دفاعیه دکتری با عنوان «تبیین اصول طراحی شهری با رویکرد تغییرات اقلیمی»

دانشجو علیرضا حسنی؛ از پایان نامه دکتری خود تحت عنوان «تبیین اصول طراحی شهری با رویکرد تغییرات اقلیمی»، مورخ ۱۳ بهمن ۹۸ در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران دفاع خواهد نمود.

عنوان پایان نامه:
تبیین اصول طراحی شهری با رویکرد تغییرات اقلیمی

دانشجو:
علیرضا حسنی

استاد راهنما:
دکتر سید مجید مفیدی شمیرانی

چکیده ای از پایان نامه:
مکان‌یابی‌های ناکارآمد، الگوهای حمل‌ونقل سنتی، به کار بردن الگوهای جدید شهرسازی بدون در نظر گرفتن پایه‌های نظری متناسب با شرایط اقلیمی بخش مهمی از محیط انسان‌ساخت را شامل می‌شوند که منشأ اصلی پدیده تغییراقلیم است. لذا بازتعریف اصول پایه شهرسازی در راستای رویکرد تغییراقلیم از یک‌سو منجر به ایجاد محیطی پایدار می‌شود و از سوی دیگر اثرات سو بر ایجاد پدیده تغییراقلیم را کاهش می­دهد. هدف پژوهش حاضر، شناسایی ارتباط دوسویه بین ساختار طراحی شهری و پدیده تغییراقلیم در یک فرایند چرخه‌ای، است. پژوهش حاضر تحقیقی بنیادی است که در آن از رویکرد تفسیرگرایی کمک گرفته‌شده است. تکنیک به‌کاررفته در این رویکرد، تحلیل محتوای کیفی است. دستاورد پژوهش حاضر بازتعریف ساختارهای طراحی شهری و تغییراقلیم در انطباق با محیط انسان‌ساخت، ارائه چارچوب برنامه‌ریزی و طراحی شهری مبتنی بر کاهش اثرات سو بر پدیده تغییراقلیم و ارائه چارچوب مفهومی تعامل طراحی شهری (بعد رویه‌ای و ماهوی) و تغییراقلیم در یک ساختار منسجم می‌باشد.

* حضور برای عموم آزاد می باشد.

زمان: یکشنبه، ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۱
مکان: دانشگاه علم و صنعت ایران، آمفی تئاتر دانشکده معماری و شهرسازی
منبع: دانشگاه علم و صنعت ایران
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2022 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook