شب «یخچال‌های ایران»

مجله فرهنگی هنری بخارا برگزار می کند:

نشستی با موضوع:
«شب یخچال‌های ایران»

یخچال‌ها در گذشته‌ای نه‌چندان‌دور در بسیاری از شهرها و روستاهای ایران بناهای شناخته‌شده‌ای بودند که یخ را در زمستان در آنها ذخیره می‌کردند تا از خنکای آن در تابستان بهره‎مند شوند. شاید حفظ آخرین نشانه‌ها از این عنصر معماری بومی دشوار باشد، اما همینگ یورگنسن نویسنده کتاب «یخچال‌های ایران»، با پیمودن بیش از بیست‌هزار کیلومتر در حاشیه‌ی بیابان‌های مرکزی ایران، کوشیده است به صورت مستند به ثبت آثار باقی‌مانده‌ی یخچال‌ها بپردازد. او یخچال‌ها را طبقه‌بندی کرده و به توصیف و تحلیل دقیق نما، ساختار، مصالح، روش‌های ساخت، و تزیینات آنها پرداخته است. او همچنین پیشینه، نحوه‌ی کار و شیوه‌ی حفاظت از یخچال‌ها را بررسی کرده است.

در سال ۲۰۱۲ م نسخه‌ی انگلیسی کتاب «یخچال‌های ایران» بر پایه‌ی پژوهش‌های میدانی و رساله‌ی دکترای یورگنسن در دانشگاه کپنهاک، به همت انتشارات مزدا در کالیفرنیا به چاپ رسید. این کتاب نخستین بررسی جامعی است که درباره‌ی یخچال‌های ایران انجام شده است و تألیف آن سبب شد که شمار یخچال‌های ثبت‌شده در ایران به سه برابر افزایش یابد. نسخه‌ی انگلیسی کتاب «یخچال‌های ایران» برنده‌ی جوایز فارابی و کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شده است. ترجمه‌ی این کتاب با اجازه‌ی ناشر در سال ۱۳۹۴ به همت مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی صورت گرفت و سرانجام در ۱۳۹۷ نشر رایزن کتاب را منتشر ساخت.

با سخنرانی:
– گلاره مرادی؛ مترجم کتاب
– همینگ یورگنسن؛ نویسنده
– حسن فاضلی نشلی؛ استاد باستان‌شناسی دانشگاه تهران
– علی دهباشی؛ سردبیر مجله‌ی بخارا

* به همراه رونمایی از کتاب «یخچال‌های ایران»؛ پژوهش دکتر یورگنسن و نمایش فیلم مستند
* حضور برای عموم آزاد و رایگان میباشد.

زمان: دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷، ساعت ۱۷
مکان: میدان فلسطین، خیابان طالقانی غربیف ضلع جنوبی خیابان طالقانی، پلاک ۵۱۴، خانه‌ی گفتمان شهر

دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2021 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook