اعلام نتایج و نمایش تصاویر آثار برتر مسابقه «طراحی کتابخانه عشایری»

تحریریه معمارنیوز- احتراما ضمن انتشار خبر مربوط به اعلام نتایج مسابقه حاضر، به اطلاع می رسانیم، انتقادهای متعددی در خصوص داوری مسابقه به معمارنیوز واصل شده است، که در روزهای آینده پس از بررسی های لازم و در صورتیکه انتشار آن موجه تشخیص داده شود، نسبت به نشر آن اقدام خواهیم نمود. لذا از شرکت کنندگان و صاحب نظران تقاضا می شود، انتقادات و نقطه نظرات خود را به تحریریه معمارنیوز ارسال نمایند. با احترام.

درادامه توجه مخاطبان گرامی را به خبر اعلام نتایج جلب می نماییم:

پیرو انتشار فراخوان مسابقه «طراحی کتابخانه عشایری» مورخ ۲۱ فروردین ماه ۹۹ در معمارنیوز، و طی گزارش دبیرخانه مسابقه و بیانیه هیئت داوران، هم اکنون نتایج و اسامی برگزیدگان به شرح ذیل اعلام می گردد:

بنا بر اعلام دبیرخانه مسابقه «طراحی کتابخانه عشایری»؛ با مشارکت خوب طراحان و دغدغه‌ مندان فرهنگی کشور، مسابقه طراحی کتابخانه عشایری، به انجام رسید. در طول دوره‌ی برگزاری با ثبت‌ نام بیش از ۴۰۰ تیم طراحی یا طراح مستقل رو به‌ رو بودیم و در پایان نیز با مشارکت بیش از ۱۷۰ تیم، مجموعه‌ ی ارزشمندی از ایده‌ های نوآورانه برای طراحی و ساخت یک واحد سیار کتابخانه عشایری به دبیرخانه مسابقه رسید. 
با وجود تلاش دبیرخانه‌ ی مسابقه و به دلیل حجم قابل توجه آثار و شرایط خاص کرونایی کشور که فرآیند داوری را به صورت برخط ممکن ساخته بود، پس از طی مراحل داوری پر زحمت و پر جزئیات، دست آخر در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ در قالب جلسه‌ ی آنلاین جمع‌ بندی و داوری نهایی، مجموعه آثار راه‌ یافته به مرحله آخر مورد بررسی چند باره اساتید هیئت داوران قرارگرفت و دست آخر با جمع‌ بندی نهایی لیست بلند آثار به منظور نمایه در رسانه‌ ها، لیست کوتاه آثار به منظور قدردانی و اهدای جوایز، و سه برگزیده اصلی مسابقه مشخص شدند.

• بیانیه هیأت داوران:
هیئت داوران مسابقه “طراحی کتابخانه عشایری” ضمن تشکر از پشتیبانی و حمایت نهاد کتابخانه‌ های عمومی کشور در پرداختن به موضوعی فرهنگی و پرظرفیت که می‌ تواند به گفتگوی وسیع‌ تر طراحان و معماران با زیست فرهنگی عشایر و اقوام مختلف در کشور منجر شود، از انتخاب روش مسابقه برای دستیابی به ایده های نو قدردانی می کند. همچنین هیات داوران از مجری مسابقه (فب‌ لب ایران) به دلیل فراهم‌ کردن بستر لازم برای ارزیابی و داوری دقیق آثار، رعایت محرمانگی‌ و نیز نظم و دقت در برگزاری مسابقه کمال تشکر را دارد. 
ثبت‌نام بیش از ۴۴۰ گروه در فراخوان اولیه و ثبت بیش از ۱۷۰ اثر، نشان از توجه خوب جامعه‌ ی طراحان و معماران به موضوعات فرهنگی و تلاش برای پاسخگویی هرچه بهتر به نیاز های بومی دارد. 
هیئت داوران مسابقه طراحی کتابخانه عشایری، با صرف زمان قابل توجه و دقت کافی، با تمرکز بر کلیه معیار های کیفی و کمی فراخوان مسابقه، با احراز شرایط فراخوان، مجموعا ۱۴۲ اثر را در مرحله داوری اولیه پذیرفته است. در نخستین مرحله ۲۵ اثر به دلیل عدم کسب حداقل‌ های کیفی از مراحل بعد داوری بازماندند. در مرحله بعد هیئت داوران با بررسی معیار های کیفی و کمی هشت گانه مندرج در فراخوان و نمره‌ دهی جزئی، به ۲۸ اثر در قالب فهرست بلند آثار دست یافتند. این فهرست در بررسی مشترک چند باره، نخست به ۱۵ اثر و سپس به ۸ اثر در قالب فهرست کوتاه مسابقه تقلیل پیدا کرد.
هیئت داوران مسابقه طراحی کتابخانه عشایری، با شناسایی سه رویکرد طراحانه اصلی در مجموعه آثار ارسالی به دبیرخانه مسابقه، اعتقاد بر آن دارد که کلیه این رویکردها می‌ توانند در مواردی پاسخ‌ های مناسبی برای نیاز مطروحه در فراخوان مسابقه باشند. این رویکردها که از آن‌ ها با عنوان رویکرد مبلمان خلاق، رویکرد کانکس بازشده و رویکرد سازه‌ی نصبی سریع یاد می‌کنیم هر کدام در آثار ارسالی، نمایندگانی شایسته توجه داشتند که از دید هیئت داوران نیز مغفول نمانده‌اند. به این ترتیب در پایان اگر چه هیچ کدام از آثار ارایه شده از دید هیئت داوران دارای همه جوانب مورد انتظار نبودند اما با توجه به رقابت بین آثار ارائه شده و در قالب رای‌ گیری محرمانه، آثار اول تا سوم مسابقه به شرح زیر معرفی می شوند:

♦ رتبــــه های بـرتــــر:
رتبه اول, کد ۲۵۰G: نگار محمدی، فرناز پیکان‌ پور، محمود قربانی، محمد رجاییان
رتبه دوم، کد ۲۹۶G: الهه مرادی، حسین خراسانی
رتبه سوم، کد ۰۶۲G: احسان لسانی، محمدحسین اقلیدس

هم‌چنین هیئت داوران مجموعه آثار زیر را به دلیل پرداخت مناسب به مولفه‌ های مورد توجه فراخوان حایز تقدیر می‌ داند:

♦ آثـار تقدیـــر شده:
کد ۲۶۴i: زهره نژاد بیگلری
کد ۲۴۹i: سمانه طغیانی دولت آبادی
کد ۲۴۶i‌: سینا رضایی نوایی
کد ۱۷۴i: عطا خویی
کد ۲۳۷G: مژگان افشارفر، فرناز بیات، فاطیما مفید، محمد کاظم‌ زاده

• اسامی هیئت داوران:
هیئت داوران مسابقه ترکیبی از اساتید دانشگاهی و طراحان معماری و طراحی صنعتی است.
• دکتر حامد مظاهریان | دانشیار معماری دانشگاه تهران، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهردار تهران 
• مهندس محمدرضا قدوسی | معمار حرفه‌ای و کارشناس ارشد معماری، دارنده عنوان جوایز متعدد معماری
• دکتر فاطمه فهیم‌نیا | دانشیار علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه تهران، نماینده نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور
• مهندس مهدی مومنی | طراح حرفه‌ای و کارشناس ارشد طراحی صنعتی، دارنده عنوان جوایز متعدد طراحی
• دکتر زهیر متکی | استادیار معماری دانشکده معماری شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی، مسئول هماهنگی‌های بین‌المللی دانشکده معماری و شهرسازی

♦ [نمــایش تصاویر آثـار برتر]:

 

♦ [نمــایش تصاویر آثـار تقدیر شده]:

 

ســـایر آثـــار:
در این بخش آثار ارسالی شرکت کنندگان به معمارنیوز، منتشر می گردد. این بخش بروز رسانی می شود.

شرکت کنندگان می توانند جهت به نمایش گذاشتن طرح خود در نمایشگاه آنلاین، آثار خود را (با ذکر نام طراح یا گروه طراحی) به معمار نیوز ارسال نمایند؛ این بخش بروز رسانی می شود.

لطفاً آثار خود را به MemarNews@yahoo.com ارسال نمائید.

لینک مرتبط: فراخوان مسابقه «طراحی کتابخانه عشایری»

منبع خبر: www.MemarNews.com
مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.
هرگونه استفاده از مطالب اختصاصی این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook