چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران

بروزرسانی مورخ ۹۶/۸/۱۱ :
بنا بر اعلام دبیرخانه جایزه، مراسم و اعلام نتایج به زمان دیگری موکول گردید.
زمان آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

چهارمین دوره اهدای جایزه جهانی خشت طلایی تهران:
پیرو برگزاری سه دوره “جایزه جهانی خشت طلایی تهران” طی سال های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵، چهارمین دوره این جایزه جهانی در تاریخ ۹ آبان ماه سال جاری مصادف با ۳۱ اکتبر ۲۰۱۷ و “روز جهانی شهرها” به همت مرکز ارتباطات و بین الملل شهرداری تهران و با مشارکت و همکاری نهادها، سازمان های علمی و اجرایی تخصصی داخلی و بین المللی فعال در حوزه مدیریت شهری ، در تهران برگزار خواهد شد.

این جایزه با هدف ارتقای کیفیت زندگی شهروندان، توسعه دامنه ارتباطات و تعاملات بین المللی، و بهبود توانمندی ها در زمینه گسترش زیرساخت های شهری و نیز معرفی و بهره برداری مطلوب از تجارب و پروژه های برتر شهرهای کشورمان و دیگر شهرهای جهان، برگزار می شود و انتظار میرود منجر به تبادل موثر اطلاعات و دانش فنی و مشارکت در اجرای پروژه های مهم شهری گردد.

در این راستا عموم شهرداران، روسا و اعضای شوراهای اسلامی شهرها و مدیران محترم شهری می توانند پروژه ها و تجارب برتر حوزه مدیریت شهری خود را بر اساس معیارها و شاخص های مشروحه  در قالب فرم های فراخوان، به دبیرخانه جایزه (مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران) معرفی و ارسال نمایند.

محورهای جایزه:

• معماری، شهرسازی و حفاظت از میراث فرهنگی:
ارتقاء دیدگاه ها، تکنیک ها و هنرهای طراحی، برنامه ریزی، ساخت و ساز، فضاها، ساختمان ها، اماکن و نمادهای شهری و تعامل هماهنگ در تامین نیازهای کاربردی و محیط سازی شهری، بهبود منظر شهری ، احیا و نوسازی بافت فرسوده شهری، صیانت و حفاظت از بافت و ساختمان های ارزشمند و فضاهای تاریخی شهر، تقویت هویت بومی، ملی و دینی معماری و شهرسازی

• توسعه پایدار و محیط زیست شهری:
صیانت از محیط زیست شهری، تامین و مدیریت شایسته منابع طبیعی شهر، جلوگیری از هدررفت و تخریب منابع و اکوسیستم شهری؛ مدیریت پسماند ، گسترش فضای سبز شهری، توسعه انرژی و سوخت پاک، آراستگی و نظافت محیط شهری

• تامین و توسعه زیر ساخت ها، امکانات و خدمات ضروری شهری:
اجرای سیاست های جامع در راستای توسعه زیرساخت ها و خدمات و تسهیلات اساسی شهری مانند زیرساخت های مسکن، جابجایی و حمل و نقل عمومی، سلامت، آموزشی، فرهنگی، تفریحی، گردشگری، منابع و انرژی ، امنیت و ایمنی، خدمات و امکانات ضروری و تامین نیازهای حیاتی شهروندان

• توسعه اجتماعی و فرهنگی در شهر
• شهرهوشمند و دولت الکترونیک شهری
• حکمروایی محلی، برنامه ریزی و مدیریت شهری
• تامین منابع مالی، سرمایه گذاری و اقتصاد شهری

فرآیند داوری و انتخاب:
پروژه ها و یا شیوه های واجد شرایط با توجه به معیار های نه گانه زیر با وزن برابر ارزیابی می گردند و هیات داوران برای رسیدن به تصمیم خود نیازمند شواهد و مستندات کافی می باشد.

معیارهای ارزیابی پروژه ها:
۱-پایداری: توجه به صیانت و حفاظت از منابع طبیعی و اکوسیستم شهری، تنوع زیستی و پایداری
۲-تاب آوری: پیش­گیری، مصون­سازی ، مقاومت و ایستادگی هوشمندانه و قدرت سازگاری در برابر تهدیدها، آسیب ها و بحران های طبیعی و انسان ساز
۳-نوآوری: میزان ابتکار عمل، خلاقیت و جدید بودن پروژه­ها یا تجربه­ها که به یک مسئله­ی مهم اجتماعی توسعه یافته ­اند.
۴-اثربخشی: حدی که پروژه­ها یا تجربیات به آن دست یافته­اند یا در راه دست­یابی به اهداف پیشنهادی و دیگر نتایج اجتماعی مطلوب هستند.
۵-تکرارپذیری: قابلیت تعمیم و تکرار پذیری در سایر شهرهای جهان(البته با حفظ هویت و اقتضائات بومی و محیطی هر شهر) را داشته باشد. پروژه ها یا تجربیات باید بتوانند ایده­های جدید و خوب را به سایر شهرها آموزش دهند.
۶-ضرورت و اهمیت: اهمیت پروژه ها یا تجربیات در مقابله با مشکلات و نگرانی­های عمومی شهروندان.
۷- جهانی شدن: به­کار­گیری استراتژی اندیشه­ی جهانی و اقدام محلی برای بهره­برداری از فرصت ها و مصون ماندن از تهدیدها و آسیب­های جهانی شدن.
۸-هویت بومی و محلی: دارای رویکرد و اندیشه­ای جهانی در درون فرهنگ بومی و نیز با حفظ هویت محلی جوامع، شهرها و شهروندان باشد.
۹-کارایی: به کارگیری و بهره برداری از منابع انسانی، مالی، طبیعی، انرژی، اطلاعات و زمان به شیوه ای کارآمد و اقتصادی

فرآیند انتخاب:
ارزیابی پروژه های ارائه شده از سوی شهرهای شرکت کننده، توسط یک هیئت داوری فنی شامل مدیران، استادان و متخصصان مدیریت شهری داخل و خارج از کشور و در قالب کمیته های تخصصی انجام می شود. هیات داوران از میان پروژه های ثبت و معرفی شده به دبیرخانه جایزه، حداکثر تا ۲۱ پروژه را به عنوان پروژه های برتر راه یافته به مرحله نهایی در محور های ۷ گانه جایزه انتخاب و اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت .

در نهایت هیات عالی داوران (ارزیابان نهایی) از میان پروژه های راه یافته به مرحله نهایی، حداکثر تا ۷ پروژه را شایسته دریافت جایزه خشت طلایی تهران اعلام و طی مراسم ویژه ای که با حضور شهردار تهران در تاریخ ۳۱ اکتبر و همزمان با روز جهانی شهرها برگزار خواهد شد، تندیس، لوح تقدیر و جوایز نفیسی به پروژه های برگزیده نهایی اعطا خواهد شد.

در مرحله اول ، تمامی پروژه های رسیده مورد بررسی و داوری قرار گرفته و یک لیست کوتاه حداکثر شامل ۲۱پروژه و یا تجربه از تمام پروژه های ثبت شده توسط هیئت داوران فنی انتخاب می گردد . مرحله دوم شامل ارزیابی لیست کوتاه ارائه شده از سوی داوران فنی در مرحله اول و انتخاب و معرفی نهایی حداکثر ۷پروژه برتر نهایی خشت طلایی تهران توسط هیات عالی داوران خواهد بود.

به تمامی پروژه های ارسالی و شرکت کننده در فراخوان گواهی شرکت در جایزه و به همه پروژهای راه یافته به لیست کوتاه(مرحله نهایی) لوح تقدیر اهدا خواهد شد.
بر اساس نظریه نهایی داوران، به برترین پروژه ها و یا تجربیات شهری برتربرگزیده (حداکثر تا ۷ پروژه) تندیس خشت طلایی تهران، لوح تقدیر و جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.

فرآیند ثبت نام:
– پروژه ها و تجربیات ارسالی برای خشت طلایی تهران باید مطابق با الزامات تعیین شده در دستورالعمل برنامه باشد.
– شرکت کننده می بایست فرد مسئولی را برای ارزیابی صحت و اعتبار آثار ارسالی به دبیرخانه جایزه معرفی نماید.
– شرکت کننده می بایست به طور آنلاین و از طریق سایت اقدام به ثبت نام نماید. ثبت نام به زبان فارسی و انگلیسی الزامی است.
– شهرهای شرکت کننده می توانند اطلاعات کامل پروژه های ثبت نام شده را در قالب لوح های فشرده(DVD) حاوی مقالات، گزارش ها، عکس ها، فیلم ها، نقشه ها، مستندات و دیگر اقلام معرفی و تبلیغی پروژه به دبیرخانه ارسال نمایند.
– تمامی مواردی که برای موضوعات ارسالی به دبیرخانه تسلیم می گردد، غیرقابل بازگشت میباشد.
– دبیرخانه جایزه در راستای ترویج و آموزش در حوزه مدیریت شهری، حق انتشار عمومی پروژه ها و تجربیاتی که در این جایزه شرکت می کنند را دارد.

افراد، گروه ها و سازمان های تخصصی در حوزه های مختلف مدیریت شهری می توانند به اشکال مختلف با دبیرخانه جایزه خشت طلایی تهران همکاری نمایند:
افرادی که در حوزه تحقیقات علمی و تدریس در زمینه توسعه شهری، توسعه اجتماعی، اقتصادی، علوم، فرهنگ، محیط زیست، و غیره و نیز کارکنان شرکت ها و افرادی که در سایر زمینه های مربوط به تحقیقات شهری فعالیت دارند.
گروه ها، مؤسسات تحقیقات علمی، آموزشی، سازمان ها و شرکت های که بر شهرها، شهرداری ها و مدیریت شهری تمرکز دارند و همچنین موسسات تحقیقاتی منطقه ای و بین المللی در این حوزه ها
محققان، کارشناسان و متخصصان بین المللی مدیریت شهری برای پیوستن به هیئت داوران و مشاوران به منظور پیشبرد تحقیقات جهانی در توسعه مدیریت شهری

دریافت جایزه:
در پایان هر دوره، و همزمان با برگزاری مراسم روز جهانی شهرها (۳۱ اکتبر) به برگزیدگان خشت طلایی، جوایزی که شامل تندیس و گواهینامه می باشد اهدا خواهد شد. در این دوره نیز حداکثر ۲۱ پروژه جوایز خشت طلایی را به دست خواهند
آورد.
جوایز باید توسط شهردار شهر برنده، و یا نماینده یا مقام ارشد معرفی شده از سوی وی (در صورت غیبت شهردار) دریافت گردد.

تاریخ های مهم:
آخرین مهلت ثبت نام و ارسال آثار :
۲۰ مهر ماه ۱۳۹۶
زمان برگزاری: ۹ آبان ماه ۱۳۹۶ (همزمان با بزرگداشت ۳۱ اکتبر، روز جهانی شهرها)

• دریافت مدارک موردنیاز:
دانلود فراخوان
دانلود فرم ثبت نام

دبیرخانه:
تهران، میدان ونک، خیابان ولی عصر، کوچه دامن افشار، پلاک ۵۵
تلفن: ۰۲۱۹۶۰۲۱۰۱۶ – ۰۲۱۹۶۰۲۱۰۷۷ – ۰۹۱۶۳۷۱۷۹۷۳  آقای اکرامیان  –   فکس: ۰۲۱۸۸۸۸۴۸۳
تلفن رئیس دبیرخانه: ۰۲۱۹۶۰۲۱۰۱۶   –    ۰۹۱۲۷۳۳۳۰۳۷
ایمیل: tehrangoldenadobe@tehran.ir
سایت مرتبط: www.tehrangoldenadobe.com
دریافت تصویر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2018 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook