نمایشگاه «تالار رودکی: گرافیک، معماری و هرچه؛ سال‌های ۴۶ تا ۵۷»

نمایشگاه «تالار رودکی: گرافیک، معماری و هرچه؛ سال‌های ۴۶ تا ۵۷»

برگزارکننده: مرکز نبشی و استودیو کارگاه

همزمان با گشایش مرکز نبشی رویدادی با عنوان «تالار رودکی: گرافیک، معماری و هرچه» در این مرکز برگزار می‌گردد. این رویداد در سه بخش نمایشگاه، رونمایی کتاب و نشست وگفت‌وگو به ارائه‌ی اسناد تصویری تالار رودکی (تالار وحدت امروز) می‌پردازد. نمایشگاه از تاریخ ۲ شهریور تا ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ دایر است.

تالار رودکی با ایده‌ی ایجاد بستری برای رشد موسیقی، اجرا و نمایش، هم‌سو با ارزش‌های ملی و ایرانی اما با ضرب‌آهنگ‌هایی غربی، پنجاه و یک سال پیش درهای خود را در تهران به روی تماشاچیان و اجراگران گشود. رودکی فضایی بود برای احیای فرهنگ و هنر ایرانی در اشکال اجرایی و نمایشی و نیز آشنایی ایرانیان با هنرمندان، اجراگران و موسیقی‌دانان غربی. این تالار که به نام شاعر و خنیاگر ایرانی رودکی نامیده شد، اولین فضای منسجم برای پیوند این ایده‌ها و اهداف در پایتخت ایران بود.

«تالار رودکی؛ گرافیک، معماری و هرچه» هشتمین پروژه‌ی آرشیوی استودیوکارگاه است. این پروژه با طراحی و تنظیم آریا کسایی و اجرای اشکان فروتن به مجموعه پوستر، بروشور، عکس، فیلم و اسناد رویدادهای اجرایی، نمایشی و موسیقایی تالار رودکی بین سالهای ۴۶ تا ۵۷ می‌پردازد: این گردآوری و نمایش تلاشی است برای جلوگیری از فراموشی و حذف آن‌چه که بخشی از تاریخ فرهنگ تصویری این دوره است. این آرشیو با رویکردی بینارشته‌ای، هم‌زمان با افتتاحیه‌ی رسمی مرکز نبشی به نمایش گذاشته خواهد شد. در این رویداد جلسه‌ی نشست گفتگو با حضور بهزاد حاتم، رضا عابدینی و آریا کسایی در مرکز نبشی برگزار خواهد شد.
نبشی با همراهی استودیوکارگاه اسناد مربوط به معمار و معماری تالار، پوسترها و بروشورهای نمایش‌ها و اجراها را در کتاب «تالار رودکی؛ گرافیک، معماری و هرچه» منتشر می‌کند. کتاب با متنی درباره جامعه‌شناسی فرهنگی تهران از سال ۴۶ تا ۵۷ به گزارش داریوش کیارس آغاز می‌شود و در آنجا که به گرافیک می‌پردازد، پوسترهای رودکی و در کل گرافیک تالار را در پنج قسمت بررسی می‌کند که همه آثار دو طراح گرافیک صادق بریرانی و بهزاد حاتم است که در آن سال‌ها رویدادهای رودکی را در قالب پوستر و بروشور مصورسازی و طراحی می‌کردند.

کتاب در آنجا که به معماری می‌پردازد، روایت دست‌نخورده‌ای را از اوراق و تصاویر بنای رودکی بیان می‌کند و به معرفی معمار آن یوگینا آفتاندیلیان و تحلیل بنای تالار می‌پردازد. در این بخش دفترچه‌ی فنی حاوی مشخصات اجرایی بنا بازنشر شده است.

در کتاب آرشیو رودکی نوشته‌هایی از داریوش کیارس، بیژن شافعی، رضا عابدینی و کامبیز موسوی‌اقدم از نقطه‌نظرهای گوناگون گردآوری شده است.

طراحی و گردآوری و تنظیم: آریا کسایی
‏‎مدیر اجرایی پروژه: اشکان فروتن
‏‎‏‎گرافیک متحرک: استودیوکارگاه
‏‎‏‎عرفان جمشیدی + اشکان فروتن

* حضور برای عموم آزاد و رایگان می باشد.

گشایش نمایشگاه: جمعه، ٢ شهریور ماه ١٣٩٧، ساعت ۱۶ الی ۲۱
زمان بازدید نمایشگاه: ۳ الی ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۷ (شنبه تا پنجشنبه: ساعت ١١ الی ۲۰ | جمعه‌ها: ساعت ۱۶ الی ۲۰)
مکان: تهران، خیابان کریم‌خان، خیابان ویلا، نبش کوچه خسرو، پلاک ۵۱، مرکز نبشی
تلفن: ۰۲۱۸۸۹۱۲۲۱۲

دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2019 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook