فراخوان مسابقه دانشجویی با موضوع «طراحی فضاهای مسکونی در شرایط ویروس کرونا»

فراخوان مسابقه دانشجویی با موضوع «طراحی فضاهای مسکونی در شرایط ویروس کرونا»

متن فراخوان مسابقه:
به نام یگانه معمار هستی
در طول تاریخ بشر رخدادهای جهانی مانند جنگ یا بیماری‌های واگیردار باعث بروز تغییرات فراوانی در ابعاد متفاوت زندگی انسان‌ها شده است. این تغییرات دامنه وسیعی از فعالیت های انسانی اعم از کار، استراحت، خوردن و آشامیدن، گذران اوقات فراغت، معاشرت های خانوادگی و اجتماعی و… را شامل می گردد و تغییرات محسوسی را در آنها به وجود می‌آورد. در این بین فضاهای معماری نیز با توجه به اینکه با رفتارهای انسانی تاثیرات مقابلی دارند، با بروز رفتارهای جدید از سوی انسان ها مورد بازبینی قرار گرفته و تغییر نموده است. در حال حاضر نیز جهان درگیر بیماری کرونا است. کارشناسان معتقدند که زندگی بعد از این بیماری، دیگر مثل قبل نخواهد شد و جهان باید در انتظار یک زندگی جدید باشد. رفتارهای اجتماعی، اقتصاد، سبک زندگی و حتی معماری و فضاهای شهری در طی این بیماری و پس از آن حالتی جدید و متفاوت‌ از قبل پیدا می‌کنند. حتی اگر به زودی درمان قطعی و یا واکسن پیشگیری کرونا ساخته و استفاده شود، تبعات این بیماری در ذهن جوامع گوناگون از جمله معماران و نظریه‌پردازان معماری و همچنین مصرف‌کنندگان معماری و مخاطبان معماری که همۀ مردم هستند، باقی خواهد ماند.
یکی از مهمترین فضاهای معماری که از این بیماری تاثیر پذیرفته است، فضای خانه می باشد. امروزه خانه ها به مراکز اصلی قرنطینه در دوران اپیدمی تبدیل شده اند. اکثر مردم در منازلشان تبعید شده اند. بیشتر خانه ها در بسیاری از مناطق دنیا تبدیل به فضاهای ایزوله شخصی شده اند و میلیون ها انسان از مشکلات روحی، جسمی، اقتصادی، اجتماعی و… این قرنطینه اجباری دچار آسیب گشته اند. قبل از شیوع این بیماری اکثریت مردم جهان به یک درک مشخصی از مفهوم خانه رسیده بودند. ولی بعد از شیوع ویروس کووید ۱۹ شرایط ایجاب می کند که خانه را طور دیگری ببینیم. وظیفه ما معماران است که فضاهای مسکونی را مطابق با نیازهای جدید، بازطراحی نموده و بر اساس رسالتی که در جامعه داریـم، سهـم خـود را در مبـارزه بـا این بیماری ایفا نماییم و راهـکارهایی بـرای مشـکـلات روحـی، جسـمـی، اقتصادی، اجتماعـی و… ناشـی از آن ارائه نمـاییم. هـدف از بـرگزاری این مسابقه پیشنهاد راهکارهایی معمارانه برای حل این مشکلات می باشد.
(امیر ضیاء صابونچی | دبیر علمی مسابقه)

موضوع مسابقه:
موضوع مسابقه طراحی فضاهای مسکونی در شرایط بیماری کووید ۱۹ می باشد. فضای مذکور متراژی ۲۵۰-۲۰۰ مترمربعی داشته، و می تواند در یک یا دو طبقه و به صورت بنایی ویلایی یا واحدی از یک مجتمع مسکونی طراحی گردد.

مدارک مورد نیاز:
ـ پلانهای طبقات مقیاس ۱/۱۰۰
ـ مقاطع طولی و عرضی مقیاس ۱/۱۰۰
ـ پرسپکتیوهای داخلی و خارجی به تعدادی که گویای ایده های طراحی باشند.
ـ هر گونه تصویر، نمودار و یا دیاگرامی که ایده های طراحی پروژه را روشنتر نماید.
ـ تصاویر مربوط به مدارک درخواستی در ابعاد ۷۰*۵۰ شیت بندی گردند.
ـ خلاصه توضیحات طرح در یک صفحه A4 تایپ شده به اندازه حداکثر ۵۰۰ کاراکتر.
ـ فرم ثبت نام.
ـ کپی کارت دانشجویی شرکت کنندگان در مسابقه.

معیارهای ارزیابی طرح ها:
ـ کامل بودن مدارک ارسالی.
ـ مواجهه خلاقانه با مشـکلات روحـی، جسمی، اقتصادی، اجتمـاعی و… ناشی از بیماری کووید ۱۹ و ارائه راهکارهای معمارانه.
ـ توانایی در تحقق مطلوب فعالیت های چندگانه فضای خانه در شرایط بیماری و تامین نیازهای روانی و عملکردی در فضای درونی بنا.
ـ توجه به طراحی داخلی (خلاقیت، مصالح، نورپردازی، مبلمان، رنگ، نور، بافت، و…).
ـ توجه به نحوه ارتباطات اجتماعی با واحد های همسایگی و همچنین مراجعین بیرونی در عین رعایت پروتکل های بهداشتی.
ـ توجه به کیفیت های فضایی، دیدهای بصری داخلی و خارجی، نور، تهویه، فضاهای سبز و…
– کاربرد مصالح و فنآوری های نوین ساختمانی در راستای ایده های طرح.

شرایط شرکت و قوانین مسابقه:
ـ این مسابقه ملی و در سطح کشوری برگزار می گردد.
ـ این مسابقه در سطح دانشجویی برگزار می گردد و شرکت در مسابقه برای کلیه دانشجویان رشته های هنر، معماری، معماری داخلی وشهرسازی در تمامی مقاطع تحصیلی، بصورت انفرادی یا گروهی، آزاد و رایگان می باشد.
ـ تمامی مسئولیت حقوقی آثار ارائه شده بر عهده فرستادگان اثر می باشد لذا طرح هایی که از آثار دیگر معماران (ایرانی یا غیرایرانی) اقتباس شده باشد مورد رسیدگی قرار نخواهد گرفت و چنانچه حتی بعد از داوری نیز مشخص گردد که طرح برنده یا منتخب اقتباس از آثار دیگران بوده است، اقدام به استرداد جایزه و اطلاع رسانی کشوری گردیده و هیچ گونه اعتراضی در این خصوص قابل قبول نخواهد بود.

نحوه ارسال آثار:
با توجه به اینکه ارسال فیزیکی مدارک در این شرایط مغایر با پروتکل های بهداشتی می باشد، فلذا خواهشمند است تصاویر مربوط به مدارک درخواستی را در ابعاد ۷۰*۵۰ شیت بندی نموده و در قالب فرمت گرافیکی JPEG یا JPG به همراه خلاصه توضیحات داده شده و فرم ثبت نام به آدرس های الکترونیکی داده شده ارسال و کد تایید دریافت مدارک را اخذ نمایید. لازم به توضیح می باشد به دلیل پیشگیری از بروز هرگونه مشکل داوری، از نوشتن نام و نام خانوادگی طراح یا گروه طراحی بر روی شیت های ارسالی خود داری نمایید. بدیهی است در صورت عدم رعایت مورد فوق اثر ارسالی از پروسه داوری خارج خواهد گردید.

ارکان مسابقه:
برگزار کننده:
موسسه آموزش عالی آفاق ارومیه با همکاری اداره کل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری
دبیر علمی:
امیرضیاءِ صابونچی
دبیر اجرائی: ساناز عبدلی
روابط عمومی: شاهین اسماعیلی مهر

هیات داوران: (به ترتیب حروف الفباء)
• قادر احمدی
• رحیم ارادتی
• محمدرضا پاکدل فرد
• سید بهشید حسینی
• رسول خراسانی
• میثم سلیمانی
• امیر ضیاء صابونچی
• عادل فتاحی
• آرش محمدی فلاح

معرفی داوران:
• قادر احمدی؛ دکتری شهرسازی از دانشگاه تهران، عضو هیات علمی دانشکده هنر، معماری و شهرسازی دانشگاه ارومیه، معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی به مدت ۲ سال، بیش از ۲۵ سال سابقه فعالیت حرفه ای در زمینه شهرسازی و طراحی شهری.
• رحیم ارادتی؛ کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه شهید بهشتی، عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آ.غ، رئیس دومین دوره سازمان نظام مهندسی استان آ.غ، مدیرعامل مهندسین مشاور طرح آیند و طرح نوین احسان، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مهندسان معمار و شهرساز استان آ.غ ۳ سال.
• محمدرضا پاکدل فرد؛ دکتری معماری، ریاست دانشکده معماری و هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، عضو هیات علمی دانشکده معماری و هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، دبیر هیات اجرایی جذب هیات علمی استان آذربایجان شرقی، عضو هیات داوری در چندین مسابقه ملی و کشوری.
• سید بهشید حسینی؛ دکتری معماری، ریاست دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر تهران، استاد تمام گروه معماری دانشگاه هنر تهران، مولف بیش از ۲۰ جلد کتاب در زمینه معماری، مدیریت و پدافند غیرعامل، پژوهشگر برتر دانشگاه هنر تهران در سال ۱۳۹۱، نویسنده برتر پدافند غیر عامل در عرصه معماری و شهرسازی.
• رسول خراسانی؛ کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه پلی تکنیک تورینوی ایتالیا، عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان غربی، مدیر عامل مهندسین مشاور نقش گستران آتیلا از سال ۱۳۹۰، بیش از ۳۰ سال سابقه طراحی و اجرا در حوزه معماری.
• میثم سلیمانی؛ دکتری معماری از دانشگاه تکنیک خاورمیانه ترکیه، عضو هیات علمی دانشگاه بورسا تکنیک ترکیه، مدیر گروه معماری موسسه آموزش عالی آفاق به مدت ۲ سال، مدرس دانشگاه های آزاد ارومیه و جلفا، عضو استودیوی تحقیق و طراحی معماری دانشگاه خاورمیانه به مدت ۲ سال.
• امیر ضیاء صابونچی؛ پژوهشگر دکتری معماری، عضو هیات علمی و مدیر گروه معماری و شهرسازی موسسه غیر انتفاعی آفاق ارومیه، عضو هیات مدیره و نائب رئیس انجمن صنفی مهندسان معمار و شهرساز استان آ.غ ۳ سال، عضو هیات ریسه و دبیر گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آ.غ، ۳ سال.
• عادل فتاحی؛ کارشناسی ارشد مدیریت دولتی، رئیس کمیسون عمران شورای اسلامی شهر ارومیه، رئیس دومین دوره شورای اسلامی شهر ارومیه، عضویت در شورای اسلامی شهر ارومیه به مدت ۴ دوره متوالی، مدرس دانشگاه، عضو چندین دوره شورای فنی استان آذربایجان غربی.
• آرش محمدی فلاح؛ دکتری معماری از دانشگاه غازی ترکیه، عضو هیات علمی گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه، مدیر کل آموزش دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه به مدت ۳ سال، مدیر گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه به مدت ۲ سال، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مهندسان معمار و شهرساز استان آ.غ ۳ سال.

 

روز شمار مسابقه:
ـ ثبت نام از تاریخ: ۹۹/۰۹/۲۲ 
ـ آخرین مهلت ارسال آثار: ۹۹/۱۲/۰۹
ـ داوری: ۹۹/۱۲/۱۱
ـ اختنامیه و اعلام نتایج: ۹۹/۱۲/۱۳

ـ جوایز:
ـ نفر اول: ۷۰/۰۰۰/۰۰۰ میلیون ریال
ـ نفر دوم: ۴۰/۰۰۰/۰۰۰ میلیون ریال
ـ نفر سوم: ۲۵/۰۰۰/۰۰۰ میلیون ریال
ـ به ۱۰ طرح برتر لوح تقدیر اهداء خواهد شد.

هزینه شرکت در مسابقه: رایگان

دریافت مدارک مورنیاز مسابقه:
فراخوان
فرم ثبت نام

ارسال آثار و ارتباط با دبیرخانه:
ایمیل: Anjoman.memari.afagh99@gmail.com
سایت دبیرخانه: Afagh.ac.ir
اینستاگرام: Anjoman.memari.afagh
تلفن: عبدلی ۰۹۲۱۷۶۹۶۵۷۸  -اسماعیلی ۰۹۲۱۰۴۹۳۲۰۲  

آدرس دبیرخانه مسابقه:
آدرس دبیرخانه مسابقه: استان آذربایجان غربی ـ ارومیه، بلوار شهید دستغیب، جنب خیابان مدیریت، مؤسسه آموزش عالی آفاق، دفتر انجمن علمی معماری. کدپستی ۸۳۶۳۵ ـ ۵۷۱۴۷
تلفن: ۳۲۳۷۷۸۱ ـ۰۴۴
دریافت پوستر

منبع خبر: www.MemarNews.com
مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook