گفتمان هنر و معماری با عنوان “میراث جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی”

انجمن مفاخر معماری ایران برگزار می کند:
سیصد و بیست و پنجمین گفتمان هنر و معماری

با موضوع:
میراث جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی
(چهارمین نشست: اردبیل، استان سال ۱۳۹۸)

پنل گفتگو:
موسی رجبی اصل
رحمان شاه محمد اردبیلی
حسن یوسفی

دبیر پنل:
پرویز طلایی

مجموعه خانقاهی و آرامگاهی شیخ صفی الدین اردبیلی (جدُ سلاطین صفوی) یکی از مکان های تاریخی شهر اردبیل در شمال باختری ایران و از آثار ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو (ثبت شده در سی و چهارمین اجلاس سال ۲۰۱۰) است. علاوه بر آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی، مقبره های شاه اسماعیل اول (نخستین پادشاه صفویه) و مادر شاه اسماعیل (دختر اوزون حسن آق قویونلو) و نیز برخی از مشایخ و صاحب منصبان دوران صفوی و نیز شهیدان ایرانی جنگ چالداران در این محل قرار دارد. شروع ایجاد بنا در سال ۷۳۵ ه.ق به دست صدرالدین موسی فرزند شیخ صفی الدین می باشد، بعد از وی به ویژه در دوره شاه عباس اول برای تکمیل و تزئین آن، کارهای فراوانی صورت گرفت. یکی از موارد منحصر به فرد مجموعه آن است که بقعه، حاوی ده ها اثر بدیع در مضامین مختلف رشته های هنری است که از آن جمله می توان به عالی ترین نوع کاشی کاری معرق و مقرنس و گچ بری کتیبه های زیبا و نفیس و خط خطاطان بزرگ دوره صفوی، منبت های ارزنده، نقره کاری، تذهیب و طلاکاری، نقاشی و تنگ بری و غیره اشاره کرد. در جریان جنگ های ایران و روسیه در دوره قاجار و سقوط اردبیل، نسخ خطی کتابخانه شیخ صفی الدین اردبیلی توسط روس ها به غارت رفت که هم اکنون در موزه سن پترزبورگ در روسیه نگهداری می شوند.

اهمیت مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی، افزون بر رسمیت مذهب شیعه و تثبیت و گسترش عرفان صفوی، نقش موثری است که در بازتاب مناظر متنوع هنر اسلامی و تعالی سبک های معماری ایران داشته است. آراء بیشتر محققان بیانگر انتساب ساماندهی و انسجام حجم زیاد فضاهای معماری و گسترش آن ها به شهریاران صفوی است ولی شواهد باستانشناختی و اسناد تاریخی خلاف آن چیزی است که به آن تاکید می شود. بازخوانی فلسفه ی شکل گیری معماری و تداوم و توسعه و تحدید چهارصد ساله مجموعه از طریق بازنگری تحولات معماری و بررسی الحاقات آن و توسعه فضاهای مختلف و روند شکوفائی و افول، نقش مهم در برآیند تحقیق داشته است.

تغییرات حاصل از توسعه ی نامتقارن و بی تناسب شهری هفت دهه ی گذشته در عرصه و احاریم این شاهکار عظیم معماری، نشانگر مداخله غیرتخصصی آن است. این موضوع زمانی برجسته تر می شود که توسعه منسجم و الحاقات معنی دار آن را در عصر شیخ صفی الدین اردبیلی و نوادگان او و روزگار شهریاران صفوی با توسعه آن در دو دهه گذشته مقایسه کنیم.

در سیصد و بیست و پنجمین گفتمان هنر و معماری که به مناسبت معرفی استان اردبیل (استان سال ۱۳۹۸) به مجموعه خانقاهی و آرامگاهی شیخ صفی الدین اردبیلی اختصاص دارد، موسی رجبی اصل، رحمان شاه محمد اردبیلی و دکتر حسن یوسفی سخن خواهند گفت که با نمایش فیلم همراه است. دبیر پنل گفتگو مهندس پرویز طلائی هستند.

* حضور برای عموم آزاد و رایگان می باشد.

زمان: چهارشنبه، ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۵:۳۰ الی ۱۷:۳۰
مکان: موزه هنرهای دینی امام علی (ع)، خیابان ولیعصر، بالاتر از ظفر، بلوار اسفندیار، پلاک ۳۵

سایت مرتبط: www.ammi.ir
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2019 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook