تخلف در فراخوان “مسابقه بازآفرینی محور شهری؛ طراحی فضای فوقانی تونل راه آهن تهران – تبریز”

بروز رسانی مورخ ۹۷/۱۱/۱۵:
بنابر اعلام دبیرخانه مسابقات معماری و شهرسازی ایران؛ 
نامه “درخواست عضویت نماینده راه آهن در هیئت داوران مسابقه” از سوی سازمان نوسازی شهر تهران (برگزارکننده) به دبیرخانه دائمی مسابقات، و “پاسخ دبیرخانه” در انتهای خبر (به رنگ سبز) درج و بروزرسانی گردید.

عدم رعایت آیین نامه جامع مسابقات معماری و شهرسازی توسط بسیاری از شهرداری های کشور موضوع تازه ای نیست. اما بی توجهی به این آئین نامه در سازمان نوسازی شهر تهران قابل تامل است و هر چه هست نام آنرا بی اطلاعی از آئین نامه جامع برگزاری مسابقات معماری نمی توان گذاشت؛ زیرا این مسابقه بدون آنکه در دبیرخانه دائمی مسابقات ثبت شود و بدون اطلاع این دبیرخانه، لوگوی دبیرخانه دائمی را در پوستر خود درج کرده است؛ که مصداق تخلف است؛

این بدان معناست که سازمان نوسازی شهر تهران از وجود دبیرخانه دائمی و وجود آیین نامه جامع برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی اطلاع داشته است و قبل از ثبت مسابقه نسبت به انتشار فراخوان در سایت خود و سایت وزارت راه و شهرسازی اقدام نموده است. (لازم به ذکر است وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی دبیرخانه دائمی مسابقات، که می بایست در انتشار صحبح خبر پیشقدم و الگو باشد، نسبت به انتشار فراخوانی ناقص در پایگاه خبری خود اقدام نموده است.)

گفتنی است دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی وزرات راه و شهرسازی، صرفاً پس از ثبت مسابقه، اجازه درج لوگو دبیرخانه دائمی را در پوستر، به برگزار کننده می دهد. از اینرو تحریریه معمارنیوز از دبیرخانه دائمی در خصوص ثبت این مسابقه پیگیری نموده است و مطلع شدیم که این مسابقه در دبیرخانه دائمی ثبت نشده است و دبیرخانه از برگزاری این مسابقه اظهار بی اطلاعی نمود. ظاهراً “سازمان نوسازی شهر تهران” در این خصوص، برعکس طی مسیر قانونی نموده است. ابتدا انتشار فراخوان با لوگو دبیرخانه و احتمالاً در آینده به تکمیل نمودن فراخوان همت خواهد گمارد و پیگیری ثبت مسابقه در دبیرخانه دائمی را انجام خواهد داد! این در حالی است که مطابق آیین نامه، فراخوان پیش از انتشار می بایست، تکمیل و سپس منتشر شود. از مهمترین و دیگر کاستی های این فراخوان می توان به عدم ارائه برنامه مسابقه و تهیه فراخوانی جامع و عدم اعلام نام هیئت داوران از ابتدای اعلام فراخوان اشاره نمود. در ادامه فراخوان مسابقه مذکور آورده می شود.
با احترام
تحریریه معمارنیوز

متن فراخوان:
مسابقه بازآفرینی محور شهری؛ طراحی فضای فوقانی تونل راه آهن تهران – تبریز

مقدمه:
از سال ۱۳۲۳ که ساخت راه آهن تهران – تبریز از مبدأ ایستگاه مرکزی راه آهن تهران آغاز شد، این خط به عنوان یکی از مهمترین مسیرهای ارتباط دهنده پایتخت ایران به سایر نقاط به شمار می‌آمد. رفته رفته محله‌های شهری در پیرامون این خط شروع به شکل‌گیری کردند که در فاصله سه دهه بعد، این مسیر در میانه محله‌های مسکونی منطقه ۱۷ شهر تهران قرار گرفت و با گسترش شهر تهران از حوزه جنوب غربی – به ویژه در منطقه ۱۸ این خط را به عنوان لبه‌ای جدا کننده مطرح نمود.

مهاجرت‌های مداوم از سایر نقاط شهری و روستایی به تهران و مکان‌گزینی این جمعیت در بخش‌های پیرامونی شهر تهران، از جمله مناطق ۱۷ و ۱۸ و عدم ساماندهی اطراف خط آهن، همراه با کیفیت پایین محیط و نیز مسائل و مشکلات اجتماعی، از جمله عواملی بود که در سال ۱۳۸۶ منجر به انتقال این خط به مسیر زیرسطحی و آزاد سازی عرصه فوقانی شد. عملیات انتقال این خط به سطح زیرین تا سال ۱۳۹۲ ادامه یافت و این تونل در خردادماه ۱۳۹۲ به بهره‌برداری رسید.

با زیرزمینی شدن خط آهن در مناطق ۱۷ و ۱۸، به طول ۹ کیلومتر، با وجود بروز برخی آسیب‌ها، فضای شهری گسترده و بی‌نظیری با مساحت حدود ۵۰ هکتار برای بازآفرینی شهری محور یادشده و حوزه نفوذ آن فراهم آمد که در مقیاس شهری می‌تواند تصویر ذهنی شهروندان از پهنه جنوبی شهر را بهبود و با پوشش نیازمندی‌های محلات دارای بافت فرسوده همجوار، نقش عمده‌ای در توسعه آن‌ها ایفا نماید؛

اهمیت این موضوع سبب شده‌است برای نیل به ایده‌های برگزیده، طراحی فضای فوقانی تونل خط آهن تهران-تبریز در قالب برگزاری مسابقه و با فراخون عمومی بین‌المللی دنبال شود.

مسابقه “بازآفرینی محور شهری؛ طراحی فضای فوقانی تونل راه آهن تهران- تبریز” در دو مرحله برگزار می شود و ثبت نام در آن برای افراد حقیقی و حقوقی مهیاست.

مراحل برگزاری مسابقه به شرح زیر است:
– در مرحله اول تیم های حقیقی و حقوقی نسبت به معرفی افراد گروه و نیز سوابق مرتبط خود اقدام نموده و کد رهگیری دریافت می نمایند. پس از اتمام مهلت ارائه مدارک، هیات داوران نسبت به بررسی و ارزیابی اسناد ارایه شده و سوابق گروه های شرکت کننده حقیقی و حقوقی اقدام می نماید. شرکت کنندگان پس از مهلت مقرر با ارائه کد رهگیری می توانند از نتایج ارزیابی و ورود به مرحله دوم مطلع گردند.
– در مرحله دوم، واجدین شرایط با ورود به سایت و دسترسی به اسناد و اطلاعات مورد نیاز در خصوص موضوع مسابقه نسبت به ارائه خروجی های مورد انتظار کارفرما در مدت معین شده اقدام می نمایند.
با توجه به اهمیت و موضوع مسابقه، ضروری است شرکت کنندگان در معرفی افراد همکار به تخصص های مورد نیاز پروژه توجه داشته باشند.

جوایز مسابقه:
نفر اول:
مبلغ ۱۲۵۰ میلیون ریال
نفر دوم: مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال
نفر سوم: مبلغ ۴۵۰ میلیون ریال
همچنین با عنایت به برگزاری مسابقه در دو مرحله، پس از بررسی اولیه صلاحیت ها و مستندات ارائه شده، برای ۱۵ نفر از شرکت کنندگان از ۱۰۰ میلیون ریال و تا ۱۵۰ میلیون ریال کمک هزینه اهدا خواهد شد.

زمان ثبت نام:
جهت ثبت نام در مسابقه، از روز شنبه ۹۷/۸/۵ تا ۹۷/۸/۱۵ به پرتال سازمان نوسازی شهر تهران (http://Nosazi.Tehran.ir) مراجعه فرمائید. (تمدید: تا ۱۹ آبان ۹۷)

 

بروز رسانی مورخ ۹۷/۱۱/۱۵:
• نامه “درخواست عضویت نماینده راه آهن در هیئت داوران مسابقه”
• “پاسخ دبیرخانه” 

دبیرخانه:
سازمان نوسازی شهر تهران
سایت مرتبط: www.Nosazi.Tehran.ir

لینک مرتبط: انتشار فراخوان در سایت وزارت راه و شهرسازی
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook