فراخوان مسابقه طراحی حاشیه رودخانه زرجوب شهر رشت

بروزرسانی مورخ ۹۷/۱۲/۱:
بنابر اطلاعیه برگزارکننده؛ نتایج ارزیابی گروه های مجاز به شرکت در مسابقه (پذیرفته شدگان) و کدهای رهگیری مجاز اعلام گردید و در انتهای این خبر بروزرسانی شد.

بروزرسانی:
علاقمندان می توانند؛ جهت دریافت اطلاعیه های ۱ (اسناد فرادست، فیلم و عکس) و ۲ (جدول امتیاز دهی داوطلبان برای ورود به مسابقه) و ۳ (تمدید مهلت ثبت نام) به سایت مسابقه مراجعه نمایید.

فراخوان مسابقه:
وزارت راه و شهرسازی؛ شرکت بازآفرینی شهری ایران برگزار می کند:

مسابقه طراحی حاشیه رودخانه زرجوب شهر رشت (حد فاصل پل بوسار تا پل زرجوب)، به کارفرمایی شرکت بازآفرینی شهری ایران، و با مدیریت مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران، به منظور دستیابی به طرح های اجرایی با کیفیت بالا، برای تحقق جریان سازی بازآفرینی شهری پایدار در حاشیه رودخانه زرجوب برگزار می شود.

درباره مسابقه:
آب واجد خصلتی است که به عمیق‌ترین و درونی‌ترین بخش طبیعت ما باز می‌گردد و در میان غوغا و آلودگی های شهری، ما را به سرشت وجودیمان پیوند می‌زند. اما متاسفانه، آب جایگاه معنایی خود را در اذهان ایرانیان از دست داده است. یکی از مهمترین مظاهر آب در عرصه طبیعت و زندگی شهری رودخانه‌ها هستند. رودخانه‌ها که در گذشته به عنوان یک عامل مؤثر در شهر و محیط زیست آن عمل می‌کردند به مرور زمان نقش خود را از دست داده و به فراموشی سپرده شده اند. رودخانه‌ها دیگر نقشی در تنظیم ساختار فضایی و سازمان اجتماعی شهر ایفا نمی‌کنند؛ و در نتیجه رودکناره‌ها از شبکه فضاهای عمومی شهرها حذف شده‌اند. پیامد این روند را می‌توان در پدیده‌هایی همچون ورود زباله، فاضلاب و پساب به رودخانه‌ها، تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها و حذف رودکناره‌ها از مجموعه فضاهای عمومی شهری و پدیده هایی از این دست مشاهده نمود.

در سطح کلان، عاملی همچون، خلاء برنامه آمایش سرزمین با رویکرد بازآفرینی شهری که موجب فقدان چیدمان توسعه بر مبنای مزیت‌های نسبی، توسعه راه‌ها، احداث پل‌ها و تونل‌ها بدون توجه به شرایط اکولوژیک منطقه و ارزیابی تاثیرات زیست محیطی و تغییر کاربری اراضی بدون لحاظ کردن اصول آمایش سرزمین شده است. رودکناره شهری به برنامه‌ای برای بازآفرینی نیازمند است که در آن راهبردهای ارتقای کیفیت محیطی لبه آب تامین گردد. از این طریق اقدامات لازم در بازآفرینی رودکناره، منطبق بر انتظارات جامعه و اهداف توسعه و سرمایه‌گذاری‌های دولتی و خصوصی نیز هماهنگ خواهند شد. در این راستا برنامه‌ریزی فضایی-راهبردی که دربرگیرنده اصول توسعه پایدار بوده و رویکردی یکپارچه و جامع را نسبت به‌ چالش های شهری در پیش می‌گیرد؛ باید به نگرش اصلی در بازآفرینی رودکناره‌های شهری تبدیل شود.

شرکت بازآفرینی شهری ایران با همکاری معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی مصوبات لازم در زمینه لزوم توجه به احیا و بازآفرینی رودخانه‌ها در طرح‌های توسعه شهری را اخذ نموده اند. برگزاری جلسات مشترک با دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل وزارت نیرو در کمیته راهبری ستاد ملی بازآفرینی شهری در ۳ بهمن ماه ۱۳۹۶ منتج به گزارش مشترک و اخذ مصوبات پیشنهادی در ستاد ملی بازآفرینی شهری شده است. در این راستا برگزاری مسابقه طراحی حاشیه رودخانه زرجوب شهر رشت (حد فاصل پل بوسار تا پل زرجوب)، یکی از مهم ترین این اقدامات به شمار می آید.

چارچوب برگزاری مسابقه:
مسابقه طراحی حاشیه رودخانه زرجوب شهر رشت، ثبت شده و تحت نظارت دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی می باشد.

ارکان مسابقه:
کارفرما مسابقه: شرکت بازآفرینی شهری ایران
برگزارکننده مسابقه: مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران
مدیر مسابقه: مهندس الهه رضایی
شورای سیاست گذاری مسابقه: دکتر محمدسعید ایزدی (معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی)، مهندس هوشنگ عشایری (مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران)، مهندس علی خاوری (مدیر کل راه شهرسازی استان گیلان)، مهندس غزال جعفری (مدیرکل دفتر رودخانه ها و سواحل شرکت مدیریت منابع آب)، مهندس مسعود نصرتی (شهردار شهر رشت)، دکتر مجید روستا (عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران، مهندس حجت شعبان پور (معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان)، مهندس وحیدخرمی (معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان) مهندس جواد میر حسینی (مشاور شرکت بازآفرینی شهری ایران)

هیأت داوران مسابقه: (به ترتیب حروف الفبا)
دکتر محمد سعید ایزدی
دکتر علیرضا تغابنی
مهندس غزال جعفری
دکتر ساعد سمیعی
مهندس مروارید قاسمی
مهندس سید جواد میر حسینی
دکتر حمید ناصرخاکی
مهندس سعید نجدعطایی؛ داور جانشین

کمک هزینه شرکت در مسابقه: (در مرحله اول داوری)
شش تیم برتر:
 هر یک ۱۵۰ میلیون ریال (مجموعا ۹۰۰ میلیون ریال کمک هزینه شرکت در مسابقه برای شش تیم برتر)

جوایز مسابقه:
نفر اول: ۷۰۰ میلیون ریال + لوح تقدیر
نفر دوم: لوح تقدیر
نفر سوم: لوح تقدیر

زمان‌بندی مسابقه: (تمـدید – برنامه زمان بندی بروزرسانی شده)
مهلت ثبت نام: ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷      ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۷
اعلام پذیرفته شدگان: ۶ بهمن ماه ۱۳۹۷       ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷
مهلت ارسال آثار: ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۸       ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸
بررسی هیات داوران: ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۸ لغایت ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸       ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ لغایت ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸
اعلام بیانیه و برندگان مسابقه: ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸       ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸
مراسم اهدای جوایز: حداکثر دو ماه پس از اعلام نتایج
اختتامیه و برگزاری نمایشگاه آثار: مرداد ماه ۱۳۹۸

* دریافت (دانلود) اطلاعات و دفترچه راهنمای مسابقه

ثبت نام در مسابقه:
لینک ثبت نام
لینک پیگیری ثبت نام
دریافت فرم تعهد نامه

 

بروزرسانی مورخ ۹۷/۱۲/۱:
اعلام پذیرفته شدگان مجاز به شرکت در مسابقه و کد رهگیری مجاز:

 

 

دبیرخانه مسابقه:
مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران؛ تهران، کوی نصر، خیابان کارگری، پلاک ۷، واحد ۲
تلفن تماس: ۰۲۱۸۶۰۱۷۶۹۸
ایمیل: zarjoob1398@gmail.com
سایت مرتبط: www.zarjoob.com
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

 

 

 

 

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook