نشست نقد و بررسی کتاب «شهر از نو» – مشهد

پردیس کتاب مشهد برگزار می کند:
بیست و هفتمین نشست نقد و بررسی کتاب
(جمعه های پردیس کتاب)

کتاب مورد بجث:
کتاب «شهر از نو؛ شهرها با کدام روایت از پس فاجعه برمی‌آیند»

با حضور و سخنرانی:
– نوید پورمحمدرضا؛ مترجم کتاب
– مرضیه ترابی؛ منتقد

دبیر نشست: صالح شریفی

* حضور برای عموم آزاد و رایگان است.

زمان: جمعه ۳۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۰ صبح
مکان: مشهد، سه‌راه ادبیات، بین ابن‌سینای ۴ و ۶، پردیس کتاب

 • معرفی کتاب «شهر از نو» :
  تألیف و گردآوری: لارنس جی. وِیل، توماس جی. کامپانلا
  مترجم: نوید پورمحمدرضا
  ناشر: نشر اطراف
  تاریخ انتشار: ۱۳۹۷
  تیراژ: ۱۰۰۰ نسخه
  تعداد صفحات: ۲۴۶
  قیمت: ۳۸,۰۰۰ تومان

شهر پدیده‌ای زنده است؛ این گزاره را در هر نوشتاری درباره‌ی شهر می‌توان یافت. کتاب «شهر از نو» اما این پدیده‌ی زنده را در آب حیات غسل می‌دهد و به موجودی رویین‌تن بدل می‌سازد.
کتاب به مرور فجایعی می‌پردازد که موجب شده زخم‌های اساسی بر پیکره‌ی شهرها وارد شود، اما این، همواره «در میانه‌ی داستان» رخ داده و یک «پایانِ خوشِ باورپذیر» در راه است: شهر، از نو سربرمی‌آورد و قوی‌تر از قبل به زندگی خود ادامه می‌دهد.
شهر از نو روایت شهرهایی است که تابِ مواجهه با فاجعه‌ای طبیعی یا انسانی را دارند و حیات خود را از پس سهمگین‌ترین رخدادها پی می‌گیرند. خواندن روایت‌های این کتاب، نه فقط برای شهرسازان، بلکه برای تمام شهرنشینان ضروری است، چرا که این گروه دوم، شهر را از نو می‌سازند.

“شهر از نو” از مجموعه‌ کتاب‌های «روایت و شهرسازی» نشر اطراف است. مقاومت شهرها و ساکنان‌شان در برابر فاجعه‌های گوناگون طبیعی و انسانی، فارغ از شهری که در آن زندگی می‌کنیم، برای تک‌تک ما تبدیل به موضوعی شخصی شده است. مرزهای دنیای انسان امروز از سر دیوار خانه‌‌اش عبور کرده و کوچه و محله و شهر و کشورش را زیر پا گذاشته. جنگ، حمله‌های تروریستی، زلزله‌، آتش‌سوزی‌های خانمان‌برانداز و رخدادهای آزاردهنده‌ و تکان‌دهنده‌‌ی دیگر به شکل تروماهای جمعی تجربه می‌شوند. گویی همه‌ی ما در تاب‌آوری شهرهای دیگر و ساکنان‌شان محکی به شهر و دیار خودمان می‌زنیم و پا‌به‌پای مردم دیگر برای سرِپا نگه‌داشتن شهر تلاش می‌کنیم.

این‌که در طول تاریخ چگونه شهرهای فاجعه‌دیده دوباره سرپا شده‌اند، تروماهای طبیعی و انسانی را تاب‌ آورده‌اند و بر اساس چه روایت یا روایت‌هایی بازسازی شده‌اند، موضوع اصلی مقاله‌های شهر از نو است. بازسازی در و دیوار و خانه‌ و مغازه‌ی شهرهای فاجعه‌دیده همیشه التیامی بر زخم ساکنان شهر نیست. بازسازی مؤثر علاوه بر توجه به زمان، سرعت و نوع بازسازی و ایجاد بستر یادآوری، سوگواری و بزرگداشت برای بازماندگان و عوامل مهم دیگری که در این کتاب به آن‌ها اشاره شده، نیازمند انتخاب روایتی درست و هوشمندانه است. بازسازی همواره بر اساس یک یا چند روایت از گذشته، حال یا آینده‌ی شهرها ممکن می‌شود. به همین دلیل در مقاله‌های کتاب شهر از نو مسائل مربوط به منشاء روایت‌ها، معیار انتخاب روایت مناسب برای بازسازی هر شهر و پیامدهای انتخاب‌های‌ سنجیده یا نامناسب، با موشکافی و دقت بررسی شده است.

دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

 

 

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2019 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook