همشهری معماری، شماره ۲7، پاییز۹۳-

مجله معماري همشهري در امتداد رويكرد جديد پرداختن به هويت ايراني و اسلامي در معماري و شهرسازي، پرونده ويژه شماره ٢٧خود با عنوان “باغ ايراني زير سايه معنا” به معاني و مباني باغ ايراني پرداخته و بزرگاني چون غلامرضا پاسبان حضرت (طراح پارك جمشيديه تهران) لادن اعتضادي، آزاده شاهچراغي و محسن عباسي در اين زمينه با نوشتار و گفتار خود باغ ايراني را شرح داده و نمونه هايي از اين باغ ها را معرفي نموده اند. در تناسب با موضوع باغ ايراني بخش دنياي طراحي به اسكيس منظر و همچنين معرفي كروكي هاي مرحوم استاد محمد قهوه‌اي اختصاص يافته است.
در جستجوي فضاي پيشرفته معماري ايراني، گفتگويي با بهرام شيردل ترتيب داده شده و فرايند طراحي و اصول و قواعدي از معماري ايراني كه در طرح هاي وي متبلور شده منتشر شده است.

شرقي ها قرابت فرهنگي بيشتري نسبت به غرب با فرهنگ ايران دارند، از اين رو در پاسخ به اين سوال كه “نحوه مواجهه ما با پديده هاي نوظهور معماري غرب چگونه بايد باشد؟ ” به سراغ دو معمار ژاپني به نام هاي “يوكوكينوشيتا” و “مياكه” رفته و تجربه فضاهاي مسكوني كه برخلاف آپارتمانها به فضاهاي “باهم بودن” انجاميده منتشر شده است.

به دنبال دغدغه هاي تكنولوژيكي و محيط زيستي، ساختمان هاي شاخصي در ايران معرفي شده اند و در باب معماري ايراني اسلامي ضمن انتشار چند يادداشت در حوزه سبك زندگي و هويت معماري، گفتگويي با مهدي حجت با موضوع شهر اسلامي ترتيب داده شده است.

jA1418816822

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2019 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook