فراخوان «مسابقه جهانی عکاسی ویکی دوستدار یادمان‌ها ۲۰۱۸»

امسال ایران برای چهارمین بار به جمع کشورهای شرکت‌کننده در مسابقهٔ جهانی ویکی دوستدار یادمان‌ها می‌پیوندد. علاقمندان به عکاسی از یادمان‌های تاریخی و فرهنگی ایران که میخواهند تصویر یادمان ها را از طریق دانش‌نامهٔ ویکی‌پدیا در دسترس دیگران قرار دهند می‌توانند در این رقابت شرکت نمایند.

ویکی دوستدار یادمان‌ها یک مسابقهٔ عکاسی با موضوع یادمان‌های ثبت‌شدهٔ ملی است. اولین دورهٔ این مسابقه در سال ۲۰۱۰ در کشور هلند برگزار شد و به دنبال آن در سال ۲۰۱۱ مسابقه به بسیاری از کشورهای اروپایی گسترش یافت. از سال ۲۰۱۲ این مسابقه در سطح جهانی برگزار می‌شود. هدف از این مسابقه گردهم‌آوردن عموم خواننده‌ها، کاربران ویکی‌پدیا، عکاسان و فرهنگ‌دوستان برای گرفتن عکس از یادمان‌های فرهنگی و بارگذاری آن در ویکی‌انبار برای استفاده در ویکی‌پدیا و بالا بردن دانش و آگاهی همگان است.

برای مشاهدهٔ برندگان سال‌های گذشته می‌توانید به نتایج ویکی دوستدار یادمان‌ها ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ در ایران مراجعه کنید(مراجعه به سایت مسابقه). هر سال هیئت داوری محلی هر کشور ده عکس برتر را انتخاب می‌کنند و پس از آن عکس‌های برتر هر کشور در سطح جهانی با هم رقابت می‌کنند تا پانزده عکس برتر در سطح جهانی انتخاب شوند.
مسابقهٔ امسال در بازهٔ زمانی ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

قوانین شرکت در مسابقه:
رعایت قوانین زیر برای شرکت در رقابت در سطح کشوری و بین‌المللی الزامی است:
۱. همهٔ عکس‌ها را باید خودتان گرفته باشید.
۲. عکس را باید در فاصله زمانی ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ تا ۱۵ مهر ۱۳۹۷ بارگذاری کنید. عکس‌ها می‌توانند در هر زمان، حتی خارج از این بازهٔ یک‌ماهه، گرفته شده باشند، اما باید دقیقاً در این بازهٔ زمانی بارگذاری شوند. امکان بارگذاری عکس‌ها برای شرکت در مسابقه در ساعت ۲۳:۵۹:۰۰ به وقت تهران در روز ۱۵ مهرماه متوقف خواهد شد و این زمان تغییرپذیر نیست.
۳. عکس (های) بارگذاری شدهٔ شما باید روی ویکی‌انبار در دسترس باشد و اجازه استفادهٔ عمومی از آن توسط شما داده شده باشد.
۴. عکس‌های بارگذاری شده برای مسابقه باید مربوط به یکی از یادمان‌های فهرست‌شده برای مسابقه باشند. بیش از ۲۶۰۰۰ یادمان در شهرهای مختلف ایران در نظر گرفته شده‌اند. لطفاً برای پیداکردن فهرست یادمان‌ها در شهر/استان موردنظر خود به فهرست تهیه‌شده مراجعه کنید.
۵. برای شرکت در مسابقهٔ جهانی، عکس شما باید جزو ده عکس برتر در سطح ملی (ایران) باشد.
۶. محل عکس‌برداری را به صورت واضح، در زمان بارگذاری عکس ذکر کنید.
۷. تلاش کنید عنوان پرونده به فارسی یا انگلیسی و معنادار باشد و بتوان از روی عنوان موضوع و مکان عکس را تشخیص داد. (مثلاً file:dci-012345.jpg یک عنوان بدون معناست)

توجه کنید که می‌توانید بیش از یک عکس برای شرکت در مسابقه ارسال کنید. برای این‌که واجد شرایط بردن جایزه باشید، باید راهی برای تماس با خودتان در اختیار ما قرار دهید. بهتر است که در تنظیمات‌تان نشانی ایمیل فعالی داشته باشید و گزینهٔ موافقت با دریافت ایمیل را هم انتخاب کرده باشید.
‌اگر هیچ راه تماسی در اختیار برگزارکنندگان قرار ندهید یا خودتان هیچ واکنشی نشان ندهید عکس یا عکس‌هایتان در مسابقه باقی می‌مانند ولی مشمول دریافت جایزه نمی‌شوند. در این صورت هیئت برگزارکننده محلی تصمیم می‌گیرند که آیا عکس شما در بین ده عکس برنده قرار بگیرد یا نه یا به مسابقه‌ی جهانی ارسال شوند یا خیر.

شرایط داوری:
هیئت داوری محلی عکس‌های مسابقه‌ی امسال را بر مبنای سه خاصیت ارزیابی خواهند کرد:
• تکنیک عکاسی – کیفیت و تکنیک عکاسی به‌کار رفته در عکس‌ها یکی از مبناهای داوری است. ژرفانمایی (پرسپکتیو) صحیح به طوری که یادمان به درستی نشان داده شود، درجه‌ی وضوح عکس، و سایر تکنیک‌های عکاسی مورد توجه داوران خواهند بود. به عنوان یک اصل کلی، در اکثر موارد از اصول تکنیکی نگاره‌های برگزیده پیروی می‌کنند. (برای دیدن لیست کامل اصول تکنیکی عکس‌ها به سایت مسابقه مراجعه نمایید.)
• کاربرد در ویکی‌پدیا – یکی از هدف‌های اصلی برگذاری مسابقه‌ی ویکی دوست‌دار یادمان‌ها جمع‌آوری و ثبت یادمان‌های ملی ایران در دانش‌نامه‌ی ویکی‌پدیاست. به همین جهت، عکس‌ها از لحاظ کاربرد آن‌ها در دانش‌نامه‌ی ویکی‌پدیا ارزیابی می‌شوند. (نمای یادمان نباید غیرواقعی جلوه داده شود، جزئیاتی که توجه را از یادمان سلب می‌کنند نباید در عکس‌ها باشند، و غیره.)
• اصالت – هزاران هزار عکس از برخی از یادمان‌های ایران در وب‌سایت‌های مختلف وجود دارند. هیئت داوری به دنبال عکس‌هایی هستند که نگاهی تازه به یادمان مورد نظر داشته باشند. نگاه تازه می‌تواند عکسی از یادمان در فصلی متفاوت از سال، در زمانی از روز با نور متفاوت، زاویه‌ای خاص از یادمان، و غیره باشد.

هیئت داوری محلی:
اسامی هیئت داوری محلی تا ۱۵ مهر اعلام خواهد شد.

جایزه مسابقه در سطح ایران:
تمام عکس‌هایی که در مسابقه شرکت می‌کنند توسط هیئت داوران بررسی می‌شوند و ده عکس به عنوان برترین‌های مسابقه‌ی ایران انتخاب خواهند شد. به کاربرانی که این عکس‌ها را بارگذاری کرده‌اند یک لوح تقدیر و بن چاپ عکس به ارزش ۱۰۰،۰۰۰ تومان (از طرف شرکت عکس‌پرینت) اهدا خواهد شد. عکس‌پرینت همچنین ده عکس برتر را روی تخته‌شاسی در سایز ۶۰ در ۴۰ سانتی‌متر چاپ خواهد کرد و به برندگان خواهد داد.
اگر کاربری مایل به فرستادن نشانی پستی خود به تیم برگزارکننده نباشد، لوح تقدیر به صورت الکترونیکی برای کاربر فرستاده خواهد شد. دقت کنید که اگر نشانی ایمیل در اختیار تیم برگزارکننده قرارداده نشود، متأسفانه امکان فرستادن جایزه وجود نخواهد داشت.

جوایز مسابقه در سطح جهانی:
ده عکس برتری که توسط هیئت داوری محلی انتخاب می‌شوند و ایمیل حساب بارگذاری‌کننده‌ی آن‌ها در ویکی‌پدیا فعال است، در آبان‌ماه ۱۳۹۷ و توسط تیم محلی به تیم جهانی فرستاده خواهند شد. تیم جهانی با در نظر گرفتن سه معیار تکنیک عکاسی، تازگی نوع نگاه و میزان کاربرد عکس‌ها برای ویکی‌پدیا، در آذرماه پانزده عکس برنده در سطح جهان را معرفی خواهد کرد.

تمام پانزده برنده مسابقه در سطح جهانی لوح جهانی دریافت خواهند کرد. ده نفر اول در سطح جهانی جوایز دیگری نیز دریافت خواهند کرد که جزئیات آن‌ها در ذیل آمده‌است:
نفر اول: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۵۰۰ یورو به همراه پرینت عکس برنده با امضای آقای پلاسیدو دومینگو، رئیس اروپانوسترا
نفر دوم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۲۰۰ یورو
نفر سوم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۰۰۰ یورو
نفر چهارم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۸۰۰ یورو
نفر پنجم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۵۰۰ یورو
نفر ششم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۴۰۰ یورو
نفر هفتم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۳۰۰ یورو
نفر هشتم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۲۰۰ یورو
نفر نهم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۰۰ یورو
نفر دهم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۰۰ یورو
اطلاعات بیشتر در مورد جوایز جهانی در وب‌سایت مسابقه در سطح جهانی قابل دسترسی هستند.

جوایز ویژه‌ سال میراث فرهنگی اروپا:
به مناسبت سال میراث فرهنگی اروپا، هیئت حمایت از یادمان‌های ملی آلمان جوایز زیر را به سه عکس اول از میراث فرهنگی اروپا اختصاص داده است:
نفر اول: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۵۰۰ یورو
نفر دوم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۷۰۰ یورو
نفر سوم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۳۰۰ یورو
عکس‌هایی می‌توانند برای جایزه ویژه با هم رقابت کنند که توسط کشورهای شرکت‌کننده عضو شورای اروپا به اضافه کوزووو به عنوان یکی از ۱۰ عکس برتر این کشورها انتخاب شوند.

مهلت بارگذاری عکس ها: ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ تا ۱۵ مهر ۱۳۹۷

فهرست یادمان‌های فرهنگی و تاریخی ایران به تفکیک استان
*سایت مرتبط (جهت شرکت در مسابقه): www.wikipedia.org

دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook