فراخوان «جایزه معماری حفاظت و احیای فضاهای ارزشمند ایران»

بروز رسانی مورخ ۲۲ شهریور ماه ۱۴۰۰:
بنا بر اعلام برگزار کننده؛ بدینوسیله به اطلاع می رساند تاریخ تحویل مدارک «جایزه معماری حفاظت و احیای فضاهای ارزشمند ایران» تا پایان وقت اداری روز یکشنبه ۲۸ شهریور ماه ۱۴۰۰ تمدید گردیده است.

«جایزه معماری حفاظت و احیای فضاهای ارزشمند ایران»

برگزارکننده: فصلنامه معماری و ساختمان

این جایزه بصورت مستقل و در کنار جایزه معماری و معماری داخلی ایران برگزار می گردد. مراسم اهداء جوایز همزمان با چهاردهیمن دوره جایزه معماری و معماری داخلی ایران در مهرماه سال جاری است. این جایزه به منظور ارائه و انعکاس ارزش های جاری مربوط به بنا های تاریخی و متعلق به میراث با ارزش کشورمان است و در موضوع حفاظت نه تنها الگو های با ارزش کشورمان را معرفی می نماید بلکه این مهم را فرهنگ سازی و در این جهت ترغیب می نماید.

شرکت کنندگان می‌توانند در این جایزه در موضوع حفاظت، مرمت و احیای بناها و فضاهای تاریخی میراث فرهنگی کشور در گروه های دسته بندی شده زیر شرکت نمایند:

گروه اول: ابنیه شهری و ابنیه عمومی تاریخی
این گروه شامل مرمت تمام بنا هایی است که متعلق به یک دوره معین از تاریخ معماری ایران می باشند که دارای شخصیت و سبک ویژه باشند معماری های شاخص پهلوی اول و دوم را نیز شامل شود. ابنیه ای که ارزش یادمانی داشته نیز در این گروه قرار می گیرد،
از نظر کارکرد نیز ابنیه مسکونی، مذهبی (مساجد، مقابر، تکایا و …)، تجاری (بازار ها با تمام اجزایشان مانند راسته ها، تیمچه ها، سراها، دالان ها و …)، ابنیه عمومی و زیر ساختی (پل ها، آب انبارها، یخچال ها، کاروانسراها، قلعه ها، میل ها، بندها، پل بندها، حمام ها و …) و ابنیه و مجموعه های صنعتی.

گروه دوم: طراحی شهری
عبارت است از مرمت کف سازی ها، بدنه سازی ها، لند اسکیپ و مبلمان شهری و فضا های تاریخی می شود که به لحاظ عملکردی می توان به موارد زیر اشاره کرد: میادین شهری و محله ای، سبزه میدان ها و جلو خان های ابنیه عمومی معابر تاریخی، باغ های تاریخی، گورستان ها، پادگان ها و در نهایت راه های تاریخی.

گروه سوم: بناهای روستایی
این گروه شامل مرمت ابنیه روستایی – فضا های عمومی روستایی و منظر طبیعی وابسته به منظر روستایی می باشد و موارد زیر را شامل می شود:
– روستا های متروک رها شده مانند بخش تاریخی روستای اسفهک، روستای تاریخی اسفندیار و…
– خانه های تاریخ در داخل یک روستا که دارای جمعیت است ولی خانه به صورت کامل برای عملکردی معین مرمت می گردد.
– خانه روستایی که در آن سکونت وجود دارد و بنا برای ساکنان آن مرمت می شود اعم از اینکه بخشی از خانه جهت گردشگری مورد استفاده قرار گیرد یا تنها مورد استفاده ساکنان است.

گروه چهارم: طراحی ابنیه میان افزا
این گروه شامل مرمت ابنیه ای است که ساختمان فاقد قدمت یا ارزش سبکی یا ارزش یادمانی ویژه ای است ولی با مداخله ای معمارانه عملکرد بهتر و ارزش ها معماری ویژه به بنا اضافه می گردد.
موارد زیر می تواند در این گروه مطرح باشد:
سوله ها، خانه های بدون سبک، اسکلت های فلزی و بتنی رها شده، فضای زیر پل های درون شهری، خانه های حاشیه نشینان شهری، باقی مانده گود های کوره پزخانه ها و یا معادن متروک.

پس از قضاوت و براساس رای هیئت داوری، جایزه به رتبه اول و دوم در چهار گروه بالا تعلق خواهد گرفت.


معیارهای داوری:

• خلاقیت در مرمت و احیاء، با حفظ اصالت بنا
• شناخت تاریخ بنا ها و فضا ها
• شناخت ارزش های موجود در بنا ها و فضا ها بر بنا
• شناخت آسیب های عمده وارد شده به بناها و فضا ها
• طرح رویکرد نظری و ایده و کانسپت طرح و ارائه تصویر شفاف از آداب و رسوم امروز در بنای مرمت شده قدیمی و در عین حال حفظ ترکیب متناسب از بنای اصلی
• بیان روش های حفاظت أجزاء و سازه و همچنین حفظ بستر اقلیمی، فرهنگی و بومی با معیار های معماری ایرانی
• بیان میزان مداخلات و دلایل آن
• طرح احیاء عملکردی بنا ها و فضا ها
• جلب مشارکت مردم و نهاد سازی در پروژه های شهری و روستایی
• طراحی تاسیسات و ایده های تاسیسات مکانیکی و الکتریکی

* پروژه های انتخاب شده برای ارائه توضیحات طرح (در صورت لزوم فراخوانده خواهند شد) و در حضور هیئت داوری، موارد و نقطه نظرات طراحی را ارائه خواهند نمود.


مهلت ارسال آثار:
ارسال مدارک پروژه به دبیرخانه جایزه از یکشنبه ۱۴ شهریور ماه تا پایان وقت اداری یکشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۰ تعیین گردیده است. جلسه داوری پنج شنبه ۲۵ شهریورماه در محل دفتر مجله معماری و ساختمان و مراسم اهداء جوایز پنجشنبه یکم مهرماه برگزار می‌گردد.

توجه: در روند داوری در صورت صلاحدید هیئت داوری از طراح جهت توضیح در مورد پروژه، دعوت به عمل آمده و یا بازدید از پروژه انجام خواهد گرفت.

شرایط و مدارک مورد نیاز جهت شرکت در جایزه:
– معرفی ساختمان اصلی و زمان ساخت که طرح داخلی مورد نظر در داخل آن اجرا شده است با ارائه نشانی دقیق سایت و در صورت امکان نقشه یک پلان و یک نما از ساختمان اصلی با ذکر مقیاس یا تصاویری از هر یک از نماهای اصلی و محوطه باز ساختمان.
– پلان‌ ها و برش‌ ها یا تصاویر گرافیکی و سه بعدی طرح با ذکر مقیاس و نام فضا (در صورت موجود بودن).
– نقشه‌ های مربوط به هر یک از عناصر خاص و پیچیده ساخته شده در داخل فضا (اعم از جداکننده سقف‌ها و مبلمان) در مقیاس مناسب. (در صورت موجود بودن)
– معرفی طرح اجرا شده در قالب عکس‌ های بزرگ و گویا از پروژه که نمایانگر جزئیات طرح و نورپردازی در شب باشند با شرح هر عکس.
– توضیحات لازم در مورد زیر بنا و پیشینه بنا، ایده اصلی طراح، اهداف دنبال شده در طراحی، مزایای گزینه انتخاب شده برای اجرا، موانع و محدودیت‌ های طرح و اجرا، نقش کارفرما در شکل‌گیری طرح و… همراه با نمودار های لازم، تصاویر قبل و بعد بنا و هر آنچه که داوران را در قضاوت طرح یاری کند.
– کلیه نقشه‌ ها و عکس‌ ها باید روی فوم بُرد به ابعاد ۵۰×۷۰ سانتیمتر (حداقل در ۲ شیت و حداکثر در ۴ شیت) و در یک صفحه توضیحات ارائه گردد.
– ارائه مدارک ارسالی بر روی لوح فشرده (تنها جهت چاپ در فصلنامه شماره ویژه جایزه) برای کلیه شرکت‌کنندگان اجباری است.
– نام پروژه، محل اجرا، نام کارفرما، نام طراح اصلی یا گروه طراحی که با عنوان صاحب اثر شناخته خواهد شد، نشانی و شماره‌ های تماس لازم، همکاران اجرایی و تاریخ شروع و خاتمه‌ ی طرح و ساخت باید به‌صورت جداگانه در یک برگه A4 همراه مدارک توسط شرکت‌کننده به دبیرخانه ارائه می‌گردد و کد چهار رقمی به‌عنوان رسید به شرکت‌کنندگان تحویل داده می شود.
– نام پروژه، نام صاحب اثر، نشانی، شماره تلفن و فکس روی پاکت نوشته شود.
– محدودیتی برای ارائه پروژه‌ های متعدد متعلق به یک شخص حقیقی و حقوقی وجود ندارد ولی هر یک از آثار بایستی در پاکت‌ های جداگانه ارسال شوند. تمامی پروژه‌ های شرکت‌ کننده در جایزه معماری حفاظت و احیای فضاهای ارزشمند ایران در مجله معماری و ساختمان (شماره ویژه چهاردهمین جایزه معماری داخلی ایران) منتشر می‌گردد.
– مراسم اهدای جوایز روز پنجشنبه یکم مهر ماه سال ۱۴۰۰ برگزار می‌گردد.

هیات داوران:
• سید محمد بهشتی
• اکبر تقی زاده
• فرامرز پارسی

مدیر جایزه:
امیر مسعود انوشفر

جوایز: ——–
جوایزی که به برندگان رتبه اول و دوم در چهار گروه اعلام شده تعلق می‌گیرد شامل:
ـ نشان جایزه ( مجسمه برنز) به برندگان
ـ گواهی نامه
ـ چاپ و انتشار در شماره اختصاصی فصل نامه معماری و ساختمان

* ثبت نام در این جایزه و کلیه جوایز مربوط به فصلنامه معماری و ساختمان رایگان است.

زمانبندی و مهلت ارسال آثار:
تاریخ دریافت مدارک:
از ۱۴ شهریور ماه ۱۴۰۰ تا ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۰      ۲۸ شهریور ماه ۱۴۰۰
جلسه داوری: ۲۴ شهریور ماه ۱۴۰۰
برگزاری مراسم: ۱ مهرماه ۱۴۰۰

دبیرخانه جایزه:
دفتر فصلنامه معماری و ساختمان
تلفن: ۸۸۷۸۹۸۶۷ – ۸۸۷۸۹۸۰۹   فکس: ۸۸۷۸۹۹۷۴
سایت مرتبط: www.memary.net

منبع خبری: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook