غیر دولتی باشد: اخذ ضمانت‌ نامه بانکی به میزان ۱۰ درصد مبلغ کل قرارداد و در صورتیکه مجری شخص حقوقی دولتی باشد: ضمانت‌ نامه انجام تعهدات به میزان ۵ درصد مبلغ کل قرارداد به صورت مکتوب مطابق با فرمت تعیین شده مرکز (یا ارائه ضمانت نامه کتبی با امضای روسای دانشگاه‌ ها، موسسات پژوهشی و آموزشی طرف قرارداد به استناد مصوبه هیئت وزیران مورخ ۱۳۹۴/۰۹/۲۲ شماره نامه ۱۲۳۴۰۲/ت ۵۰۶۵۹ ه)
– برگزاری کمیته مالی (گشایش پاکات مالی) مناقصه در محل مرکز مطالعات و برنامه‌ ریزی شهر تهران حداکثر ۷ روز کاری پس از اتمام مهلت ارائه پیشنهاد ها برگزار می‌ شود و از مناقصه‌گرانی که حد نصاب امتیاز فنی لازم را کسب کرده باشند دعوت به عمل خواهد آمد. در صورت تمدید فراخوان، اطلاع‌ رسانی در سایت مرکز صورت می‌گیرد.
– پاکت‌ های مالی مناقصه‌ گرانی که حد نصاب امتیاز فنی را کسب نکرده باشند حداکثر به مدت یک ماه پس از اتمام مناقصه در مرکز محفوظ است و برای دریافت پاکت مالی (ب) شخص مناقصه‌ گر یا نماینده ایشان با معرفی نامه به واحد حراست مرکز واقع در طبقه ۶ مراجعه نماید. در صورت عدم مراجعه در موعد مقرر، هیچگونه مسئولیتی متوجه این مرکز نخواهد بود.
– درج این آگهی هیچ‌ گونه تعهدی برای دستگاه مناقصه گذار ایجاد نمی ‌نماید.

مهلت ارائه و تحویل پیشنهاد در ساعات اداری: تا پایان وقت اداری روز سه‌ شنبه ۱۱ مرداد ماه ۱۴۰۱ (لازم به ذکر است دبیرخانه مرکز پس از وقت اداری تعطیل می‌ شود و صرفاً در وقت اداری «در حال حاضر ساعت اداری از روز شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۲:۰۰ است» امکان تحویل پیشنهاد ها وجود دارد و مناسب است پیشنهاد ها روز قبل از اتمام مهلت تعیین‌ شده تحویل دبیرخانه شود تا در صورت نقص مدارک امکان اصلاح و تحویل در مهلت قانونی وجود داشته باشد.)

محل ارائه و تحویل پیشنهاد: تهران، خیابان شریعتی، خیابان پل رومی، خیابان شهید اکبری، نبش خیابان شهید آقابزرگی، شماره ۳۲، مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، طبقه همکف، دبیرخانه مرکز، کدپستی ۱۹۶۴۶۳۵۶۱۱
تلفن: ۳-۲۲۳۹۲۰۸۰-۰۲۱

واحد متولی: مدیریت کاربردی مناطق
کارشناس مسئول واحد متولی: خانم حاجی آقایی با شماره تماس ۲۲۳۹۲۰۸۰ داخلی ۳۳۸

شماره فراخوان: ۳۸۵
منبع: مرکز مطالعات و برنامه‌ ریزی شهر تهران
دریافت تصویر
منبع خبر: www.MemarNews.com
مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook