دفاعیه کارشناسی ارشد مطالعات معماری ایران؛ «تبیین نظم مجموعهٔ بازار کرمان از دیدگاه مکتب موراتوری»

جلسه دفاعیه پایان نامه کارشناسی ارشد مطالعات معماری ایران، سه شنبه مورخ ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۸ در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می گردد.

دفاعیه پایان نامه تحت عنوان:
تبیین نظم مجموعهٔ بازار کرمان از دیدگاه مکتب موراتوری

دانشجو: زهره محمدی
استاد راهنما: دکتر زهرا اهری
استاد مشاور: دکتر هادی صفایی‌پور
داوران: دکتر زهره تفضلی، دکتر آزاده آقالطیفی

چکیده ای از پایان نامه:
از شهر قدیم کرمان، مجموعۀ بازار کرمان یکپارچه‌ترین بافت شهری‌ای است که تاکنون باقی‌مانده است. انسجام و یکدستی این مجموعه این پرسش را ایجاد می‌کند که چه نظمی موجب این هماهنگی شده و این نظم چگونه شکل گرفته است؟
مکتب موراتوری، در حوزۀ ریخت‌شناسی شهرها، ما را در پاسخ به این پرسش یاری می‌دهد. موضوع اصلی مکتب موراتوری تبیین نظم شهرها نیست؛ اما نظم یکی از مبانی توجیه‌گر در نظریه‌های آن است. این مکتب برای شهرها نظمی قائل است که برآمده از زندگی جاری در آنها و تداوم سنت‌های حاصل از تجارب آن زندگی است. زندگی جاری در شهر روابط هم‌زیستی و تکرار سنت‌ها روابط پیشینه‌ای را پدید آورده‌است. این روابط ساختارهایی فرمی با عنوان «گونه» را در ریخت واحدهای شهر در مقیاس‌های مختلف شکل داده‌است.
هدف این پایان‌نامه شناخت نظم بازار کرمان، بر اساس تعریف مکتب موراتوری از نظم است. به این ترتیب با استفاده از راهبرد سندپژوهی، تعریف مکتب موراتوری از نظم و چگونگی تحقق آن را در شهر یافته‌ام و با ترکیبی از راهبردهای توصیفی و طبقه‌بندی و با جست‌وجوی ساختارهای برآمده از روابط هم‌زیستی و پیشینه در بازار کرمان، نظم آن را شرح داده‌ام.
بخشی از این ساختارها، که پیوند بیشتری با سنت‌های فرهنگی کرمان دارند، بدون آگاهی تحلیل‌گرانه و به صورت خود‌به‌خودی ایجاد شده و پایه‌ای‌ترین ساختارهای نظم بازار را شکل داده‌اند. بخش دیگر ساختارها، که تحلیل‌گرانه طرح شده‌اند، ساختارهای خاص‌ترند. ساختارهای پایه‌ای شباهت‌های فرمی و ساختارهای خاص تنوع فرمی میان واحدهای بازار را نشان می‌دهند. جست‌وجوی این دو نوع ساختار در بازار کرمان نقش ساختارهای پایه در شکل‌دادن به وجه طبیعی و کمتر طراحی‌شدۀ نظم آن و ساختارهای خاص در شکل‌دادن به وجه طراحی‌شده‌تر را نشان می‌دهد. هر دو این ساختارها که برآمده از روابط فرهنگی و طبیعی در بازار کرمان‌اند، جای مشخص هر جزء را تعیین کرده و میان این اجزا با هم و با زندگی و جغرافیای بازار هماهنگی ایجاد کرده‌اند.

* حضور برای عموم آزاد و رایگان است.

زمان: سه شنبه، ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۸، ساعت ۹ صبح
مکان: تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشکده معماری و شهرسازی، مرکز مستندنگاری و مطالعات معماری ایران
منبع: آسمانه t.me/asmaaneh
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2021 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook