اعلام نتایج و نمایش آثار برتر دوازدهمین جایزه معماری و معماری داخلی ایران

مراسم اهداء جوایز دوازدهمین جایزه معماری و معماری داخلی ایران و همچنین مراسم تقدیر از سید محمد بهشتی روز پنج شنبه چهارم مهرماه سال جاری در سالن همایش کتابخانه ملی ایران برگزار شد و طی آن برندگان و تقدیر شدگان این دوره جایزه معماری و معماری داخلی ایران معرفی شده و جوایز خود را دریافت نمودند.
اسامی هیئت داوران: حسین شیخ زین الدین– محمدرضا نیکبخت– کامران حیرتی – هومن بالازاده و گلمر خطیبی
برگزارکننده: فصل نامه معماری و ساختمان – مدیر مسئول احمد زهادی

• متن بیانیه هیئت داوری:
متن بیانیه هیئت داوری توسط نماینده هیئت داوران کامران حیرتی به شرح زیر قرائت گردید.
با سلام، ضمن عرض خیر مقدم به حضار و همکاران، افتخار دارم که به نمایندگی از هیات داوران، مهندس حسین شیخ زین الدین، مهندس گلمر خطیبی، مهندس محمدرضا نیکبخت، مهندس هومن بالازاده و مهندس احمد زهادی مدیر فصلنامه معماری و ساختمان، بیانیه هیات داوران امسال را به استحضار شما برسانم.
ساختار جایزه معماری و معماری داخلی امسال به روال سال گذشته در دو گروه الف- طرح و اجرا و ب- بازسازی و مرمت طبقه بندی شده است که هر کدام شامل زیر گروه های ساختمانهای عمومی و مسکونی می باشند. بنابراین تمام پروژه ها در ۴ زیر گروه فوق مورد ارزیابی و داوری قرار گرفتند.
در هر زیر گروه یک برنده اول، یک برنده دوم و یک یا تعدادی اثر معماری مورد تقدیر قرار گرفته است. به استثنای زیر گروه پروژه های بازسازی عمومی که برنده اول و دوم معین نگشت و از ۴ پروژه تقدیر بعمل آمد.

از کل آثار ارسال شده تعداد ۱۰۸ پروژه در گروه طرح و اجرا شامل ۶۲ پروژه مسکونی و ۴۶ پروژه ساختمانهای عمومی و ۱۰۸ اثر در گروه بازسازی و مرمت شامل ۲۶ پروژه مسکونی و ۸۲ پروژه ساختمانهای عمومی قرار داشتند.
جالب توجه است که از شهرها و مناطق بسیاری نظیر تهران، لواسان، فشم، مهر شهر، قزوین، مشهد، ارومیه، کاشان، یزد، رامسر، کرج، جزیره قشم، کیش، شوراباد، قم، بانه، بابل، ماکو، نوشهر گیلاوند، آبسرد، قروه و شهر کرد، پروژه های بسیار خوبی ارائه گردیده است.

روش داوری آثار معماری امسال همانند پارسال به روش حذفی انجام شد، بدین صورت که هر اثری که پس از بحث و ارزیابی داوران حداقل سه رای از ۵ رای را کسب نمود به مرحله دوم راه پیدا کرد. در مرحله دوم پروژه های ارسال شده مجددا مورد ارزیابی و داوری قرار گرفت و در نهایت پروژه های برنده انتخاب گردید. در سال جاری، پروژه های با کسب دو رای هم در مرحله دوم مورد ارزیابی قرار گرفت و تمامی ابعاد آثار از هر بعد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و این منجر شدبه اینکه جلسه داوری بیش از ۸ ساعت به طول انجامد.
معیار داوری، کیفیت طراحی معماری چه به لحاظ ساختار معماری، تعریف رابطه پروژه با متن، دیدگاه های زیبایی شناسانه، نحوه ارائه آثار و استراتژی های ارائه شده جهت حل مسایل مطرح شده در پروژه بوده است.
در خاتمه، دعوت میشود که به دو فیلم، یکی فیلم کل آثار شرکت کننده در جایزه و دیگری فیلمی که در روند جریان داوری در دفتر مجله معماری و ساختمان از بحث های انجام شده تهیه گردیده است توجه بفرمایید.
پس از صحبت های مهندس حیرتی تمامی پروژه ها توسط کلیپ همراه با قسمت هایی از فیلم داوری جمعا به مدت بیست دقیقه نمایش داده شد و سپس جوایز با نمایش تصویری از پروژه، به طراحان و به شرح زیر تقدیم گردید.

♦ پروژه های برنده به ترتیب زیر اعلام گردید:

• گروه ساختمان های مسکونی: پروژه های طراحی تا اجرا (از ابتدا)
رتبه اول: مجموعه اقامتی باغ زمان / محمدرضا قانعی، علی شیخ الاسلام، هیوا اعتمادی، اشکان قانعی – چهارمحال بختیاری، شهر سامان
رتبه دوم: خانه پرسه گرد / مهندسین مشاور نگین شهر آینده (علی نقوی نمینی) – قزوین
شایسته تقدیر: پروژه خانه باغ، خانه طاق / دفتر معماری دیدا، مسعود حاتمی – آبسرد
شایسته تقدیر:
خانه ی درختی/ شرکت طراحی و معماری نقش خاک ( فرید ابراهیمی- پدرام شایگان) – مازندران، رویان
شایسته تقدیر:
 آپارتمان مسکونی رو به طلوع / بهروز منصوری – قشم

• گروه ساختمان های عمومی: پروژه های طراحی تا اجرا (از ابتدا)
رتبه اول: عرصه میان (معماری منظر مجموعه بام لند) / مریم یوسفی، مرتضی ادیب – تهران
رتبه دوم: ساختمان اداری و سایت تولیدی شرکت دارویی سیناژن / ساناز قائم مقامی، مجتبی محمد ظاهری (معماران مدام) – کرج
شایسته تقدیر: ساختمان اداری صبا / بابک خباز، بابک قلی زاده – تهران

• گروه ساختمان های مسکونی: مرمت و بازسازی
رتبه اول: بازسازی ویلای جان / علیرضا طهمورثی – دماوند
رتبه دوم:
خانه ۴۵ متری / امیرحسین اشعری – شیراز
شایسته تقدیر: خانه ماسوله / استودیو معماری ایران، امیر افغان – ماسوله

در گروه ساختمان های عمومی، مرمت و بازسازی طبق نظر داوران رتبه اول و دوم انتخاب نگردید و از ۴ پروژه تقدیر بعمل آمد.

• گروه ساختمان های عمومی: مرمت و بازسازی
شایسته تقدیر: طراحی داخلی لابراتوار نوآوری / مهندسین مشاور نگین شهر آینده (عطیه اکرمی، نیلوفر قبادی) – تهران
شایسته تقدیر:
رستوران تراس پارک / دفتر معماری نگرش بنیادین (محسن کاظمیان فرد، پریما جهانگرد) – تهران
شایسته تقدیر:
کافه داربست / امیرحسین اشعری
شایسته تقدیر:
دفتر آژانس مسافرتی پردیسان / رنا دیزاین، رضا نجفیان

 

تصاویر مراسم اهدای جوایز:

 

نمایش آثار برتر و شایسته تقدیر:

• ساختمان های مسکونی: پروژه های طراحی تا اجرا (از ابتدا)

رتبه اول: مجموعه اقامتی باغ زمان / محمدرضا قانعی، علی شیخ الاسلام، هیوا اعتمادی، اشکان قانعی – چهارمحال بختیاری، شهر سامان

 

رتبه دوم: خانه پرسه گرد / مهندسین مشاور نگین شهر آینده (علی نقوی نمینی) – قزوین

 

شایسته تقدیر: پروژه خانه باغ، خانه طاق / دفتر معماری دیدا، مسعود حاتمی – آبسرد


شایسته تقدیر:
خانه ی درختی/ شرکت طراحی و معماری نقش خاک ( فرید ابراهیمی- پدرام شایگان) – مازندران، رویان


شایسته تقدیر:
 آپارتمان مسکونی رو به طلوع / بهروز منصوری – قشم

 

• گروه ساختمان های عمومی: پروژه های طراحی تا اجرا (از ابتدا)

رتبه اول: عرصه میان (معماری منظر مجموعه بام لند) / مریم یوسفی، مرتضی ادیب – تهران

 

رتبه دوم: ساختمان اداری و سایت تولیدی شرکت دارویی سیناژن / ساناز قائم مقامی، مجتبی محمد ظاهری(معماران مدام) – کرج

 

شایسته تقدیر: ساختمان اداری صبا / بابک خباز، بابک قلی زاده – تهران

 

 

• گروه ساختمان های مسکونی: مرمت و بازسازی

رتبه اول: بازسازی ویلای جان / علیرضا طهمورثی – دماوند


رتبه دوم:
خانه ۴۵ متری / امیرحسین اشعری – شیراز

 

شایسته تقدیر: خانه ماسوله / استودیو معماری ایران، امیر افغان – ماسوله

 

 

• گروه ساختمان های عمومی: مرمت و بازسازی

شایسته تقدیر: طراحی داخلی لابراتوار نوآوری / مهندسین مشاور نگین شهر آینده (عطیه اکرمی، نیلوفر قبادی) – تهران

 

شایسته تقدیر: رستوران تراس پارک / دفتر معماری نگرش بنیادین (محسن کاظمیان فرد، پریما جهانگرد) – تهران

 

شایسته تقدیر: کافه داربست / امیرحسین اشعری – شیراز

 

شایسته تقدیر: دفتر آژانس مسافرتی پردیسان / رنا دیزاین، رضا نجفیان – تهران

 

  • نهمین مراسم تقدیر از معمار معاصر ایران – تهران چهارم مهرماه ۱۳۹۸:
    این مراسم در سالن قلم کتابخانه ملی ایران همزمان با مراسم دوازدهمین جایزه معماری و معماری داخلی ایران برگزار گردید.
    مهندس سید محمد بهشتی به عنوان معمار تقدیر شده در این مراسم به ترتیب و به شرح زیر مورد تقدیر قرار گرفت.
    – فصل نامه معماری و ساختمان و ۲A (مدیر مسئول: احمد زهادی)
    – معاونت وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی (معاونت: دکتر محمد حسن طالبیان)
    – ریاست کمیته ملی موزه های ایران Icom (دکتر سید احمد محیط طباطبائی)
    – جامعه مهندسان مشاور ایران (دبیر: مهندس شهابیان)
    – بنیاد معماری میرمیران (رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل: دکتر اعتصام و مهندس میرمیران)
    – کانون معمار ملی (عضو هیئت مدیره: مهندس بابک زیرک)
    – کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران (رئیس هیئت مدیره: مهندس اخلاص پور)

تصاویر نهمین مراسم تقدیر از معمار معاصر ایران:

لینک مرتبط: «فراخوان دوازدهمین جایزه معماری ـ معماری داخلی ایران» و «نهمین مراسم تقدیر از معمار معاصر ایران؛ سید محمد بهشتی»

منبع خبری: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

 

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :



نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2021 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook