نگاهی به طرح برگزیده اول در مسابقه ”ایستگاه شماره ۱۱ متروی تبریز – میدان ساعت”

اختصاصی، معمارنیوز- بنا بر اعلام دبیرخانه “مسابقه دوم طراحی داخلی و ورودیهای ایستگاه های متروی تبریز؛ ایستگاه شماره ۱۱”؛ پروژه گروه حسن سلطانپور، به عنوان رتبه اول انتخاب گردید.

بیانیه هیأت داوران در خصوص طرح رتبه اول:
برگزیده اول: پروژه شماره ۲۵ ـ حسن سلطانپور (سرگروه)، مهدی رسولی و فریبا گودرزی.
این پروژه برای انعکاس ویژگی‌های مهم تاریخی سایت در طرح نهایی، مجموعه روشنی از راهبردها را ارایه می‌کند. در عین حال، این طرح خود را به قلمرو امن سنتی محدود نکرده و این ویژگی‌های تاریخی را با یک ذوق و سرزندگی امروزی در پروژه وارد می‌کند. شالوده راهبردهای ساخت در این پروژه، سازماندهی یک سطح پیوسته به همراه یک فضای ستون‌دار سیال و ظریف در پیرامون حیاط‌های مرکزی است. در عین حال تعریف فضا صلب نیست و لبه‌های سیالی را ایجاد می‌کند. سطوح در خلال تعریف یک لبه عمودی، با حرکت به جلو و عقب به ابزاری برای تعریف (پیمودن) سطوح افقی نیز تبدیل می‌شوند.
آنچه را که این طرح پیرامون حیاط‌های مرکزی‌اش ایجاد می‌کند، می‌توان به عنوان یک رواق متغیر (غیرثابت) امروزی تلقی کرد که سطوحی سیال اما در عین حال هندسه‌ای کنترل‌ شده دارد. از سوی دیگر، بینابین تراز شهری و سقف ایستگاه در پایین، یک سازه توپُرِ (حجم‌دارِ) (poché structure) سه‌بعدیِ متغیر به صورت افقی قرار گرفته که سطوح مواج موزونی را در سقف‌های داخلی ایستگاه ایجاد می‌کند و نورگیرها را تا عمق ایستگاه می‌برد. جذابیت و دلگشایی موجود در انتخاب‌های فضایی و مصالح با استفاده غیرمنتظره از آجر و بتون، نویدبخش سرزندگی و قدرت است.
هیأت داوران بر این باور است که این پروژه فراتر از انجام ماهرانه و دقیق الزامات طرح، می‌تواند نویدبخش ایجاد قابلیت‌های نوآوارانه در زمینه شیوه ساخت ترکیبی هندسه سطح آجری با ساختار بتونی باشد. البته استفاده از توسعه این طرح به عنوان فرصتی که به بهبود کیفیت طراحی مصالح، نیرویی تازه ببخشد و شیوه ساخت هنرمندانه را در منطقه ارتقاء بدهد، نیازمند پشتیبانی شهر و صنایع ساخت و ساز آن است.

 

معرفی پروژه:
عنوان پروژه: طراح داخلی و ورودی های ایستگاه ۱۱ متروی تبریز
معمار: حسن سلطان پور
موقعیت: تبریز، میدان ساعت
تاریخ: ۱۳۹۵
مساحت: ۱۵۰۰۰ متر مربع
وضعیت: کانسپت
کارفرما: سازمان قطار های شهری تبریز
تیم پروژه: مهدی رسولی، فریبا گودرزی

توضیحات طرح برتر به بیان طراح پروژه:
میدان ساعت، به عنوان یک میدان تاریخی و فرهنگی در شهر تبریز ثبت شده است؛ با بررسی سرگذشت میدان خواهیم دید که ساختار و یکپارچگی آن در طول زمان خدشه دار شده، به گونه ایی که در یک دوره زمانی مجسمه باقر خان از وسط میدان حذف و در دوره ایی دیگر ساختمانِ نسبتا تاریخی دوران پهلوی که در طول زمان بخشی از هویت میدان را تشکیل داده بوده اند، از استخوان بندی میدان حذف شده اند. تغییر یکباره این نوستالژی ها، موجبات بحران هویتی در شهر و ناکار آمدی بافت های تاریخی را فراهم خواهد کرد.

جهت پاسخ به این امر می دانیم که میزان ادراک انسان از محیط بستگی به حافظه تاریخی وی از آن محیط مورد نظر دارد و اگر آن محیط را حذف و یا تقلیل دهیم، آن حافظه دچار اختلال شده و احساس بیگانگی در فضا را ایجاد می نماید. میخواهیم با بازسازی کلیت یک چیز به جای اجزای آن، در راستای تداعی و حفظ گشتالت و یکپارچگی محیطی به باز گرداندن حس مکان و احیای خاطرات مشترک جمعی کمک کنیم. برای این امر، بخشی از عناصر کلیدی در هویت بخشی میدان را با در نظر گرفتن شرایط جدید سایت (که در زیر به دو مورد آن اشاره شده است) به آن باز می گردانیم.

۱ : آمار نشان می دهد، که رشد بنا های ساخته شده در شهر تبریز در سالهای اخیر، از رشد جمعیت آن بیشتر بوده و این امر موجب کاهش فضاهای سبز در شهر معروف به باغشهر تبریز شده است. در نتیجه ترجیح می دهیم، حال که بنای موجود در میدان حذف شده است، به جای آن تا جایی که امکان دارد، فضای سبز را جایگزین کمبود های شهر کنیم(اگر چه با حفظ عناصر لازم در حفظ گشتالت محیطی میدان) در نتیجه فضای شهری به درون جداره ها رسوخ خواهد کرد و حاشیه میدان را به دو حیاط مرکزی میان ساختمان خواهد دوخت.
۲ : همچنین، ساختمان شهرداری در حاشیه سایت در حال مرمت بوده و قرار است به مرکز رویداد های اجتماعی، فرهنگی و تالار شهر تغییر کاربری دهد؛ که در حال حاظر این مجموعه یک حیاط پشت به سوی میدان دارد که در آینده می توان از فضای خالی بدست آمده در سایت مترو، به عنوان حیاط دوم مجموعه تالار شهر ولی رو به خیابان و میدان ساعت بهره برد و از آن به عنوان مکانی برای نمایش ها و پرفورمنس های خیابانی استفاده کرد. فضای جدید شهری می تواند به رونق مجموعه تالار شهر شهرداری در آینده کمک نماید.

تصاویر، دیاگرام ها و روند طراحی پروژه:

 

لینک خبر: اعلام نتایج و نمایش آثار مسابقه دوم طراحی داخلی و ورودیهای ایستگاه های متروی تبریز

منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

هرگونه استفاده از مطالب اختصاصی این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :یک نظر on “نگاهی به طرح برگزیده اول در مسابقه ”ایستگاه شماره ۱۱ متروی تبریز – میدان ساعت””

  • ناشناس wrote on ۷ دی, ۱۳۹۵, ۲۳:۰۲

    این طرح که قابلیت اجرایی نداره به چه دردی می خوره .. حالا اگر هم بخوان اجراییش بکنن مسلما خیلی از بخشها حذف یا اضافه میشه .. و نهایتا طرحی که هیچ شباهتی به تصاویر سه بعدی نداره اجرا میشه

نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2018 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook