انتشار کتاب تکنیکهای راندو و پرزانته در معماری

معماران دو مفهوم «راندو» و «پرزانته» را «ارائه ایده‌های ذهنی» معمار معنا می‌کنند. «تکنیک‌های راندو و پرزانته» عنوان کتابی در حوزه تخصصی معماری است که با طراحی و گردآوری اسماعیل موقر، کارشناس ارشد و مدرس معماری، به قصد ارائه منبعی آموزشی برای فنون راندو و پرزانته تدوین شده است.

اسماعیل موقر طراح و گردآورنده این کتاب  عنوان کرد: در توضیح دو مفهوم راندو و پرزانته باید یادآوری کنم که راندو از واژه «render» به معنای تحویل  دادن و ارائه کردن و پرزانته از واژه «presentation» به معنای نمایش و معرفی، مشتق می‌شوند. به طور کلی معماران راندو و پرزانته را در  معنای ارائه ایده‌های ذهنی به کار می برند.

دانشجویان معماری و معماران همواره برای ایده‌های ذهنی خود از راندوهای دستی استفاده می کردند که الان برخی از دانشجویان از نرم افزارها استفاده می کنند اما همیشه اولویت با پرزانته های دستی بوده است.

وی افزود: کتاب مشتمل بر ۱۶۷ طرح راندو و پرزانته است که با تکنیک های «ماژیک»، «آبرنگ-ماژیک»، «آبرنگ- ماژیک- مدادرنگ»، «پاستیل»، «مدادرنگ»، «آبرنگ»، «ماژیک–روان‌نویس»، «ماژیک-مدادرنگ»، «وایتکس» و چند تکنیک دیگر اجرا شده‌اند.

موقر ادامه داد:  برخلاف کتاب‌های دیگر برای هر طرح، توضیحاتی را به دو زبان فارسی و انگلیسی در حاشیه طرح‌ها آورده شده است.

این طراح و مدرس معماری با بیان این نکته که کتاب به هدف تقویت قدرت دانشجویان معماری در ارائه راندوها و پرزانته‌های دستی و نه نرم‌افزاری تدوین شده است، عنوان کرد: این مجموعه اولین کتابی است که ۱۱ تکنینک مختلف را برای راندو و پرزانته ارائه می‌دهد و دو ویژگی مهم دارد؛ اول اینکه در حاشیه هر طرح، توضیحاتی دربردارنده نکاتی ویژه که در طراحی‌هایی از آن دست باید رعایت شوند ارائه می‌کند و دوم، شماره رنگ ماژیک‌های استفاده شده در کنار هر طرح ذکر شده است زیرا برای دانشجویانی که می‌خواهند از روی این طرح‌ها تمرین کنند ضروری است که شماره رنگ‌ها را بداند تا بهتر بتوانند نتیجه کار خود را ارزیابی کنند.

به عنوان نمونه کتاب برای طرح زیر توضیح می دهد: «به منظور نمایش آب در پرسپکتیو لازم است فرم ساختمان را بصورت انعکاسی بسیار کمرنگ و محو در قسمتی که استخر یا حوض دارید نشان دهید.»

چاپ اول کتاب «تکنیک های راندو و پرزانته در معماری» در ۱۸۶ صفحه و شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با بهای ۳۰ هزار تومان، بهار ۱۳۹۳ از سوی انتشارات  بیهق کتاب روانه بازار شد.

اسکیس‌های معماران بزرگ، به مثابه تابلوهای زیبا
همچنین به تازگی از این نویسنده کتاب دیگری با عنوان «تکنیک‌های کروکی و اسکیس» از نشر کلهر منتشر شده و دکتر اسماعیل درودگر عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بر  این کتاب مقدمه نوشته است. در این مقدمه می خوانیم: «در مراحل مختلف، طراحی معماران ایده‌ها و اندیشه‌های خود را ضمن آزادسازی تخیّلات توسط اسکیس بیان می‌کنند. ردپای ذهنیات توسط خطوط و عناصر دیگر بصری بصورت ساده یادداشت می‌شوند، طوری که بیشتر خود طراح قادر به خواندن آن است.»

درودگر ادامه می‌دهد: «از دهه شصت قرن بیستم مطالعه بر روی روند طراحی و اینکه طراحان چگونه به خلق محصول می‌پردازند مورد توجه جدّی پژوهشگران قرار گرفت. در این رابطه اسکیس‌های طراحان بزرگ، خود به عنوان یک اثر هنری قلمداد شد. و برخی از این آثار امروزه در موزه‌ها نگهداری می شوند.»

ضعف طراحی های دستی به دلیل نرم افزارها
همچنین دکتر درودگر در این مقدمه بزرگترین دستاورد آموزش اسکیس را که از چند دهه قبل در مواد آموزشی دانشکده های معماری قرار گرفته است، ایجاد انگیزه‌های درونی و بیرونی برای بیان معماری دانسته و استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری در این زمینه را از دلایل ضعیف شدن دست دانشجویان و معماران در بیان اندیشه‌هایشان گردیده قلمداد کرده است.

چاپ اول کتاب «تکنیک های کروکی و اسکیس» در ۱۹۲ صفحه مصور تمام رنگی و شمارگان ۱۰۰۰ نسخه با طرح جلد آزاده یافتیان و بهای ۲۵۰۰۰ تومان به تازگی روانه بازار شده است.

اسماعیل موقر ۱۲ سال است که به طور حرفه‌ای مدرس اسکیس و پرزانته است. بر اساس آمار کتابخانه ملی تاکنون کتاب‌های «اسکیس و کانسپت‌های معماران بزرگ»، «کروکی نوای بی کلام : طرح‌هایی از فضا‌های معماری شیراز» از وی منتشر شده است.

 در زمینه راندو و اسکیس بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب منتشر شده که عناوین برخی از آنها را در فهرست زیر می‌خوانیم:
۱- «آموزش راندو» – مرتضی صدیق، مهدی صدیق و محمدعلی موسوی – مشهد: کتابکده کسری- ۱۳۸۹
۲- «آموزش گام به گام راندو در معماری» – طراح آرتور امیدآذری- یساولی‏‫ – ۱۳۹۰
۳- «اس‍ک‍ی‍س‌ ران‍دو» – راب‍رت‌ اس‌. ال‍ی‍ور – ت‍رج‍م‍ه‌ م‍ح‍م‍د اح‍م‍دی‌ن‍ژاد – خاک – ۱۳۸۷
۴- «اسکیس و راندو در ۱۳ فصل: آموزش گام به گام اسکیس و راندو» – طیبه فارسی، شیما واحد‌پرست – فرهنگسرای میر دشتی ۱۳۹۱
۵- «بیان معماری با اسکیس و راندو» – حمید رضایی‌قادی،سودابه مهری – شلفین – ۱۳۹۱
۶- «تکنیک‌های راندو» – علی ذوقی – فخر اکیا – ۱۳۹۰
۷- «تکنیک‌های‌ ران‍دو در م‍ع‍م‍اری» – م‍ای‍ک ‌داب‍ل‍ی‍و. ل‍ی‍ن‌آس‍لا – ام‍ی‍راع‍لا ع‍دی‍ل‍ی‌ -همام ۱۳۸۴
۸- «در جستجوی فضاهای گمشده، با آموزش هزار تکنیک کروکی و راندو» – آرتور امید آذری – مهرازان ۱۳۸۸
۹- «راندو: کتابی‌ م‍رجع‌ برای‌ م‍عماران‌، طراحان‌، نق‍اشان‌ و ت‍ص‍وی‍رگ‍ران» – گ‍ری‌ ت‍وب‍ی‌، ن‍ل‍س‌ ه‍ی‍ل‍دت‍ون‌ – ت‍رج‍م‍ه‌ م‍ری‍م‌ م‍دن‍ی‌ – عفاف ۱۳۸۷
۱۰- «ران‍دو» – م‍م‍دوح‌ ف‍ای‍ک‌ – ت‍رج‍م‍ه‌ پ‍ی‍م‍ان‌ ن‍ظی‍ف‍ی – سبزآرنگ ۱۳۸۷
۱۱- «راندو، ترسیم و پرسپکتیو : یک راهنمای گام به گام» – مایک‌ دابلیو .لین‌ آسلا؛ ترجمه و تدوین امیراعلا عدیل – طراحان هنر ۱۳۸۹
۱۲- «راندو با آبرنگ: پرسپکتیو داخلی. خارجی و نمای چشم پرنده» – استدیو طراحی هایاشی- ترجمه محمد علائی‌پور – بیهق کتاب ۱۳۸۸
۱۳- «راندو با قلم و مرکب» – رابرت‌و.گیل – ترجمه محمد علائی‌پور – بیهق کتاب ۱۳۸۸
۱۴- «ران‍دو ت‍رس‍ی‍م‌ س‍ری‍ع» -‌ ج‍ی‍م‌ ل‍گ‍ی‍ت – ت‍رج‍م‍ه‌ م‍ح‍م‍د اح‍م‍دی‌ ن‍ژاد – خاک ۱۳۸۵
۱۵- «راندو و ترسیم رن‍گ‍ی‌: ف‍نون‌ ارائه برای معماران طراحان داخ‍ل‍ی‌،معماران منظر و طراحان گرافیک» – ن‍وش‍ت‍ه‌ی‌ م‍ای‍ک‍ل‌ای‌. دوی‍ل‌ – ت‍رج‍م‍ه‌ی‌ م‍ح‍م‍د اح‍م‍دی‌ن‍ژاد – خاک ۱۳۸۷
۱۶- «راندو با مداد رنگی‮» – رقیه خبازی – هنر اول‮‬ ۱۳۹۱
۱۷- «آموزش اسکیس راندو و کروکی» – آرتورامید آذری – یساولی‬ ۱۳۸۹
منبع:خبرگزاری کتاب ایران

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2021 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook