فراخوان مسابقه طراحی معماریِ نامعماری؛ اسکان موقت بی جا شدگان حوادث طبیعی و انسانی

معمارنت با همکاری گروه ها، شرکت ها و نهادهای حامی برگزار می کند؛
فراخوان مسابقه طراحی معماریِ نامعماری؛ اسکان موقت بی جا شدگان حوادث طبیعی و انسانی (زلزله، سیل، جنگ و…)

سرزمین ایران، سرزمین سکون و حادثه است؛ سکون طولانی و حادثه لحظه ای. انسان ایرانی نه می تواند به سکون عادت کند و نه حادثه را به رویه ای معمول مبدل سازد. هم از این رو است که به رغم رخ داد دائمی و پی در پی حادثه ها، اما حادثه برای او شگفت آور و غیر مترقبه است. اما انسان ایرانی، در گونه های بسیار متنوع اش، از کوهستانی تا کویری، از سردسیری تا حاره ای، از پر باران تا خشک، طی هزاران سال این سرزمین متناقض را تاب آورده و با زلزله ها، سیل ها، خشک سالی ها، قحطی ها، جنگ ها و بی خانمانی ها، باز هم توانسته است که تمدن بسازد و انباشت کند. اما تمامی این فرآیند، به صورت دانش مدون کمتر بروز بیرونی یافته و به طور عمده در ذهن ثبت و ضبط شده و همچون دانشی شفاهی، سینه به سینه روایت شده است. آیا تاکنون به این موارد اندیشیده ایم؟ در پس این همه رویداد چه اندیشه ای سامان یافته و انباشت شده و کدام دانش تدوین یافته و شکل گرفته است؟ مسابقه معماری نامعماری به دلیل وقوع زلزله در غرب کشور، اولین مسابقه از مسابقه های خود را به “اسکان موقت بی جا شدگان حوادث طبیعی و انسانی (زلزله، سیل، جنگ و…)” اختصاص داده است و معماران، طراحان و دانشجویان را به واکاوی و کندو کاو در این عرصه فرا می خواند و از آنان دعوت می کند که حکمت محلی ساخت سرپناه موقتِ حادثه دیدگان را استخراج کرده و به دانش روز پیوند دهند؛ به طوری که از درون این حکمت، چگونگی استفاده از مصالح بومی، دانش ساخت، انطباق با اقلیم، تاب آوری موقت برای گذران فصل، هزینه اندک، سرعت زیاد و نیروی کار خانوادگی و محلی، به بسته ای هم پیوند از دانش آمیخته با هنر تبدیل شود.

هدف:
هدف مسابقه، ارتقاء و به روز رسانی حکمت و تجربه محلی بر اساس نیازهای روز و تلفیق با خِرَد مهندسی است؛ تا بتوان به اسکان موقت، ارزان، ساده، ایمن، و در مقیاس انسانی برای سوانح طبیعی (زلزله، سیل، جنگ و . . .) و بی جا شدگی ناشی از بحران های اجتماعی دست یافت.

موضوع مسـابقه:
طراحی سرپناه موقت به منظور اسکان بی جا شدگان در حدفاصل اسکان اضطراری (تا دوماه) و اسکان دائم که قابلیت استفاده حداقل یک سال برای یک خانواده حداقل ۴ نفره را تأمین نماید.

ضوابط، ترجیحات و امتیازات طرح:
– سطح اشغال حداکثر ۱۵ متر مربع
– دارای پایداری سازه ای
– بسته و محصور با بازشوهای تحت کنترل
– ایمن در برابر شرایط جوّی، آتش سوزی، و …
– عایق نسبی در برابر تغییرات دمایی و سر و صدا
– ایمن در قبال تعرضات و مزاحمت های محیطی
– تعریف و طراحی سیستم و روش ابتکاری و خلاقانۀ ساخت، بر پایۀ برپاسازی سریع و آسان توسط افراد غیرمتخصص با استفاده از راهنمایی یا آموزش مختصر
– انطباق با شرایط اقلیمی و سازگار با مفاهیم محیط زیست
– تأمین فضای زیست، فعالیت، و خواب برای خانوادۀ ۴ نفره
– تأمین سرویس های بهداشتی، حمام ها، امکانات شستشوی لباس و امکانات آشپزی مستقل از سرپناه و در جای دیگری از مجموعۀ اقامتگاهی مفروض است.
– تأمین ورودی های برق در محل احداث سرپناه مفروض است.
– سرعت، ارزانی، سهولت اجرا و نصب، ایمنی، انطباق با فرهنگ محلی، مفاهیم زیست محیطی، بهره گیری از عناصر بازیافتی، تأمین امکانات مشارکت محلی و پیش بینی و تأمین اشتغال خانگی در ساخت و برپاسازی این اسکان موقت امتیاز محسوب می شود.

ثبت نام:
ثبت نام رایگان شرکت در مسابقه حداکثر تا تاریخ ۹۶/۹/۳۰ از طریق درج اطلاعات در فرم مخصوص در وب سایت مسابقه صورت می پذیرد. پس از ثبت نام، کد شناسایی برای شرکت کنندگان صادر و جهت درج در کادر مربع ۳×۳ در بالا سمت راست کلیۀ شیت های تحویل نهایی به شرکت کنندگان اعلام می شود. قید نام و دیگر اطلاعات مربوط به شرکت کنندگان در شیت های معرفی طرح ها ممنوع است. ثبت نام به دو شکل انفرادی و گروهی امکان پذیر است. در ثبت نام گروهی اعلام نام و شماره تماس نمایندۀ گروه الزامی است و برگزارکننده صرفا با نمایندۀ گروه در ارتباط خواهد بود.

دیگر مقررات و اطلاعات:
– تمامی مسئولیت های مرتبط با اصالت آثار بر عهدۀ ارائه کنندگان آثار خواهد بود.
– مالکیت مادی و معنوی آثار برای طراحان محفوظ بوده اما برگزارکننده حق انتشار الکترونیک و یا چاپی آثار در نشریات یا در قالب کتاب و برگزاری نمایشگاه از طرح ها را با قید نام طراحان هر اثرخواهد داشت.
– برگزاری نمایشگاه آثار برگزیده، در صورت امکان و با استفاده از فایل های ارسالی شیت های مسابقه صورت خواهد پذیرفت ولی انتشار بعدی آثار برگزیده تصویری پروژه منوط به همکاری آتی برگزیدگان از نقطه نظر ارائۀ فایل های خام متنی و تصویری به منظور صفحه آرایی در ابعاد مناسب خواهد بود.
– بر اساس رایزنی انجام شده با دبیرخانه مسابقات معماری وزارت راه و شهرسازی، این مسابقه لزوما در شمول مسابقات حوزه این دبیرخانه قرار نداشته، ولی بطور داوطلبانه در دبیرخانه ثبت شده و خود را ملزم به مراعات آیین نامه مسابقات معماری و شهرسازی می داند.

مدارک تحویل:
– بر اساس شیوۀ برنامه ریزی شده برای قضاوت و انتشار آثار؛ تحویل مسابقۀ  “طراحی اسکان موقت بی جا شدگان حوادث طبیعی و انسانی (زلزله، سیل،جنگ و..)” صرفا به صورت الکترونیک و از طریق ارسال به ایمیل مسابقه صورت می پذیرد.
– کلیه اطلاعات تعیین شده باید در فرمت PDF و با کیفیت حداقل ۱۵۰ DPI و حجم حداکثر ۲۰ مگابایت در ۴ شیت مربع درابعاد ۵۰×۵۰ سانتیمتر ارائه شود.
– طرح هایی که ضوابط تحویل را مراعات نکنند توسط مدیر مسابقه از چرخه ی داوری حذف خواهند شد.
– نامگذاری فایل PDF ارسالی با کد چهار رقمی شرکت درمسابقه الزامی است. هر فرد تنها امکان ارسال یک طرح را دارد.
– مدارک تحویل مسابقۀ “طراحی اسکان موقت بی جا شدگان حوادث طبیعی و انسانی (زلزله، سیل، جنگ و..” عبارتند از:

– توضیحات پروژه به میزان حداکثر ۵۰۰ کلمه با و درج مناسب در ۴ شیت فوق
– ایدئوگرام های طرح – ایدئوگرام های ایده همسایگی در صورت لزوم
– ترسیمات سه بُعدی حداقل دو مورد – پلان یا پلان ها در مقیاس ۱:۵۰
– حداقل دو برش عمودی در مقیاس ۱:۵۰ – دو نما در مقیاس ۱:۵۰ با مشخص کردن مصالح مورد نظر
– ایدئوگرام های کارکرد اقلیمی طرح در صورت لزوم
– جزییات اجرایی و اتصالات – سایر اطلاعات فنی بنا به اقتضای طرح

هیئت داوران:
– فرامرز پارسی
– پویا خزائلی پارسا
– جلال صادقی
– رضا لاهیجی
– رضا نجفیان
داور جانشین: شهاب میرزائیان
مدیر مسابقه: مهرداد بهمنی

جوایـز:
طرح اول: ۲۰۰/۰۰/۰۰۰ ریال
طرح دوم: ۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال
طرح سوم: ۵۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال
آثار برگزیده اول تا دهم: لوح تقدیر

تقویم مسابقه:
اعلام فراخوان مسابقه: از ۱۵ آذر تا ۳۰ آذرماه ۹۶    تمدید مهلت ثبت نام: تا پایان روز ۱۴ دی ۹۶
تحویل مدارک: حداکثر تا ۱۵ دی ماه ۹۶
اعلام نتایج: ۲۵ دی ماه ۹۶
* تاریخ ها غیرقابل تمدید است.
* حداکثر مهلت ثبت و رسیدگی به شکایات در دبیرخانه یک هفته پس از اعلام نتایج است.

دبیرخانه:
میرداماد غربی، شماره ۴۱۰، واحد ۶
تلفن: ۰۹۰۲۸۳۸۰۳۷۰
ایمیل: nonarch@memarnet.com
سایت مرتبط: www.memarnet.com
Telegram@nonarcharch
پوستر مسابقه
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

 

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :یک نظر on “فراخوان مسابقه طراحی معماریِ نامعماری؛ اسکان موقت بی جا شدگان حوادث طبیعی و انسانی”

  • عبد الرحمان wrote on ۱۹ آذر, ۱۳۹۶, ۲۳:۳۹

    عبد الرحمان محمدزاده:
    سلام و خسته نباشید ، برای مردم که خونه های خود رو از دست دادن ، دولت و مردم میتوانند در شهرهایی دیگه به مدت یک سال یا مدت مشخصی خونه ای تا بازسازی مسکنهایشان در اختیارشان قرار دهند به جای کانکس ، اینقدر خونه خالی در شهرهای مختلف وجود دارد ، ممنون میشیم این نظر را پخش کنید ، بدرود

نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook