نمایشگاه بین المللی معماری با عنوان «طراحی با گفت و شنود ـ معماری فون گرکان، مارگ و شرکا»

نمایشگاه بین المللی معماری با عنوان «طراحی با گفت و شنود ـ معماری فون گرکان، مارگ و شرکا»

برگزارکننده: فصل نامه معماری و ساختمان
همکار فرهنگی: سفارت آلمان در تهران

دفتر مهندسین مشاور gmp آلمان در تهران
نمایشگاه بین المللی در گردش: «طراحی با گفت و شنود»
دفتر معماری gmp ـ  فون گرکان، مارگ و شرکا

این نمایشگاه معماری اولین بار در هوشی مین (شهر)  ویتنام برگزار شد و از آن روز تاکنون در دو قاره به نمایش در آمده است، از جمله در شهر سانتیاگو در شیلی، ریو در برزیل و پکن در چین.

افتتاحیه نمایشگاه در قالب برنامه «رویارویی های آلمانی ـ ایرانی» سفارت آلمان در ایران انجام خواهد شد. همزمان با افتتاحیه نمایشگاه، یک همایش معماری با سخنرانانی متفاوت از جمله پرفسور دکتر فولگوین مارگ، موسس دفتر مهندسین مشاور gmp برگزار خواهد شد.

معماری خوب از راه گفت و شنود میان طراح، سازنده و بهره بردار به وجود می آید، و پذیرای مسولیت اجتماعی میباشد. تنها در صورت طرح پرسش های درست برای یک پروژه ساختمانی و پیداکردن پاسخ مناسب برای آنها میتوان پروژه را به بهترین شکل اجرا کرد. این پرسش ها عموما پرسش هایی غیر معمولی بوده، گاهی بسیار ساده جلوه میکنند، و غالباً به نظر می رسد که می خواهند ناممکن را ممکن سازند.

نمایشگاه «طراحی با گفت و شنود ـ معماری فون گرکان، مارگ و شرکا» با به نمایش گذاشتن نمونه هایی از آثار بین المللی مهندسین مشاور فون گرکان، مارگ و شرکا (gmp) نمایش پاسخ های معمارانه است به پرسش های خاص فرآیند طراحی؛ پاسخ هایی که از راه گفت و شنود زاده میشوند.

از زمان آغاز به کار این دفتر معماری در سال ۱۹۶۵ میلادی، تاکنون سه شریک، یک شریک برای چین و یازده “شریک وابسته” به این گروه معماری اضافه شده است. بیش از پانصد کارمند در ۱۱ شهر در دفاتر شرکت جی ام پی در داخل و خارج آلمان مشغول به کار هستند. در بیش از ۵ دهه کار پیوسته و فشرده، ساختمان های متعددی در سراسر جهان به وجود آمده اند که نام جی ام پی را برای یک معماری پایدار و آشکار، که حاصل یک گفتمان محلی است، مطرح میکنند. دیدگاه معماری این شرکت بر گرفته از معیارهای ویتروو شامل دوام، کاربری و زیبایی میباشد. تنها وقتی می توان یک معماری را سزاوار نام با دوام به معنای پایدار دانست که هماهنگ با شرایط اقلیمی محلی و با به کارگیری مصالح مناسب، هم چون پوست های برای جای دادن تنوع بشری، و در حد امکان آشکار و گویا، طراحی بشود.

gmp در بیش از ۳۸۰ مسابقه معماری ملی و بین المللی مقام اول را کسب کرده و نیز دارای تعداد بیشماری جایزه برای معماری ویژه میباشد. بیش از ۴۱۰ ساختمان در سراسر جهان با طراحی gmp ساخته شده است.

این نمایشگاه در نگارخانه فرهنگسرای نیاوران در فضایی بیش از ۵۰۰ متر مربع، جنبه های عملی و نظری کار دفتر مهندسین مشاور gmp را به نمایش میگذارد. کارهای به نمایش درآمده بازتابنده ی تنوع فکری مورد نیاز در رویکرد معماری میباشند. اسکیس ها و نقشه ها نمایشگر ایده طراحی مفهومی بوده، ماکت ها ترکیب سه بعدی طرح را ملموس نموده، و عکس ها و فیلم ها مستند ساختمان های تکمیل شده را ارائه میدهند. تمامی متنها به دو زبان فارسی و انگلیسی میباشند.

این نمایشگاه معماری دارای دو بخش میباشد: در یک بخش پروژه های تحقق یافته gmp در سراسر جهان دسته بندی شده در سه مقوله شهرسازی، اجرا و تفسیر، پویایی و همگانی ارائه میشوند؛ در بخش دیگر پروژه ها و طرح هایی که gmp در سال های گذشته در ایران انجام داده، نمایش داده میشوند.

یکی از موضوعات کلیدی بخش ایران، ایده طرح جامع ارایه شده توسط gmp برای فرودگاه سابق قلعه مرغی میباشد که قسمت اعظم سایت آن به وسعت ۲۷۰ هکتار در قلب کلان شهر تهران از زمان تعطیلی بی استفاده است. ایده طرح جامع gmp کاربری پارکی برای تمامی ساکنین کلان شهر تهران را، همانند یک باغ ایرانی از دیدگاه شهرسازی، مطرح کرده است. در چارچوب طرح جامع پیشنهادی gmp، برای اولین بار طرح های تهیه شده توسط شرکت کنندگان در آکادمی غیر انتفاعی فرهنگ معماری (aac) و بنیاد معماری میرمیران به نمایش گذاشته میشوند. آکادمی یاد شده توسط مهندسین مشاور فون گرکان، مارگ و شرکا (gmp) در هامبورگ تاسیس شده است. دوره معماری «باغ شهر تهران» (Tehran City Garden) با همکاری این دو بنیاد در شهریور ماه سال ۱۳۹۶ در هامبورگ برگزار شد که در آن ۲۰ دانشجوی معماری در پنج گروه چهار نفره متشکل از دو عضو ایرانی و دو عضو بین المللی، مرکز تعاملات اجتماعی شهر ـ مجموعه ای متشکل از مرکز فرهنگی، کتابخانه، سالن های سینمایی و بازار را برای بخش فرهنگ و ادب پروژه طراحی کردند. در آغاز این دوره یک سفر شش روزه مطالعاتی در ایران انجام شد. در این سفر شرکت کنندگان امکان بازدید و بررسی ساختمان های پر اهمیت تاریخی و مدرن در تهران و اصفهان را داشتند. پس از بازگشت در طول سه هفته به مدیریت پرفسور دکتر فولگوین مارگ و مهندس هوبرت نینهف در آتلیه های آکادمی فرهنگ معماری aac هامبورگ در پردیس Campus Rainvilleterrasse طرح هایی که در نمایشگاه حاضر ارائه میشوند، به وجود آمدند.

دیگر موضوع کلیدی بخش ایران ایده «ساختار آینده: تهران» است که در آن پروژه های ساخته شده و چشم اندازهای gmp برای ایران ـ تهران نشان داده می شوند. نمایشگاه بین المللی جدید تهران «نمایشگاه شهر آفتاب»، بر اساس طرح پرفسور دکتر فولگوین مارگ و هوبرت نینهف به همراه مارکوس فیسترر در سال های گذشته و با همکاری دفتر مهندسین مشاور نقش جهان پارس ساخته شد. همزمان با افتتاحیه بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ فاز اول نمایشگاه شهر آفتاب تهران نیز توسط رییس محترم جمهوری، دکتر حسن روحانی، و شهردار وقت، دکتر محمد باقر قالیباف، افتتاح شد. همانند نمایشگاه شهر آفتاب تهران، طرح های ارایه شده برای استادیوم آزادی و یا ترمینال فرودگاه حجاج تهران همگی در تعامل و گفت و شنود محلی انجام پذیرفته اند.

* بازدید برای عموم آزاد و رایگان میباشد.

زمان: ۵ الی ۲۷ مهرماه ۱۳۹۷، (ساعت بازدید متعاقباً در همین صفحه بروزرسانی میگردد)
مکان: تهران، خیابان پاسداران، مقابل پارک نیاوران، خیابان فرهنگسرا، فرهنگسرای نیاوران
سایت مرتبط: www.gmp.de
سایت مرتبط: designing-in-dialogue.com
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2019 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook