انتشار کتاب «نقد پدیدارشناسی در معماری»

انتشار کتاب «نقد پدیدارشناسی در معماری»
(نقد روش پدیدارشناسی در پژوهش های معماری)

گرد آورنده: محسن قاسمی مقدم
ناشر: طحان گستر
تاریخ انتشار: چاپ اول | ۱۴۰۱
شمارگان: ۲۰۰ نسخه
تعداد صفحات: ۱۸۰ صفحه
قیمت: ۹۵/۰۰۰ تومان

لینک خرید کتاب

♦ معرفی کتاب:
امروزه در پژوهش های مربوط به علوم انسانی (خاصه در معماری و شهرسازی)، و در روش تحقیق، به طور روز افزون شاهد بکارگیری واژه و یا رویکردی به نام «پدیدارشناسی» هستیم. این در حالی است که فرض این پژوهش، وجود ایرادات و ناهمگونی های فراوان در مواضعِ مدعیانِ روشِ پدیدارشناسی، در این سه سطح است: ۱- اهداف. ۲- ابزارها و روش ها. ۳- اعتبارسنجیِ یافته ها.
لذا هدف این پژوهش نقد این ایرادات و تنقیح آن ها از پژوهش های معماری و شهرسازی می باشد. نیز توجه دست اندرکاران معماری و شهرسازی به این نقیصۀ مفهومی مهم، که مورد غفلت واقع شده است. از آنجا که در ایران معمولاً خوانش انتقادی از نظریه ها و مبانی علمی (در معماری و شهرسازی) کمتر صورت می گیرد، و یا اساساً تحقق نمی یابد، این نقصان و ایرادات در رویکرد و روش پدیدارشناسی (در معماری و شهرسازی) به خوبی مشهود است. برای این مقصود، کتاب پدیدارشناسیِ مکان از استاد گرامی دکتر پروین پرتوی، از این منظر، مورد نقد و ارزیابی قرار گرفته است.

♦ سخن نویسنده:
کمینه مشکل در انجام و انتشار این پژوهش، مقاومت بعضی اساتید رشتۀ معماری (و شهرسازی) در پذیرش این ایرادات بود؛ برای فائق آمدن بر این مشکل، مجبور شدم که این ایرادات را از منابع فلسفی، عیناً نقل قول کنم، تا شاید اندکی از این مقاومت کاسته شود. این بار ایراد می گیرند که «تو تحقیق خاصی انجام نداده ای و فقط از دیگران نقل قول کرده ای». بله، حقیر نیز در این خصوص ادعایی ندارم جز «گردآوری» مطالب از منابع موثق فلسفی. باری بگذریم، با قطع امید از این اساتید، امیدوارم این کتاب، دانشجویان رشته های معماری و شهرسازی را در جستجوی ایرادات ذکر شده، به مطالعۀ کتب مرجعی راهنمایی کند که از آنها استفاده کرده ام.

♦ فهرسـت مطالـب کتـاب:

• کتاب شامل ۵ فصل است:

فصل اول: کلیات و تعاریف
فصل دوم: نمونه هایی از مفاهیم و روش های پدیدارشناسی در کتاب پدیدارشناسی مکان
فصل سوم: نقد و بررسی مدعیات روش شناسانۀ کتاب «پدیدارشناسیِ مکان»
فصل چهارم: نقد و بررسی دو نمونه دیگر در پدیدارشناسی معماری
فصل پنجم: نتیجه پژوهش: پرهیز از عنوان پدیدارشناسی در پژوهش های خود

 

دریافت تصویر جلد
منبع خبر: www.MemarNews.com
مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.
هرگونه استفاده از مطالب اختصاصی این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook