نشست «مسابقات معماری»

انجمن مفاخر معماری ایران برگزار می کند:
دویست و هشتاد و هفتمین گفتمان هنر و معماری

با موضوع:
مسابقات معماری

پنل گقتگو:
داریوش بوربور؛ دکترای معماری و شهرسازی، طراح و مؤلف
فاطمه تاجیک؛ کارشناسی ارشد معماری، مدرس، عضو کمیته مشورتی دبیرخانه مسابقات معماری و شهرسازی

دبیر پنل:
ابوالحسن میرعمادی؛ کارشناسی ارشد معماری و شهرسازی، طراح و پژوهشگر

مسابقه و رقابت سالم، زمینه ساز پیشرفت است. مسابقات معماری امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفتۀ جهان به عنوان شیوه ای برای ایجاد یک رقابت سازنده، دستیابی به ایده های نوین معمارانه، کیفیت برتر طراحی و نیز تامین منافع کارفرمایان شناخته شده اند. تعداد زیادی از آثار برجسته معماری در دهه های اخیر، در جریان همین مسابقات برگزیده و ساخته شده اند که از مشهورترین آنها می توان به مرکز فرهنگی ژرژ پُمپیدو در پاریس اشاره کرد.
در ایران نیز نمونه های تاریخی از جمله، طرح ایوان مدائن از طریق برگزاری مسابقات انتخاب شده است. در دهه های قبل و بعد از انقلاب اسلامی، برگزاری مسابقاتی در طراحی بنای آزادی، کتابخانه پهلوی، کتابخانه ملی، مجموعه فرهنگستان های جمهوری اسلامی، موزه بزرگ خراسان، مجموعه فرهنگی سینما آزادی، برج های مسکونی و میدان ها صورت گرفته اند.

نظر به اهمیت ترویج مسابقات طراحی معماری و شهرسازی در ایجاد رقابت سالم میان طراحان معماری، شهرسازی و رشته های وابسته، ایجاد شور و نشاط علمی در جامعه معماران و شهرسازان نیز اهمیت بالائی پیدا کرده است. ایجاد رقابت سالم در این زمینه موجب ارتقای فرهنگ عمومی در زمینه معماری و شهرسازی، فراهم آوردن عرصه مناسب برای معرفی استعدادهای تازه و ناشناخته، فرصت انتخاب طرح های بهتر، کارآمدتر، بهینه و متناسب با فرهنگ، اقلیم و محیط زیست و بهره وری بیشتر در بناها و مجتمع های زیستی و همچنین تخصیص بهتر منابع مالی کشور می شود. نظر به ضرورت سامان یابی و قانونمندی مسابقات و به منظور برگزاری هرچه بهتر آن، آئین نامه برگزاری مسابقات طراحی معماری و شهرسازی در سال ۱۳۸۱ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به پیشنهاد فرهنگستان هنر، تهیه و تنظیم شده اما امروز، پس از گذشت سال های مدید، هنوز مشکلات متعددی در زمینه های مختلف، از جمله سازماندهی، داوری و به ویژه دخالت مستقیم دستگاه های اجرائی در امور مسابقات مشاهده می شود.

در دویست و هشتاد و هفتمین گفتمان هنر و معماری که به برگزاری مسابقات معماری در ایران و جهان اختصاص دارد، مهندس فاطمه تاجیک و دکتر داریوش بوربور سخن خواهند گفت که با نمایش فیلم همراه است. دبیر پنل گفتگو مهندس ابوالحسن میرعمادی هستند.

* حضور برای عموم آزاد و رایگان می باشد.

زمان: چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷، ساعت ۱۵:۳۰ الی ۱۷:۳۰
مکان: موزه هنرهای دینی امام علی (ع)، خیابان ولیعصر، بالاتر از ظفر، بلوار اسفندیار، پلاک ۳۵

سایت مرتبط: www.ammi.ir
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2019 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook