دفاعیه دکتری با عنوان «مدلی راهبردی جهت ارتقاء حمایت­گری روانی-اجتماعی بخش­های بستری بیمارستان»

دانشجو غلامرضا شاملو؛ از پایان نامه دکتری خود تحت عنوان «مدلی راهبردی جهت ارتقاء حمایت­گری روانی-اجتماعی بخش­ های بستری بیمارستان؛ مورد پژوهی: بیمارستان­ های منتخب شهر تبریز»، مورخ ۲۳ شهریور ۹۸ در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران دفاع خواهد نمود.

عنوان پایان نامه:
مدلی راهبردی جهت ارتقاء حمایت­گری روانی- اجتماعی بخش ­های بستری بیمارستان
مورد پژوهی: بیمارستان ­های منتخب شهر تبریز

دانشجو:
غلامرضا شاملو

اساتید راهنما:
دکتر اصغر محمد مرادی
دکتر سید باقر حسینی

هیأت داوری:
دکتر سید بهشید حسینی
دکتر ساناز لیتکوهی
دکتر سید عبدالهادی دانشپور
دکتر سید عباس یزدانفر

چکیده ای از پایان نامه:
پژوهش پیش رو، در جستجوی یک “مدل راهبردی جهت ارتقاء حمایت­گری روانی – اجتماعی” بخش ­های بستری می­باشد که ابعاد این مدل، از نتایج تحقیق در بستر خانه و بیمارستان شکل یافته است. این پژوهش در صدد ایجاد یک ارتباط معنایی بین ابعاد حمایت­گری روانی اجتماعی بخش ­های بستری با ابعاد حمایت­گری محیط خانه است تا بتواند ایده نوآورانه بخش ­های بستری “شبه خانه” را مطرح سازد. پژوهش دارای رویکرد کیفی است و به دلیل نبود اطلاعات لازم در حوزه مدل ­های جامع حمایت­گری و نیز کمبود اطلاعات نسبت به دیدگاه­ های افراد ایرانی نسبت به هدف موضوع، از شیوه نظریه داده بنیاد برای جمع ­آوری، تحلیل و پدیدآیی مدل بهره برده است. ابتدا نمونه گیری محیطی و انسانی به روش هدفمند با بیشترین تنوع و فیلتر نمودن عوامل مداخله ­گر، صورت پذیرفت. مطالعه در دو منطقه مسکونی منتخب در شهر تبریز و دو گونه سکونت­گاهی (خانه مستقل و آپارتمانی) و نیز دو بیمارستان با مشخصه طراحی کیفی متوسط و دو گونه متفاوت طراحی بخش ­های بستری، انتخاب گردید. جامعه انسانی پژوهش شامل ۳۲ شرکت کننده از مناطق مسکونی و ۲۸ شرکت کننده از بیمارستان­ ها می­باشد. پژوهش در سه مرحله صورت پذیرفته است که مرحله اول در مناطق مسکونی و مراحل دوم (گام مصاحبه و گام پرسش تصویری) و سوم در بیمارستان­ های منتخب صورت پذیرفته است. جهت شناخت ابعاد موضوع و سوالات، ابتدا پژوهش در یک مطالعه پیش آزمون و با یک جامعه انسانی کوچک­تر انجام و پس از تحلیل، وارد فاز اصلی گردید. کلیه­ داده­ های حاصل از مطالعه مناطق مسکونی و بیمارستان با روش کدگذاری باز و محوری تحلیل شده و مقولات مستخرج از آن با تکنیک سه سویه سازی همگرا وارد مرحله کدگذاری انتخابی شده و فرایند مفصل ­بندی نظریه و شناسایی ابعاد ایجاد کننده مدل راهبردی آغاز گردید. در مدل ارائه شده، پدیده هسته ­ای پژوهش تحت تاثیر چهار خوشه مقوله ­ای “شرایط و زمینه ­ها”، “موجبات علّی”، “راهبردهای ارتقاء” و “عوامل مداخله­ گر” بوده که نتایج و پیامدهای آن ابعاد بهزیستی ادراکی از سوی افراد شرکت کننده در پژوهش می­باشد. تحلیل ابعاد مدل نظریه نشان می­ دهد شرایط زمینه ­ساز ایجاد محیط حمایت­گر وابسته به ابعاد “شایستگی محیط در مراقبت”، “شایستگی محیط در حمایت عملکردی” و “شایستگی محیط در حمایت از فعالیت” بوده که این ابعاد بر موجبات علّی شناسایی شده که ابعاد آن “سیمای خانگی و آشنا”، “راحتی حسی و آرامش”، “کیفیت ترمیمی” و “زیبایی و گرمی محیط” می­باشند تاثیر می­گذارد.

ابعاد شناسایی شده در خوشه راهبردهای ارتقاء دهنده، پنج مورد “حس کنترل”، “مدیریت پیوندهای شخصی”، “ارتقای تنوع و تفاوت” در محیط، “ایمنی و امنیت” و در نهایت “پیوند با دنیای بیرون” می­باشد. بر تمامی ابعاد مدل راهبردی حمایت­گری، عواملی نیز تاثیر می­گذارد که تحت عنوان “خوشه عوامل مداخله­ گر” دسته بندی شده است که شامل سه مقوله “اثر بخشی سازمانی”، “اثر بیماری” و “اثر زمان” می­باشد.

محصول نهایی پژوهش، مدلی است راهبردی که تلاش آن شبیه سازی محیط بخش­ های بستری به محیط آشنای خانه برای اکثریت بیماران است. در انتها راهبردها و اصول طراحی پیشنهادی برای فرایند سیاست ­گزاری و طراحی معماری از دیگر دستاوردهای این پژوهش می­باشد. نوآوری این پژوهش در ارائه مدل جامع و راهبردی در حوزه دانش محیط ­های حمایت گر بر پایه­ خلق محیط­ های “شبه خانه” و توسعه مدل حمایتی اولریخ برای بخش ­های بستری می­باشد.

* حضور برای عموم آزاد و رایگان می باشد.

زمان: شنبه، ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۶
مکان: دانشگاه علم و صنعت ایران، سالن اجتماعات شهید مداح دانشکده معماری و شهرسازی
منبع: دانشگاه علم و صنعت ایران
دریافت تصویر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2022 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook