آخرین مهلت ثبت نام مسابقه ۳ میلیاردی طراحی معماری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

اصلاحیه۲- مورخ ۹۴/۶/۲ از سوی سازمان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس فراخوان مسابقه «موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» با تاریخ جدید ثبت نام – (تاریخ شروع مسابقه : از ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ )- اعلام شد. فراخوان جدید را از اینجا مشاهده نمایید.

اصلاحیه۱- بنا بر تماس مسئولین سازمان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با معمارنیوز  مبنی بر اینکه سایت مسابقه، سایت آزمایشی بوده که به علت مرتفع نشدن ایرادهای سایت در خصوص ثبت نام آنلاین، فراخوان مسابقه اطلاع رسانی عمومی نشده است. شایان ذکر است بنا به گفته مسئولین مربوطه مشکلات سایت مسابقه مذکور طی روزهای آینده برطرف و فراخوان مسابقه با تاریخ های جدید توسط دبیرخانه مسابقه در روزهای آتی اعلام و اطلاع رسانی خواهد شد.

همچنین دبیرخانه برگزاری مسابقه طراحی معماری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با انتشار اطلاعیه ای در سایت مسابقه اعلام نموده زمان ثبت نام و شرکت در مسابقه متعاقبا از طریق رسانه های گروهی و پایگاه اطلاع رسانی مربوطه اعلام خواهد شد.

به علل گفته شده کلیه کامنت های انتقادی خبر حاضر حذف شدند. همچنین خبر اصلاحی بلافصله پس از اعلام موارد لازم و کتبی توسط سازمان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به معمارنیوز منتشر خواهد شد.
با احترام مجدد ۹۴/۰۳/۰۵

محمدرضا کاشانی- سردبیر- فراخوان مسابقه طراحی معماری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بعنوان یکی از مهمترین رویدادهای معماری کشور در حالی خبرش به جامعه معماری می رسد که تاریخ شروع ثبت نام آن از سوم اردیبهشت ماه آغاز  و آخرین مهلت ثبت نام فردا سوم خرداد ۹۴ می باشد. بنا بر اعلام دبیرخانه مسابقه مذکور مهلت ارسال آثار متعاقباً اعلام خواهد شد. متاسفانه برگزار کننده و دبیرخانه مسابقه و نیز حامیان این رقابت از اطلاع رسانی این مسابقه کم نظیر، حداقل تا ساعاتی پیش و در حالی که مهلت ثبت نام تا فردا می باشد، کوتاهی نموده اند. از دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی که وظیفه نظارت بر مسابقات معماری را دارد، انتظار می رود که دبیرخانه مسابقه را به علت کوتاهی در اطلاع رسانی عمومی، موظف نماید که زمان ثبت نام مسابقه را تمدید نمایند. قطعاً این رقابت کم نظیر می بایست با حضور معماران سراسر کشور و بدور از سهم خواهی برخی از شرکت ها شکل بگیرد.

بنا بر اعلام سازمان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در سال ۱۳۸۵ با تدابیر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح سردار سرلشکر دکتر سید حسن فیروزآبادی، طرح پیشنهادی موزه را خدمت مقام معظم رهبری ارائه فرمودند. دراین راستا با ابلاغ ریاست محترم ستاد کل؛ کارگروه های تخصصی موزه شامل (کارگروه مهندسی ومعماری، علمی و فرهنگی، علوم و معارف ، هنری و معماری، بودجه و مالی و فاوا) با هدف نظارت عالیه و تصمیم گیری در خصوص فعالیت های مختلف موزه تشکیل گردید .
در بخش محتوایی موزه ۶۸ پروژه برای محتوای موزه استخراج و به دستگاه های کشوری و لشکری ابلاغ گردید و در حال حاضر فاز صفر پروژه های فوق (مخاطب شناسی، تبیین اهداف و تعریف پروژه) به اتمام رسیده و فراخوان پیش رو تنظیم گردیده است. در ادامه فراخوان مسابقه مذکور عیناً منعکس می شود.

موضوع مسابقه:
پروژه ای که طراحی معماری آن به مسابقه گذاشته می شود، «موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» نام دارد. این موزه مؤسسه ای دائمی ، عمومی و ملی است و هدف از تأسیس و راه اندازی آن ایجاد زمینه های لازم، برای شناخت عمیق تر از دوره ی انقلاب اسلامی ایران و دوره دفاع مقدس (جنگ هشت ساله عراق با ایران)، زمینه های تاریخی، نقش پررنگ رهبری و مردم ایران، رویدادها، حقایق، ارزش ها و دستاوردهای این دو دوره مهم از تاریخ معاصر ایران است.

این موزه در حکم نهاد رسمی و مرکز جامع برای تدوین و عرضه «روایت» دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و نیز پژوهش درباره آن دوران است. به این منظور در این موزه آثار و شواهد عینی و ذهنی باقیمانده از این ادوار گردآوری، نگهداری، سازمان دهی، تدوین و بازآفرینی، عرضه و نمایش داده خواهد شد و امکانات و تسهیلات پژوهش درباره موضوع های ذکرشده برای پژوهشگران فراهم خواهد گردید.

به لحاظ کارکرد، موزه انقلاب اسلامی ایران و دفاع مقدس مجموعه ای فرهنگی ـ پژوهشی است.این مجموعه می بایست، مکانی پویا و سرزنده بوده و طیف وسیعی از علاقمندان و گردشگران را مخاطب قرارداده و کارکردی چندگانه و ترکیبی داشته باشد. از این رو در این مجموعه باید علاوه بر ساختمان موزه و تالارهای نمایشگاهی، امکان اقامت، تفریح و تفرج متناسب با شخصیت مجموعه نیز در آن در نظر گرفته شود.

هدف از برگزاری مسابقه:
دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از جمله مهم‌ترین و شاخص‌ترین ادوار تاریخ معاصر ایران است. ویژگی‌های منحصر به فرد،‌ شرایط ویژه و دستاوردهای انکارناپذیر این دوران ایجاب می‌کند که موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، موزه‌ای در مقیاس ملی باشد؛از این رو شایسته است که برگزاری مسابقه طراحی معماری موزه نیز متناسب با مقیاس سرزمینی و ملی این موزه صورت پذیرد.

بر این اساس مسئولیت برگزاری مسابقه‌ی طراحی معماری موزه‌ی یاد شده بر عهده «سازمان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» قرار داده شده است. این سازمان یکی از سازمان‌های تابع ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ـ زیر نظر فرماندهی کل قوا ـ بوده و علاوه بر مسئولیت ذکرشده، وظیفه برنامه‌ریزی، سازماندهی و انجام اقدامات لازم برای مطالعه، طراحی، اجرا و راه‌اندازی و بهره‌برداری از این موزه را نیز بر عهده دارد.

مطابق برنامه جامع تأسیس موزه، از سال ۱۳۸۶ش سازمان موزه‌ی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اقدام به انجام مطالعات لازم برای شناخت مفاهیم این دوران و نیز اقدامات لازم برای تأسیس آن در بخش‌های آموزشی، مهندسی و تهیه‌ی سامانه‌های نرم‌افزاری نموده است. (رجوع به پیوست دو)

بر این اساس در سطح کلان هدف موزه‌ی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس فراهم‌آوردن زمینه مناسب برای فهم بهتر و عمیق‌تر از دوره انقلاب اسلامی ایران و تثبیت نظام جمهوری اسلامی ایران و نیز دوران دفاع مقدس می‌باشد. فهم این مساله در سایه توجه به موضوع‌های کلان زیر قابل تحصیل خواهد بود:

* نقش مستمر و بی‌بدیل ولایت فقیه در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
* نقش مهم و حضور گسترده همه اقشار مردم ایران، به صورت مستقیم و غیر مستقیم در دوران انقلاب و جنگ؛ همچنین شناخت نقش والای شهدا و جانبازان و آزادگان و تمامی افراد مؤثر در این ادوار
* دفاع همه‌جانبه و گسترده با دستان خالی و مظلومیت، رشادت و شهامت‌های مردم ایران
* شناخت احزاب معاند سیاسی،‌ استعمارگران و دشمنان انقلاب و نقش آن‌ها در جنگ‌افروزی و حمایت‌های جانب‌دارانه و تحکیم اراده‌ی مردم در دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران در برابر ادعاهای پیشین و کنونی بیگانگان و بازداشتن ایشان از اقدامات جنگ‌طلبانه و مهاجمانه
* شناخت دستاوردهای مادی و معنوی دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همچون میراثی گرانبها
در شرایط کنونی برگزاری این مسابقه به منزله یکی از گام‌های اساسی برای راه‌اندازی از موزه‌ی مذکور خواهد بود. با برگزاری این مسابقه فرصتی فراهم خواهد گردید تا همه صاحب‌نظران علاقمند، در سطح ملی و فراملی، بتوانند ایده‌های خلاقانه خود را در طراحی موزه‌ی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس عرضه نمایند. از این خلال بانیان پروژه خواهند توانست در فرصتی برابر همه ایده‌های عرضه‌شده را سنجیده و با توجه به خواسته‌ها و اهداف مطرح‌شده مناسب‌ترین طرح‌ها را برگزینند.

چگونگی برگزاری مسابقه:
مسابقه طراحی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ایران در یک مرحله و به صورت آزاد و در سطح ملی و بین المللی برگزار خواهد شد. داوطلبان شرکت در مسابقه می بایست پس از ثبت نام، در مهلت تعیین شده طرح های خود را تهیه و در موعد معین آن را به دبیرخانه مسابقه ارسال نمایند. طرح های عرضه شده طبق ضوابط مسابقه، داوری خواهد شد و نتایج آن طبق تقویم به اطلاع شرکت کنندگان خواهد رسید.

شرایط داوطلبان شرکت در مسابقه:
شرکت در مسابقه برای عموم علاقمندان ملی و بین‌المللی به شرط دارابودن شرایط ذکرشده در این بند آزاد خواهد بود. از آنجا که داوطلبان شرکت در مسابقه ـ اعم از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ـ از لحاظ سابقه تحصیلی و حرفه‌ای، توانایی لازم برای طراحی مجموعه‌‌ای با درجه اهمیت و مقیاس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را داشته باشند، لازم است داوطلبان برای شرکت در مسابقه در قالب گروه ثبت‌نام نمایند. هر گروه می‌بایست دست کم سه نفر عضو داشته باشد و یکی از اعضای گروه به عنوان «سرگروه» معرفی گردد. لازم است سرگروه دانش‌آموخته رشته معماری، با دست کم پنج سال سابقه کار بوده و تنها عضو یک گروه باشد؛ در حالی که اعضای غیرسرگروه می‌توانند حداکثر در سه گروه دیگر نیز شرکت نمایند.

پیشنهاد می‌گردد گروه‌های شرکت کننده، ترکیبی از تخصص‌های مختلف مانند معماری، طراحی شهری، طراحی منظر، کارشناس انرژی، موزه‌داری و فن‌آوری‌های ویژه موزه و مهندسی سازه باشد. به عبارت دیگر ترجیح هیأت داوران مسابقه بر شرکت گروه‌هایی در مسابقه است که ترکیبی از تخصص‌های مختلف باشند. با وجود این، تشکیل گروه‌هایی که فقط متشکل از تخصص معماری باشند نیز بلا مانع است.

ثبت نام در مسابقه:
ثبت نام در مسابقه، تنها از طریق وب سایت این مسابقه، به نشانی www.irhdm.ir انجام خواهد شد. داوطلبان می بایست برای ثبت نام، در بخش ثبت نام مسابقه، مشخصات خود را ثبت نمایند. به منظور اطلاع رسانی و انجام مکاتبات، لازم است در هر گروه یک نفر به عنوان سرگروه معرفی شده و مشخصات وی در قسمت مشخص شده، ثبت شود. همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، سرگروه می بایست دارای حداقل پنج سال سابقه کار حرفه ای بوده وتنها در یک گروه ثبت نام نماید. تمامی افراد گروه نیز می بایست هنگام ثبت نام فایل کارنامه حرفه ای (رزومه) خود را در سایت مسابقه بارگذاری نمایند. بدیهی است گروه هایی که اقدام به بارگذاری مدارک خواسته شده در سایت مسابقه نکرده باشند، از شرکت در مسابقه محروم خواهند شد.

قوانین مسابقه:

شرکت‌کنندگان در مسابقه می‌بایست قوانین ذکرشده در بندهای مختلف این گزارش را رعایت نمایند:

ثبت نام در مسابقه در قالب گروهی متشکل از سه الی پنج نفر متخصص در زمینه های مرتبط با موضوع طراحی معماری موزه‌ی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس امکان‌پذیر می‌باشد . هر گروه می‌بایست ،یکی از اعضا را به عنوان «سرگروه» معرفی نماید. لازم است سرگروه دانش‌آموخته رشته معماری با دست کم پنج سال سابقه کار حرفه‌ای بوده وتنها عضو یک گروه باشد. در حالی که اعضای غیرسرگروه می‌توانند حداکثر عضو سه گروه باشند. (بند ۱ـ۴)

لازم است شرکت‌کنندگان تمامی مدارک طراحی خود را مطابق بند ۷ کتابچه مسابقه، آماده نموده و به همراه فرم پرشده‌ی «فهرست مدارک تحویل داده‌شده» که از سایت مسابقه قابل دریافت است ، به دبیرخانه‌ی مسابقه تحویل دهند. بدیهی است آثاری که تمامی مدارک درخواستی را ارائه ننمایند، داوری نخواهند شد.

در صورت عدم رعایت قوانین مربوط به حقوق معنوی و محرز شدن وجود تقلید‌های عینی و کلان از طرح‌های دیگر (کپی) در طرح‌های برگزیده، هیأت برگزارکننده ـ مطابق نشریه «راهنمای برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی در ایران» (نشریه ش ۲۴۰) سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ـ می‌تواند علاوه بر درخواست بازگشت جایزه از برگزیدگان، به دریافت خسارت نیز اقدام نماید.

هیاًت برگزار کننده برای عقد قرارداد انجام مراحل بعدی طراحی یکی از طرح‌های برگزیده یا اجرای آن تعهدی ندارد.

زبان مسابقه:
مسابقه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به چهار زبان فارسی، انگلیسی، عربی و فرانسه برگزار خواهد شد.

پایگاه اطلاع رسانی مسابقه و تمامی اسناد عرضه شده در آن، به هر چهار زبان در دسترس داوطلبان شرکت در مسابقه خواهد بود. علاوه بر این داوطلبان و شرکت کنندگان می توانند پرسش های خود را به هر یک از چهار زبان ذکر شده در پایگاه اطلاع رسانی مسابقه مطرح کنند.

تقویم مسابقه:
تاریخ شروع مسابقه : از ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ (بزرگداشت شیخ بهایی- روز معمار)

آخرین مهلت ثبت نام: ۳ خرداد ماه ۱۳۹۴

آخرین مهلت ارسال آثار : متعاقبا اعلام خواهد شد

تاریخ اعلان برگزیدگان مسابقه : متعاقبا اعلام خواهد شد

انتخاب طرح‌های برتر و رتبه‌بندی آنها زیر نظر هیأت داوران مسابقه انجام خواهد شد. از میان طرح‌های رسیده به دبیرخانه مسابقه حداکثر پنج طرح برگزیده و رتبه‌بندی خواهد شد و جوایزی به آنها تعلق خواهد گرفت. این جوایز به ترتیب رتبه به شرح زیر است:


جوایز:

* طرح برگزیده اول ۱۰۰۰ میلیون ریال
* طرح برگزیده دوم ۸۰۰ میلیون ریال
* طرح برگزیده سوم ۶۰۰ میلیون ریال
* طرح برگزیده چهارم ۴۰۰ میلیون ریال
* طرح برگزیده پنجم ۲۰۰ میلیون ریال

هیات محترم داوران علاوه بر ۵ طرح برگزیده، ۱۰ طرح را نیز با عنوان قابل تقدیر معرفی خواهند نمود که به این طرح‌ها لوح تقدیر و نشان مسابقه تعلق خواهد گرفت

داوران:
هادی ندیمی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی
مهدی چمران عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و رئیس شورای شهر تهران
مهدی حجت عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
سید محمد بهشتی عضو هیئت علمی دانشگاه میراث فرهنگی
حسین علایی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
مجید اشتری فر مدرس سابق دانشگاه امام حسین (ع)
ساسان سواد کوهی فر، عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع)

ثبت نام:
در صورت تمایل به دریافت داده های شرکت در مسابقه، ثبت نام (عضویت) در سایت مسابقه الزامی می باشد.

آدرس دبیرخانه: ضلع جنوبی حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره)، جنب عوارضی اتوبان تهران- قم، پروژه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، دبیرخانه مسابقه معماری
کدپستی: ۶۳۷۱۹ – ۱۸۱۵۱
تلفکس: ۷۲ – ۷۱ – ۵۵۲۱۲۶۷۰
سایت مرتبط: http://competition.irhdm.com/portal/fa/site?_t=1432379325565

منبع خبر: www.MemarNews.com

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :۱۶ نظر on “آخرین مهلت ثبت نام مسابقه ۳ میلیاردی طراحی معماری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس”

 • امیر حسین wrote on ۳ خرداد, ۱۳۹۴, ۱۳:۱۶

  دوستان
  طی اخرین تماس بنده با شماره ۸۱۹۹۲۸۱۵ قسمت فنی اجرایی موزه گفتن فعلا این یک طرح آزمایشیه!!!!!!!! 
  و امکان ثبت نام فعلا وجود نداره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  در صورت تایید طرح اون رو رسانه ای میکنن……….تبلیغاتشو از طریق صدا و سیما اعلام میکنن

  از معمار نیوز خواهش میکنم باز شما ی پیگیری بکنین……
  شاید ی جوابی .. چیزی دست ملت بیاد
  ممنون

 • سردبیر معمارنیوز wrote on ۳ خرداد, ۱۳۹۴, ۱۹:۰۴

  با سلام خدمت خوانندگان گرامی
  بنا بر تماس مسئولین سازمان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با معمارنیوز و اعلام دبیرخانه مسابقه مذکور مبنی بر اینکه سایت مسابقه، سایت آزمایشی بوده که به علت مرتفع نشدن ایرادهای سایت در خصوص ثبت نام آنلاین، فراخوان مسابقه اطلاع رسانی عمومی نشده است. شایان ذکر است بنا به گفته مسئولین مربوطه مشکلات سایت مسابقه مذکور طی روزهای آینده برطرف و فراخوان مسابقه با تاریخ های جدید توسط دبیرخانه مسابقه در روزهای آتی اعلام و اطلاع رسانی خواهد شد.
  لذا معماران فرهیخته و علاقه مند، نگران ثبت نام در مسابقه طراحی معماری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نباشند.
  به علل گفته شده کلیه کامنت های انتقادی خبر حاضر حذف شدند. همچنین خبر اصلاحی بلافصله پس از اعلام موارد لازم و کتبی توسط سازمان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به معمارنیوز منتشر خواهد شد.
  با احترام مجدد

 • saras wrote on ۹ خرداد, ۱۳۹۴, ۱۰:۵۸

  هنوز اعلام نشده کی میتونیم ثبت نام کنیم?یا همون ۳خرداد اخرین مهلت بوده?

 • سردبیر معمارنیوز wrote on ۹ خرداد, ۱۳۹۴, ۱۸:۲۵

  با سلام
  بنا بر اعلام دبیرخانه مسابقه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تاریخهای جدید جهت برگزاری مسابقه بزودی اعلام خواهد شد.

 • sahar wrote on ۲۹ خرداد, ۱۳۹۴, ۱۵:۳۵

  پس چرا اعلام نمیکنید

 • معمار wrote on ۳۱ خرداد, ۱۳۹۴, ۱۱:۲۹

  با سلام
  آیا زمان ثبت نام اعلام میشه ؟
  سایت ثبت نام که کار نمیکنه

 • فرشید wrote on ۳ تیر, ۱۳۹۴, ۲۲:۴۹

  بزرگوار خبر جدیدتری نیست؟وب سایت مسابقه یک هفته است که از دسترس خارج شده آیا مسابقه منتفی شده؟

 • معمار wrote on ۷ تیر, ۱۳۹۴, ۱۱:۵۹

  سلام
  لطفا پیگیری کنید ایا مسابقه برگزار میشه یا نه

 • معمار wrote on ۸ تیر, ۱۳۹۴, ۱۰:۳۰

  سلام لطفا پیگیری کنید و اطلاع بدید

 • balarostaghi wrote on ۳ شهریور, ۱۳۹۴, ۱۶:۳۷

  سلام.
  کی باید ثبت نام کنیم؟

 • ... wrote on ۸ شهریور, ۱۳۹۴, ۱۰:۲۱

  زمان ثبت نام مسابقه از تاریخ ۱۷ شهریور ۹۴ شروع خواهد شد.

 • محسن wrote on ۲۵ شهریور, ۱۳۹۴, ۱۴:۱۰

  من هر کاری میکنم نمیتونم مدرک و رزومه رو آپلود کنم ـ فکر کنم سایت  جدید هم درست کار نمیکنه

 • فیروزه wrote on ۱۴ مهر, ۱۳۹۴, ۱۴:۱۷

  با سلام تاریخ ثبت نام مسابقه تا کی هست

 • علیرضا wrote on ۱۰ آبان, ۱۳۹۴, ۱۱:۳۶

  سلام هرکاری میکنم ثبت نام کنم نمیشه لطفا منو راهنمایی کنید

 • mch wrote on ۱۲ آبان, ۱۳۹۴, ۲۳:۰۵

  با سلام . هنوز قسمت زبانهای خارجی فعال نشده و جهت ثبت نام افراد غیر ایرانی مشکل دارم . به این دلیل که کد ملی از الزامات ثبت نامه و برای خارجی ها گزینه ای تعریف نشده . هیچ پیامی هم پاسخ داده نمیشه. لطفا اگر دسترسی به مسوول مرتبط دارید بگید برای حل مشکل اقدام کنند.

 • هانیه wrote on ۱۴ آبان, ۱۳۹۴, ۱۱:۴۷

  mch این مشکل قبلا بود اما من پیگیری کردم و ۳ هفته پیش حل شد. شما حتماباید از اول با زبان انگلیسی وارد سایت شوید و رجیستر کنید.

نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2020 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook