فراخوان مسابقه «طراحی داخلی دفتر نشریه کوچه»

موضوع مسابقه: طراحی داخلی دفتر نشریۀ کوچه

نوع مسابقه:
از نظر محتوایی:
طراحی تفصیلی
از لحاظ نوع و دامنۀ شرکت‌کنندگان: مسابقۀ آزاد ملی
از نظر مراحل و نحوۀ داوری: یک مرحله‌ ای

اهداف:
طرح محیط کار هر مرکزی باید بازتابی از هویت، رسالت و تولیدات یا خدماتی باشد که آن مرکز فراهم می‌ کند. علاوه ‌بر این، طرح دفاتر و فضاهای کار باید فعالیت‌ های مختلف کسب‌ و کاری که قرار است پذیرایش باشد را به‌ دقت شناسایی کند و تمهیداتی پاسخ‌ گو به هرچه بهینه انجام شدن این فعالیت‌ ها ارائه کند.
همۀ کسب‌ و کار ها آن‌ قدرخوش‌اقبال نیستند که بناها از ابتدا «برای آن‌ ها» معماری شده باشد. امروز کم‌ و بیش همۀ کسب‌ و کار های بخش خصوصی باید خودشان را در مکان‌ هایی تعریف کنند که به‌ احتمال‌ زیاد برای فعالیت‌ های مربوط به آن‌ ها طراحی نشده است. بازسازی و طراحی داخلی دانش و مهارتی است که این موضوع را ممکن می‌ کند. مؤسسۀ کوچه با هدف ایجاد بستری برای تمرین این دانش و مهارت و در عین‌ حال برای دستیابی به بهترین طرح ممکن، تصمیم گرفت که معماری داخلی دفتر جدید خود را به مسابقه بگذارد.
تفاوت مهم این مسابقه با مسابقه‌ های قبلی مؤسسۀ کوچه به‌ غیر از موضوع و مقیاس و اهداف در این است که در این یکی قرار است واقعاً ساخته شود. از این‌ رو علاوه بر معیارهای شناخته‌ شدۀ کوچه در برگزاری مسابقات، این بار ملاحظات اجرایی نیز به معیارها افزوده ‌شده است.

برنامۀ کالبدی و شرح فضاهای پیشنهادی:
(برنامۀ کالبدی طرح به تعمد وارد حوزه‌ های کمی نمی‌ شود. فضاها ممکن است چند منظوره و چند رگه در نظر گرفته شوند، ازاین‌ رو، برنامه الزامات کمی را جزئی از راه‌ حل‌ های فضایی در نظر گرفته است).
پیشخوان پذیرش و انتظار: فضایی برای خوشامدگویی و توضیح به مراجعه‌ کنندگان و شاید انتظار برای ورود به سایر فضاهای دفتر.
فضای ارائه و گفت‌ و گو: محیطی جهت بحث و گفت‌ و گوی گردانندگان و شورای سیاست‌ گذاری و تحریریۀ مجله، ملاقات با مهمانان به مجله و ارائۀ اسناد مختلف به‌ صورت جمعی.
فضای جلسات: محیطی برای جلسات جدی‌ تر و متمرکز تر.
فضای انعطاف‌ پذیر کار کارشناسی: محیط کار کارشناسی مجله اعم از طراحی گرافیک، صفحه‌ آرایی و کتاب‌ سازی، امور اداری و … که هم‌ زمان انعطاف لازم جهت امور عمومی کارشناسان مانند صرف غذا و استراحت را داراست.
فضای کار سردبیر: فضایی خصوصی‌ تر جهت کار سردبیر و پذیرایی و رسیدگی به امور مراجعه‌ کنندگان و استراحت در زمان فشار کاری ممتد و طولانی‌ مدت.
کتابخانه: در دفتر مجله همیشه کتاب هست؛ ناشران مختلف آخرین آثار خود را به مجله هدیه می‌ دهند. توجه به کتاب‌ و معرفی آن همیشه از مهم‌ ترین سیاست‌ های کوچه بوده است. برای «حضور کتاب» در دفتر مجله باید تمهیدی در نظر گرفت.
انبار و آرشیو: فضایی برای گردآوری و نگهداری اشیای مختلف مانند شماره‌ های آخر مجله و …
پیشخوان مجلات: امکانی برای ارائۀ شماره‌ های مختلف مجله، پوسترهای هر شماره، پوسترهای مسابقات، رویداد ها و …
لانژ فضای باز: استفاده از پتانسیل تراس متصل به واحد جهت استراحت، جلسات و گفت‌ و گو که می‌ تواند بدون سقف و با سقف سبک تمهید شود.
آبدارخانه: با ابعاد و امکانات مناسب جهت گردانندگان مجله و مهمانان.
سرویس بهداشتی
فضای استحمام

نکته: باوجود فضاها و فعالیت‌ های اعلام‌ شده در فهرست بالا، پیشنهاد فضاهایی خلاقانه و کارآمد معطوف به اهداف و فعالیت‌ های مؤسسۀ کوچه می‌ تواند برای طرح‌ ها امتیازآور باشد.

معیارها:
معیار های اصلی:
– طراحی معماری کم‌ هزینه: یکی از محدود کننده‌ ترین عوامل این پروژه بودجه است. درنتیجه بودجۀ کم در این پروژه نیاز به ابداع و نوآوری بسیار بیشتری در مقایسه با دیگر معیارها دارد.

معیارهای متغیر (به ترتیب اولویت):
– انعطاف‌پذیری طرح، توجه به چندمنظورگی فضاها مطابق با برنامۀ اعلام‌ شده و توجه به «آینده‌های محتمل» نشریه.
– توجه به هویت و پرسونای برند کوچه و ارائۀ طرح معطوف به رسالت، محتوا و گرافیک خاص نشریه.
– بهره‌گیری خلاقانه و زیبایی‌ شناسانه از سه نوع محصول سرامیک پرسلان لعاب‌ دار، گرانیت دبل شارژ و فول‌ بادی از برند «راک سرامیک ایران».

فرایند داوری:
مرحلۀ صفر: دبیرخانۀ مسابقه نسبت به حذف آثاری که دارای نقص در مدارک هستند، اقدام خواهد کرد.
(استفاده نکردن از فرمت پوستر، تعداد پرسپکتیو های مورد درخواست، حدف لوگو و عنوان تعریف‌ شده در پایین پوستر از مواردی است که به حذف اثر توسط دبیرخانه منجر خواهد شد.)
مرحلۀ اول: هر کدام از داوران از بین آثار ارسال‌ شده، ده اثر را برای حضور در مرحلۀ ‌نهایی با اولویت‌ بندی به‌ صورت امتیازدهی از ۱ امتیاز «کم ترین» و ۱۰ امتیاز «بیشترین» انتخاب خواهند کرد. آثاری که حداقل ۱۰ امتیاز را در مرحلۀ اول اخذ کرده باشند به‌ عنوان آثار مرحلۀ ‌نهایی معرفی خواهند شد.
مرحلۀ دوم: جلسۀ داوری به روش اقناعی بین آثاری که در مرحلۀ اول توسط داوران حائز حداقل ۱۰ امتیاز شده باشند، به‌ صورت حضوری با هدف انتخاب برندگان برگزار خواهد شد. هر اثر که حائز ۱۰ امتیاز شده باشد در جلسۀ داوری اقناعی حضور خواهد داشت.
در پایان جلسۀ حضوری به روش اقناعی، داوران به آثار مورد نظر خود برای کسب سه برندۀ رتبۀ اول امتیاز خواهند داد که مجموع امتیازات برندۀ سه رتبۀ اول را مشخص خواهد کرد. در پایان، رتبۀ اول و دوم و سوم مسابقه بر اساس بیشترین امتیاز اخذ شده و دو اثر منتخب دیگر بخش اصلی مسابقه بدون رتبه‌ بندی اعلام می‌ شوند و مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

ضوابط فرایند داوری: در صورت اخذ امتیاز مشترک برای انتخاب رتبۀ اول، امتیازدهی مجدد بین آثاری که داری امتیاز مشترک بودند برای تعیین رتبۀ اول انجام خواهد شد. در هر صورت این مسابقه رتبۀ مشترک نخواهد داشت.

موقعیت و مشخصات موضوع طراحی:
آپارتمانی به مساحت تقریبی ۹۰ مترمربع در طبقۀ دوم شمالی یک مجتمع آپارتمانی در محلۀ امانیه که پس از بازسازی به‌ عنوان دفتر مؤسسۀ کوچه فعالیت می‌ کند.

میزان مداخله در طرح بازسازی:
– جا به‌ جایی کلیۀ تیغه‌ های داخلی مجاز است.
– محدودیت‌ های سازه‌ ای «اسکلت بتنی» باید در نظر گرفته شود.
– عمر بنا کمتر از ۲۰ سال است.
– امکان جا به‌ جایی آشپزخانه و سرویس بهداشتی وجود دارد، اما هرچه محدود تر شدن این جا به‌ جایی‌ ها می‌ تواند برای طرح امتیاز محسوب شود.
– تأمین سرمایش و گرمایش فقط از طریق اسپیلت (بین ۳ تا ۴ دستگاه) در نظر گرفته شود. جانمایی مناسب برای کندانسور های کولر های گازی موجود برای طرح امتیاز محسوب می‌ شود و انتقال آن‌ ها به هر نقطه از فضای آپارتمان با در نظر گرفتن موارد فنی امکان‌ پذیر است.
– استفاده از تراس واحد در بخش شمالی برای هر فعالیتی آزاد است، با این شرط که طرح پیشنهادی با نمای بنا ناهماهنگ نباشد و اختلال بصری ایجاد نکند.

شرایط و ضوابط شرکت در مسابقه:
– استفاده از شیت فرمت و قالب چیدمان آثار الزامی است. برای دانلود فایل زیپ شیت مسابقه و اطلاعات مورد نیاز به بخش «مدارک» مراجعه کنید. (انتهای خبر)
– این مسابقه بر اساس قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان است؛ برگزارکننده و ارکان مسابقه و پدید آورندگان ملزم به رعایت این قانون هستند.
– این مسابقه در هر شرایط دارای برنده برای سه رتبۀ اول خواهد بود؛ همچنین دو نفر رتبۀ مشترک نخواهد داشت.
– آثار نباید پیش از اعلام رسمی مسابقه در هیچ رسانه‌ ای اعم از دیجیتالی و کاغذی منتشر شده باشد و همچنین نباید در هیچ مسابقه یا جایزه‌ ای شرکت کرده باشد.
– پوستر ارسال‌ شده باید فاقد نام و نام خانوادگی طراح باشد و در صورت درج نام طراح روی طرح، مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.
– تمام عناصر بصری باید به‌ صورت اختصاصی برای این مسابقه طراحی شده باشد؛ همچنین پیش از اعلام رسمی مسابقه در هیچ رسانه‌ ای اعم از دیجیتالی و کاغذی منتشر نشده باشد و در هیچ مسابقه یا جایزه‌ای شرکت نکرده باشد.
– رعایت نکردن هریک از موارد مربوط به شرایط و ضوابط در هر زمان که مشخص شود، تخلف محسوب شده و اثر متخلف توسط دبیرخانه در هر مرحله و زمان از فرایند مسابقه، حتی پس از اعلام نتایج، حذف خواهد شد.
– شرکت در این مسابقه با ثبت‌ نام در مدت‌ زمان تعیین‌ شده امکان‌ پذیر است.
– هزینۀ ثبت‌ نام برای هر گروه ۱۵۰ هزار تومان است. این هزینه شامل ارسال یک نسخه از مجله (۴۰ تومان)، هزینۀ ارسال (۲۰ تومان)، بسته‌بندی (۵ تومان) و ثبت‌ نام در مسابقه (۸۵ تومان) است.
– شرکت در این مسابقه به‌ صورت انفرادی و گروهی امکان‌ پذیر است.
– شرکت در این مسابقه علاوه بر اشخاص حقیقی (گروهی یا انفرادی) و برای شخصیت‌ های حقوقی (مهندسین مشاور یا دفاتر یا شرکت‌ های معماری) امکان‌ پذیر است.
– شرکت در مسابقه برای اتباع خارجی به‌ صورت انفرادی، فقط با درج کد فراگیر اتباع خارجی مجاز است.
– ضوابط این مسابقه مبتنی بر آیین‌ نامۀ جامع برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی تدوین شده است؛ برگزارکننده و ارکان مسابقه و پدیدآورندگان ملزم به رعایت این قانون هستند.
– طراح با شرکت در این مسابقه حق هرگونه استفاده و انتشار چاپی و دیجیتالی و برگزاری نمایشگاه از اثر ارسالی را با حفظ حقوق معنوی خود برای مجلۀ کوچه ‌باغ هنر و اندیشه قائل می‌ شود.
– طرح‌هایی که از آثار دیگر هنرمندان (ایرانی یا خارجی) اقتباس شده باشد، مورد بررسی قرار نخواهد گرفت و در هر مرحله که این مسئله مشخص شود، حتی پس از اعلام نتایج، از مسابقه حذف و نتایج مجدد اعلام خواهد شد.
– محدودیتی در استفاده از هر تکنیک و ابزار دستی یا دیجیتال وجود ندارد.
– هر شرکت‌ کننده مجاز به ارسال یک اثر است؛ به‌ عبارت‌ دیگر هر شخص حقیقی مجاز به ارسال اثر در قالب یک گروه است.
– نشریۀ کوچه باغ هنر و اندیشه اجرای کامل طرح برندۀ مسابقه را در اولویت اصلی خواهد گذاشت. در هر صورت کارفرما متعهد به اجرای یکی از سه طرح برندۀ مسابقه است.
– نشریۀ کوچه باغ هنر و اندیشه به‌ منظور ایجاد امکان اجرای یکی از سه طرح برنده، در صورت نیاز، با نظارت طراح برنده، به تهیۀ مدارک توسعه‌ یافته و تکمیلی اجرایی از اسناد طرح برنده مبادرت می‌ورزد.

مدارک مسابقه:
مدارک مورد درخواست روی دو پوستر مطابق با فرمت مسابقه در قطع ۱۰۰*۷۰ عمودی.
شرکت‌ کنندگان برای ارائۀ اثر خود باید دو پوستر ۱۰۰*۷۰ سانتی‌ متر به‌ صورت عمودی، هرکدام (هر شیت) با رزولوشن ۱۵۰ dpi با فرمت (JPEG) حاوی اطلاعات ذیل با حداکثر سایز ۱۰ مگابایت طبق فرمت دانلود‌ شده، هنگام ثبت‌ نام در سامانۀ مسابقه بارگذاری کنند:

پوستر اول: طراحی مفهومی و ایده‌ پردازی
مدارک پیشنهادی:
– پلان مبلمان‌ شده با مقیاس ۱:۵۰
– حداقل دو برش (ترجیحا یکی عرضی و یکی طولی) با مقیاس ۱:۵۰
– دیاگرام برش ایزومتریک فضاها (ترجیحا کل واحد به‌ صورت یکپارچه) به‌گونه‌ ای که عملکرد ها و روابط را نشان دهد.
– نمودارهای عملکردی و تشریحی و توضیحات نوشتاری موردنیاز.
– حداقل شش پرسپکتیو داخلی و یک پرسپکتیو از فضای تراس که بازتاب‌ دهندۀ راه‌حل‌ های فضایی و معرف مصالح و مبلمان و اکسسوار و دکور و طرح نور باشد.

پوستر دوم: طراحی تفصیلی و جزئیات
مدارک پیشنهادی:
– ارائۀ جزئیات مربوط به پوست داخلی (طراحی کف و سقف و جداره‌ها).
– ارائۀ جزئیات مربوط به طرح نورپردازی.
– ارائۀ جزئیات اجرایی خاص متناسب با طرح پیشنهادی و راه‌ حل‌ های تحقق‌ پذیری پروژه با توجه به انواع محدودیت‌ ها اعم از سازه و تأسیسات.
– پیشنهاد مبلمان، اکسسوار و دکور لازم، همراه با ارائۀ ابعاد و اندازه‌ های آن‌ ها.
– لی‌اوت کامل فضاهای تر (آشپزخانه و سرویس بهداشتی) با اندازه‌ گذاری و مبلمان ۱:۲۵.
– ارائۀ متریال بورد: ارائۀ نمونه‌ های دیجیتال از متریال، مبلمان، لوازم/ تجهیزات نصبی و تجهیزات پیشنهادی به همراه معرفی مختصری از آن‌ ها.

نکات مهم:
* فایل (JPG) شیت برای ارسال به مجله در قالب فایل زیپ (zip)، به اسم شرکت‌ کننده (شامل نام و نام خانوادگی) ذخیره شده باشد.
* نباید به‌ هیچ‌ عنوان روی شیت مسابقه مشخصات شرکت‌ کننده نوشته شود.

ارکان مسابقه:
برگزارکننده و مجری مسابقه: نشریه کوچه باغ هنر و اندیشه
مدیر مسابقه: مرتضی خیاط پور نجیب
ارکان اجرایی:
– فریال محجوب
– نازنین حمصی
– مهدی غفاری

هیات داوران:
داوران اصلی:
• مسعود حاتمی
• روشنک طهرانی
• مهدی گرامی
• حمیدرضا موسوی
• رضا نجفیان
داور جانشین:
• علی ابهری

جوایز مسابقه:
رتبه اول: ۷۰ میلیون تومان+ لوح تقدیر
رتبه دوم: ۵۰ میلیون تومان+ لوح تقدیر
رتبه سوم: مبلغ ۲۰ میلیون تومان+ لوح تقدیر
دو اثر منتخب شایستۀ تقدیر: لوح تقدیر
* آثار برندۀ مسابقه در شمارۀ اسفند ۱۴۰۲ نشریۀ کوچه منتشر خواهد شد.

تقویم مسابقه:
زمان فراخوان نامحدود: ۸ تیر ماه ۱۴۰۲
پایان ثبت‌ نام: ۶ مرداد ماه ۱۴۰۲ (مهلت ثبت‌ نام تمدید نخواهد شد.)
مهلت ارسال مدارک: ۱۵ تا ۲۰ مرداد ماه تا ساعت ۲۴ (مهلت ارسال طرح‌ ها تمدید نخواهد شد). سامانۀ ارسال آثار از ۱۵ مرداد ماه فعال خواهد شد.
داوری مرحلۀ اول (غیرحضوری): ۲۴ تا ۳۱ مرداد ماه ۱۴۰۲
داوری نهایی (حضوری در محل دفتر نشریه): ۹ شهریور ماه ۱۴۰۲
اعلام نتایج مسابقه: ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۲

* هزینه ی ثبت‌ نام هر گروه: ۱۵۰ هزار تومان

* امکان ارسال مدارک از طریق سامانه از تاریخ پانزدهم لغایت بیستم مرداد ماه ۱۴۰۲ وجود خواهد داشت.
شرکت‌ کنندگان پس از اعلام نتایج حداکثر تا پایان روز ۳۰ مهر ماه ۱۴۰۲ مهلت دارند تا شکایت و اعتراض خود را همراه با مستندات به ایمیل کوچه به آدرس koochemag@yahoo.com ارسال کنند. دبیرخانۀ مسابقه حداکثر ۷۲ ساعت پس از ارسال شکایات به آن‌ ها پاسخ مقتضی خواهد داد.

مدارک:
– شیت و مدارک مورد نیاز مسابقه

* پرسش و پاسخ: پرسش‌ های متقاضیان شرکت در مسابقه از تاریخ ۸ تیر ماه لغایت ۲۰ مرداد از طریق ارسال پیام در اپلیکیشن واتساپ به شماره تلفن ۰۹۳۳۵۵۸۲۳۵۰ پاسخ داده خواهد شد. حداکثر مدت‌ زمان پاسخ‌ گویی به سؤالات ۲۴ ساعت خواهد بود.

دبیرخانه مسابقه:
نحوه ارتباط با دبیرخانه مسابقه:
آدرس دفتر نشریه در تهران: بلوار میرداماد، خیابان مصدق، خیابان صفویان، پلاک ۸، زنگ ۲۱
کد پستی: ۱۹۱۹۶۴۳۸۱۷
شماره تماس: ارسال پیام و تماس صوتی با واتساپ به شماره ۰۹۳۳۵۵۸۲۳۵۰ و  ۰۲۱۲۲۸۰۴۹۲۵
آدرس پست الکترونیکی: koochemag@yahoo.com 
اینستاگرام: @koochemag
آدرس وبسایت مرتبط: www.koochemag.ir
پوستر مسابقه

منبع خبر: www.MemarNews.com
مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook