فراخوان مسابقه طراحی معماری “ساختمان خردسرای فردوسی در مشهد”

مؤسسه‌ی فرهنگیِ خردسرایِ فردوسی با همکاری کانون هم‌اندیشی معماری مشهد برگزار می‌کند:

متن فراخوان مسابقه طراحی معماری ساختمان خردسرای فردوسی در مشهد:

بنام خداوند جان و خرد
راهنمای مسابقه‌ معماری خردسرای فردوسی/ مشهد/ آذرماه تا اسفندماه ۱۳۹۹
از تمامی شرکت کنندگان در مسابقه طراحی معماری خردسرای فردوسی، درخواست می‌شود این راهنما را به دقت بخوانند و طرح پیشنهادی خود را مطابق با محتوای تبیین شده در آن، آماده کنند.

۱- خردسرای فردوسی:
شاهنامه برگه شناسایی ایران و سند افتخار ملت ایران و شناخته‌شده و بی‌همتا در جهان است. ملت ایران، برای پایداری دربرابر فریبندگی جهانی‌شدن و یکنواختی دل‌آزار برخاسته از آن، نیازمند شناختن خود و درآویختن به جان و خرد ایرانی است؛‌ آنگونه که در “شاهنامه” بازنمایی شده است. فراوری زمینه‏ های پاسخ‌گویی به این نیاز، وظیفه ‏ای است که دوستداران فرهنگ و ادب میهن و دلدادگان هستی و چیستی ایرانی و زبان فارسی، بر دوش دارند.
به همین سبب، بیش از یک دهه پیش، گروهی از دوست‌داران فردوسی و شاهنامه و دلدادگان زبان و فرهنگ فارسی، مؤسسه فرهنگی خردسرای فردوسی را مستقل از هر دستگاه و سازمان دولتی و بری از هر گرایش ویژه، تنها به منظور پاسداری از ارزش‌های والای نهفته در شاهنامه و آموزه‏ های بلند و انسانی فرهنگ ایران، که حکیم نیک ‏اندیش طوس بهتر از هر کس در اثر جاویدان خویش فراهم آورده، و گسترش پژوهش‌های جامع علمی و معرفی فراگیرتر شاهنامه و پدیدآورنده آن، پایه نهادند. مصرع زرّین “به فرهنگ باشد روان تن‌درست” سرمشق فعالیت‌های موسسه فرهنگی خردسرای فردوسی است.

بنیادگزاران در موسسه خردسرای فردوسی اهدافی فرهنگی و آموزشی را دنبال می‌کنند:
– شناساندن جایگاه والای فردوسی، شاهنامه و ادب ایرانی در ایران و جهان
– تأمین امکان برای پژوهش‌های بنیادی در باره تاریخ فرهنگ و ادب ایرانی
– ترویج آموزه‌های بلند و انسانی فرهنگ و زبان ایرانی، با ابزار و روش‌های روزآمد
– توسعه فرهنگ ایران‌شناسی و ایران‌گردی و ارتقای جاذبه‌های فرهنگی در قلمرو زبان و ادب ایرانی

در جهت تحقق اهداف فوق، اقداماتی هماهنگ و هم‌پیوند، بعنوان برنامه‌های اجرایی در دستور کار خردسرای فردوسی قرار گرفته است. پاره‌ای از آن اقدامات،‌ اینهاست:
– تشکیل و توسعه کتابخانه تخصصی
– انتشار خبرنامه و نشریه‌ تخصصی
– برگزاری درس گفتارها
– تربیت پژوهش‌گران
– برگزاری همایش‌، سخنرانی، نشست تخصصی، مجالس نقالی و شاهنامه خوانی
– برگزاری دوره‌های آموزشی نمایش و هنرهای تجسمی مرتبط با شاهنامه
– برگزاری مراسم سالانه یادروز فردوسی
– بزرگداشت پژوهش‌‌گران ایران‌شناسی و ادب پارسی
– همکاری با میراث فرهنگی برای پژوهش‌های باستان‌شناسی در طوس
– تدوین و انتشار کتاب‌های مرجع و دانش‌نامه و . . .

۲- مسابقه طراحی معماری خردسرای فردوسی
موسسه خردسرای فردوسی، بمنظور اجرای اقدامات و برنامه‌های فرهنگی، آموزشی و ترویجی خود، که در پایان بند بالا به آن اشاره شد، علاوه بر ساختمان کنونی خود که سال‌ها قبل نیکوکاری نیک‌اندیش آن را پیش‌کش کرده است، برای گسترش فعالیت‌ها، به ساختمانی فرهنگی،‌ چندعملکردی، کارآمد و شاخص، نیازمند است. تعریف “پروژه ساختمان خردسرای فردوسی” به همین منظور انجام شده و هیأت مدیره ی موسسه در پی آن است که با مشارکت و یاری دوست‌داران ایران و دل‌بستگان به شاهنامه و فردوسی، آن را اجرا کند.

از جمله؛ برای فراهم کردن امکان مشارکت معماران و طراحان، در طراحی معماری بنای خردسرای فردوسی، بعنوان بنایی ماندگار و یادمانی و مناسب برای برنامه‌های اجرایی موسسه، تهیه طرح معماری این ساختمان،‌ به مسابقه گذاشته شده است. مسابقه طراحی معماری خردسرای فردوسی، با فراخوان همگانی و به صورت یک‌مرحله‌ای برگزار می‌شود. این مسابقه، برای دستیابی به طرح‌ مناسب و برتر، متوجه به شأن والای حکیم خردمند فردوسی، با شرایط، ارکان و مشخصات زیر برنامه‌ریزی شده است.

۱-۲- شرایط شرکت در مسابقه:
• مسابقه طراحی معماری خردسرای فردوسی، مطابق با مفاد آیین‌نامه جامع مسابقات معماری و شهرسازی، مصوب جلسه ۵۱۳ شورایعالی انقلاب فرهنگی مورخ ۱۳۸۱/۱۲/۲۰ و نیز نشریه شماره ۲۴۰ سازمان برنامه و بودجه کشور (پیوست بخشنامه شماره ۸۴۸۵ مورخ ۸۰/۱۲/۲۵) و منطبق بر شیوه‌ای که در ادامه همین راهنما آمده است، برگزار می‌شود.
• شرکت در مسابقه طراحی معماری خردسرای فردوسی، تنها با نام‌نویسی قطعی در پایگاه مسابقه (درج شده در انتهای همین خبر) امکان‌پذیر است. بنابراین هیچگونه طرح یا پیشنهادی خارج از این سامانه و بدون نام‌نویسی، پذیرفته و داوری نخواهد شد.
• نام‌نویسی برای شرکت در مسابقه، آزاد و رایگان است.
• نام‌نویسی برای شرکت در مسابقه طراحی معماری خردسرای فردوسی به صورت فردی انجام می‌شود. برای ارائه هر طرح، نام‌نویسی جداگانه و طی تمامی مراحلی که در شرایط مسابقه ذکر شده، الزامی است.
• بی درنگ پس از ثبت نام، از طریق ایمیل و پیامک، به هریک از شرکت‌کنندگان در مسابقه، شناسه پنج‌حرفی اختصاصی داده می‌شود. در تمامی مراحل مسابقه تا قبل از پایان داوری و مشخص شدن طرح‌های برگزیده، آن شناسه اختصاصی، تنها راه شناسایی شرکت‌کنندگان در مسابقه، فقط توسط مدیر مسابقه است. همان شناسه اختصاصی، باید به ترتیبی که مشخص شده،‌ روی تمامی مدارک درج شود. مدیر مسابقه پس از تعیین طرح برنده و طرح‌های برتر، با تطبیق شناسه‌ها، نام برندگان را به داوران اعلام می‌کند تا در بیانیه داوری گنجانده شود.
• مدیر مسابقه در تمامی مراحل برگزاری مسابقه، از طریق سامانه پایگاه مسابقه، پاسخ‌گوی پرسش‌های شرکت کنندگان خواهد بود. هرگونه تماس مرتبط با موضوع مسابقه با هریک از داوران، در تمامی مراحل برگزاری مسابقه، نکوهیده و موجب کنار گذاشته ‌شدن از مسابقه است. مدیر مسابقه موظف است در تمامی مراحل برگزاری مسابقه، به پرسش های مسابقه دهندگان طبق آیین نامه مرجع پاسخ گوید، بدین ترتیب که پاسخ را بدون ذکر نام پرسش کننده به اطلاع تمامی شرکت کنندگان برساند. اینگونه اطلاع رسانی به همراه آگاهی بخشی در باره رویدادها و سایر موارد لازم، از طریق سایت مسابقه انجام خواهد شد.
• مسابقه‌دهندگان موظفند در مدت برگزاری مسابقه، با مراجعه به پایگاه اختصاصی مسابقه از رویدادهای تازه و پاسخ به پرسش‌ها، آگاه شوند. درج مطالب در پایگاه اختصاصی مسابقه، به منزله ابلاغ و اطلاع به تمامی مسابقه‌دهندگان است.
• شرکت‌کنندگان در مسابقه، متعهدند که طرح اختصاصی و اصیل تهیه شده برای خردسرای فردوسی را برای شرکت در مسابقه،‌ تحویل دهند. بنابراین عرضه طرح‌های پیشین یا کپی شده یا متعلق به دیگران، موجب کنار گذاشته ‌شدن از مسابقه است. بررسی اصالت طرح‌ها، بر عهده مدیر مسابقه و دستیاران وی می‌باشد.
• طرح‌های شرکت کنندگان در مسابقه، بصورت سه فایل JPG و یک فایل pdf از طریق بارگذاری در پایگاه مسابقه، به گونه‌ای که در همین راهنما مشخص شده است، تحویل گرفته خواهد شد.
• هرگونه فایل یا طرحی که مغایر با مشخصات درج شده در راهنمای مسابقه، بارگذاری شود، خودبخود یا با نگرش مدیریت مسابقه، از فرایند داوری، کنار گذاشته خواهد شد. فقط مدارکی به فرایند داوری وارد می‌شود که به لحاظ شکلی و کمّی دقیقا همتای مشخصات درج شده در راهنمای مسابقه، تهیه شده باشد.
• پس از پایان داوری و تدوین بیانیه، و پیش از اعلام عمومی رأی و رتبه‎‌ها، نتیجه به صاحبان طرح‌های رتبه اول تا سوم اعلام می‌شود و آنان تعهد دارند مدارک ترسیمی و فایل‌های منبع تصویری و سه‌بعدی خود را بطور جداگانه به مدیر مسابقه تحویل دهند.
• پس از دریافت فایل‌های فوق و تأیید مدیر مسابقه، موسسه خردسرای فردوسی، بر اساس رأی هیأت داوران (مندرج در بیانیه داوری)، جوایز برندگان اول تا سوم را پرداخت خواهد کرد.
•‌ با پرداخت جوایز به صاحبان طرح‌های رتبه اول تا سوم، موسسه خردسرای فردوسی در بهره‌گیری از هریک از طرح‌های برگزیده یا سایر طرح‌ها بر اساس موازین قانونی، برای ادامه کار و تهیه نقشه‌های اجرایی ساختمان خردسرا، مختار است.
• هریک از شرکت‌کنندگان در مسابقه مجازند طرح ارائه شده خود را، پس از اعلام رأی و پایان مسابقه، در نشریات یا سایت‌های تخصصی، منتشر کنند. همچنین برگزار کننده مسابقه مجاز است گزارش روند مسابقه را بهمراه معرفی مختصر طرح‌ها، منتشر کند.
• نام‌نویسی در پایگاه مسابقه، به منزله پذیرش شرایط شرکت درمسابقه، مطابق با مندرجات بالا و مفاد آیین نامه و نشریه مذکور است.

۲-۲- مشخصات مسابقه:

۱-۲-۲- برنامه زمانی کلی:
– آغاز ثبت نام: ۹۹/۹/۲۵
– پایان ثبت نام: ۹۹/۱۰/۲۵
– آغاز بارگذاری طرح‌ها: ۹۹/۱۲/۱
– پایان بارگذاری طرح‌ها: ۹۹/۱۲/۱۰
– داوری و اعلام رأی و نمایشگاه: تا ۹۹/۱۲/۲۵ (برگزاری همایش اعلام رأی و نمایشگاه،‌ وابسته به شیوه‌نامه‌ بهداشتی رویارویی با بیماری همه‌گیر، در آن زمان خواهد بود.)

۲-۲-۲- ارکان مسابقه:
– سفارش دهنده و مجری طرح: هیأت مدیره موسسه خردسرای فردوسی
– برگزار کننده: کانون هم‌اندیشی معماری مشهد

– داوران: (نام‌ها به ترتیب الفبایی)
• ساناز افتخارزاده: نظریه پرداز معماری، معمار، نقاش، منتقد معماری، کارشناس ارشد از دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی، نویسنده کتاب ” از آشوب ادارک تا شناخت معماری”، (برنده جایزه بین المللی کتاب سال ۱۳۹۳)، داور جایزه بین المللی A-Design ایتالیا ( ۱۳۹۸)، مدیر گروه معماری سوشیانت، مدیر عامل موسسه مطالعاتی بناشهر پایدار ایرانیان

• هوشنگ امیراردلان: پژوهشگر ادبیات تطبیقی معماری و هنر، نقاش، تصویرگر و موسیقیدان، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد دانشکده هنر های زیبا دانشگاه تهران، دانش آموخته معماری در کارگاه شادروان مهدس هوشنگ سیحون. همکاری با مهندسین مشاور “داض” ( مهندس کامران دیبا )،”ماندالا” ( مهندس نادر اردلان )،” آرکنز” (شادروان دکتر پرویز موید عهد ) و “رتند” (شادروان مهندس بیژن صفاری)، مدیر و هدایت‌کننده پروژه های متعدد مسابقه‌ای در مهندسان مشاور آتک، عضو هیئت داوران در مسابقات متعدد طراحی معماری و طراحی شهری

• داریوش بوربور: معمار، شهرساز، طراح، مجسمه‌ساز، نقاش، پژوهشگر و نویسنده، دارای دکترا در رشته معماری نقاط گرم و خشک از دانشگاه ژنو (۱۳۳۳)، لیسانس آرشیتکتور (۱۳۳۰)، فوق لیسانس شهرسازی (۱۳۳۱) و لیسانس آرشیتکتور (۱۳۳۰) از دانشگاه لیورپول، موسس «مهندسین مشاور بوربور» (۱۳۴۳) پیشگام در شناخت و معرفی معماری ایرانی، برنده مسابقات و جوایز بین‌المللی و ملی، از جمله (Gold Mercury International Award) از ایتالیا، (۱۳۵۴)، عطیه ویژه جهت طراحی و نظارت در ساخت مجموعه تجاری بازار رضا در مشهد، (۱۳۵۶)، گیرنده جایزه پنجاه معمار برجسته جهان در در دومین همایش و نمایشگاه بین الملی آثار معماران مشهور دنیا در بلگراد (۱۳۶۷)

• محمد رضا متینی: دکتری معماری از دانشکده معماری دانشگاه اشتوتگارت آلمان (انستیتوی سازه و طراحی های ساختاری Institut für Tragkonstruktionen und Konstruktives Entwerfen – ITKE)، کارشناسی ارشد معماری از دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران، عضو هیأت علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر، برنامه‌ریز و طراح بناهای مختلف مسکونی، تجاری، اداری، فرهنگی، آموزشی، درمانی، اقامتی و مذهبی در داخل و خارج از کشور از سال ۱۳۷۷ تاکنون

• علیرضا مشهدی میرزا: کارشناس ارشد معماری از دانشگاه علم و صنعت ایران، نامزد دریافت جایزه آقاخان، کاندیدای دریافت جایزه جهانی آجر، برنده جایزه معماری شیکاگو در امریکا، نشر آثار معماری در مجلاتی همچون BROWN BOOK در امارات ،CIL در ایتالیا ، Material Masonry Structure با اشاره به پنجاه سازه نوین آجری در جهان وکتاب BRICK ازانتشارات Phaidon در انگلستان

– داوران جایگزین:
• الهام امامی (استاد دانشگاه و پژوهشگر دکتری معماری)
• سهیل مظفری (کارشناس ارشد معماری و استاد دانشگاه)

– مدیر مسابقه: محمدباقر طباطبایی، به دستیاری گروه مدیریت و معماری طباطبایی و همکاران

 

۳-۲- مدارک قابل بارگذاری: از هریک از مسابقه دهندگان که ثبت نام ایشان در سایت تأیید شده و از طریق ایمیل یا پیامک به ایشان اطلاع داده شده است، درخواست می شود که از روز اول اسفندماه تا حداکثر قبل از ساعت پایانی دهم اسفندماه ۱۳۹۹ مدارک زیر را در پایگاه کانون اختصاصی مسابقه (درج شده در انتهای همین خبر) …

۱-۳-۲- بارگذاری کنند:
سه فایل jpeg،‌ هر یک حاوی یک برگه ۱۰۰در۷۰ سانتی‌متر عمودی، که مجموعا حاوی سایت پلان در مقیاس ۱ به ۵۰۰، سایر مدارک طراحی معماری شامل پلان‌های طبقات، برش‌ها (نشانگر ارتباطات و بازشوها و تداوم فضایی) و نماها در مقیاس ۱ به ۱۵۰، طرح محوطه به مقیاس مناسب، نمودارها و دیاگرام‌ها، جداول و توضیحات و تصاویر سه بعدی داخلی و خارجی باشد. هریک از این فایل‌ها با زولوشن ۲۰۰ DPI و حداکثر حجم هر برگه ۳۰مگابایت، پذیرفته می‌شود. نام‌گذاری سه فایل خود به این صورت باشد:
Id_1.jpeg
Id_2.jpeg
Id_3.jpeg

۲-۳-۲- یک فایل pdf حاوی یک دفترچه در قطع a4، عمودی، طبق قالب تعیین شده در راهنما، (صفحه رویی یعنی جلد دفترچه تصویر شیت شماره ۱طراحی شده موضوع بند بالاست)، حاوی مبانی و معرفی انگاره و توجیه طرح معماری و ارزش‌های آن، مرتبط با موضوعات مندرج در این راهنما و نشانگر شیوه پاسخگویی طراح به آنها، با حداکثر حجم ۱۰ مگابایت. نام‌گذاری این فایل به این صورت باشد:
Id_4.pdf

توضیحات:
• منظور از id در نام‌گذاری فایل‌ها،‌ همان شناسه یکتای پنج‌حرفی است که به هریک از مسابقه‌دهنگان اختصاص یافته و بهنگام نام‌نویسی به ایشان اعلام شده است.
• حجم تمامی مدارک برای بارگذاری، بیش از ۱۰۰ مگابایت نباشد.
• در هریک از برگه‌های طراحی و همچنین روی جلد دفترچه توضیحات، مربعی خالی (سفید)، بدون کادر، برای درج شناسه یکتای مسابقه به ابعاد ۵در۵ سانتی متر در گوشه سمت چپ پایین و چسبیده به کناره شیت، قرار داده شود.
• حتی اگر برای شیت کادر هم ترسیم شده است، داخل مربع باید سفید باشد،‌ و فقط شناسه یکتا، با رنگ سیاه، با فونت Cambria و اندازه ۴۸ ،‌بولد،‌ در وسط آن نوشته شود.
• جز شناسه یکتای مسابقه دهنده، درج هرگونه نوشته، نام یا علامت روی شیت یا دفترچه یا داخل و پشت اینها، که به شناخته شدن مسابقه‌دهنده کمک کند یا احتمال آن برود، به تشخیص مدیر مسابقه موجب حذف مدارک ارائه شده از داوری می‌شود. همچنین بکارگیری حروف و اعداد غیر فارسی، ممنوع است. مسابقه‌دهندگان در انتخاب نوع و اندازه فونت و اعداد فارسی روی نقشه‌ها و جداول و . . . آزادند.
• هر مسابقه دهنده در هنگام بارگذاری مدارک در سایت، رسید الکترونیک دریافت خواهد کرد. در صورت برنده شدن مسابقه دهنده، تصویر رسید برای دریافت جایزه باید ارائه شود. به هر حال مجری و مدیر مسابقه مسئولیتی در قبال بارگذاری ناموفق ندارند. هرچند برگزار کننده در این مورد،‌ با مسابقه‌دهندگانی که ناخواسته دچار مشکل شوند، همکاری خواهد کرد.
• بارگذاری مدارک در سایت مسابقه متضمن ادعای تهیه کننده مدارک نسبت به مالکیت و اصالت مدارک و طرح تهیه شده است. در صورت مشخص شدن نادرستی این ادعا، ضمن حذف مدارک از فرایند مسابقه و داوری در هر مرحله ای که باشد، مجری مسابقه از طریق قانونی اقدام لازم را انجام خواهد داد.
• تأیید ثبت نام در سایت مسابقه، به منزله آن است که مسابقه دهنده شرایط این شیوه نامه را پذیرفته است. برگزارکننده و مدیر مسابقه نیز اجرای مسابقه را بر اساس این شیوه نامه با مراعات حقوق یکایک مسابقه دهندگان، تضمین می کنند.

۴-۲- جوایز مسابقه:
– رتبه اول: ۷۰۰ میلیون ریال
– رتبه دوم: ۴۰۰ میلیون ریال
– رتبه سوم: ۳۰۰ میلیون ریال

۳- کلیات برنامه کالبدی

 

ملاحظات کلی برنامه ریزی و طراحی معماری
• قابلیت بهره‌برداری جداگانه از بخش‌‍‌های عملکردی مختلف، بصورت همزمان
• قابلیت اتصال بخش‌های عملکردی به یکدیگر و در اختیار گذاردن فضای یکپارچه بزرگ‌تر
• بهره‌گیری همه بخش‌های ساختمان از حضور جمعیت، بهنگام اجرای مراسم ویژه
• نمایش چهره فعال از ساختمان در همه اوقات، با جانمایی درست فضاهای دارای فعالیت دائم و موقت
• تبدیل پذیری فضاها و انعطاف عملکردی آنها، و مدیریت پذیری بهره‌برداری از ساختمان
• قابلیت مرحله بندی ساخت و بهره‌بردای از بخش‌هایی از بنا، پیش از تکمیل تمامی آن
• پیوند مناسب با عناصر شهری پیرامونی، و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در پیرامون
• طرح‌ریزی یکپارچه محوطه و بنا، بخصوص در تراز (یا تزارهای) همکف
• در نظر گرفتن فضای تجمع، همایش، استقرار یادمان و تندیس در محوطه

۴- معیار های ارزیابی:
برای داوری و ارزیابی آثار ارائه شده در مسابقه خردسرای فردوسی، علاوه بر معیارهای عمومی معماری، معیارهای اختصاصی زیر در نظر گرفته می‌شود:
– برانگیختگی حس و خرد و اندیشه ایرانی معاصر، برگرفته از خصلت روایی شاهنامه
– پیوند راستین با بستر موضوعی خردسرای فردوسی، و الهام از مبانی و مفاهیم آن
– فراهم کردن زمینه تعامل اجتماعی، بعنوان قطب و کانون فرهنگ ایرانی
– انطباق طرح با کلیات جدول برنامه کالبدی و ملاحظات کلی آن
– غنای طرح و پیشنهادها و ابتکارات ممتاز عملکردی و کالبدی
– پویایی کالبدی و عملکردی و زنده بودن مستمر فضای خردسرا با هم‌افزایی عملکردی و نمادین
– رعایت اصول پایداری و توجه به مسائل زیست‌محیطی
– اقتصادی بودن و پرهیز از هزینه‌های زائد و اقدامات غیر موثر بر ارزش نمادین و کاربردی ساختمان

(مدیر مسابقه معماری خردسرای فردوسی؛ محمدباقر طباطبایی)

دریافت اسناد مسابقه:
* مدارک پیوست

دبیرخانه:
مشهد، بلوار قرنی، قرنی ۲۱، مجتمع مجد جاویدان، واحد ۴۰۳
تلفن و فکس: ۰۵۱۳۷۱۳۴۳۵۱ و ۰۵۱۳۷۱۳۴۳۵۲
سایت مسابقه: www.kanun-ma.ir/kheradsara

دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com
مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook