فراخوان بیست و ششمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی

بروزرسانی مورخ ۹۸/۹/۲:
آیین اختتامیه بیست و ششمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی برگزار و برگزیدگان معرفی گردیدند.
نام شایسته تقدیر این دوره از جشنواره در بخش “معماری” به قرار زیر است:
«گلاره مرادی با عنوان کتاب یخچال‌های ایران از انتشارات رایزن»

در سال ۲۰۱۲ میلادی نسخه‌ی انگلیسی کتاب «یخچال‌های ایران» بر پایه‌ی پژوهش‌های میدانی و رساله‌ی دکترای یورگنسن در دانشگاه کپنهاک، به همت انتشارات مزدا در کالیفرنیا به چاپ رسید. این کتاب نخستین بررسی جامعی است که درباره‌ی یخچال‌های ایران انجام شده است و تألیف آن سبب شد که شمار یخچال‌های ثبت‌شده در ایران به سه برابر افزایش یابد. نسخه‌ی انگلیسی کتاب «یخچال‌های ایران» برنده‌ی جوایز فارابی و کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شده است. ترجمه‌ی این کتاب با اجازه‌ی ناشر در سال ۱۳۹۴ به همت مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی صورت گرفت و سرانجام در ۱۳۹۷ نشر رایزن کتاب را منتشر ساخت.

یخچال‌ها در گذشته‌ای نه‌چندان‌دور در بسیاری از شهرها و روستاهای ایران بناهای شناخته‌شده‌ای بودند که یخ را در زمستان در آنها ذخیره می‌کردند تا از خنکای آن در تابستان بهره‎مند شوند. شاید حفظ آخرین نشانه‌ها از این عنصر معماری بومی دشوار باشد، اما همینگ یورگنسن نویسنده کتاب «یخچال‌های ایران»، با پیمودن بیش از بیست‌هزار کیلومتر در حاشیه‌ی بیابان‌های مرکزی ایران، کوشیده است به صورت مستند به ثبت آثار باقی‌مانده‌ی یخچال‌ها بپردازد. او یخچال‌ها را طبقه‌بندی کرده و به توصیف و تحلیل دقیق نما، ساختار، مصالح، روش‌های ساخت، و تزیینات آنها پرداخته است. او همچنین پیشینه، نحوه‌ی کار و شیوه‌ی حفاظت از یخچال‌ها را بررسی کرده است.
لینک مرتبط:
 شب «یخچال‌های ایران»
………………………………………………………….

بیست و ششمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی برگزار می گردد. 

دانشجویان مولف و مترجم فرصت دارند تا ۳۱ خرداد سال ۹۸  ۳۱ تیر سال ۹۸ آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی ارسال کنند. این جشنواره هر ساله همزمان با هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و با هدف ایجاد نشاط علمی در فضای علمی و دانشگاهی کشور، جلب همکاری و حمایت ناشران حوزه دانشگاهی، به منظور چاپ آثار دانشجویی، تقویت بنیه علمی دانشجویان و شناسایی و حمایت از دانشجویان نوقلم و صاحب اندیشه برگزار می‌شود.

شرایط شرکت در جشنواره:
بر اساس این فراخوان دانشجویان تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی دانشگاهی و طلاب مقاطع تحصیلی سطح ۲ و ۳ می توانند آثار خود را به تعداد نامحدود و براساس شرایط ذیل در شش گروه اصلی به شرح زیر به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند:
– فنی و مهندسی
هنر و معماری
– علوم پایه
– علوم انسانی
– کشاورزی و منابع طبیعی
– علوم پزشکی و دامپزشکی
و بخش ویژه

– بر این اساس همزمانی دوره تحصیل دانشجو با زمان چاپ و انتشار اثر، دارا بودن مشخصات عمومی کتاب برای اثر منتشر شده، انتشار کتاب در سال ۹۶ تا ۹۷، ثبت نام اینترنتی، ارسال دوجلد از کتاب به دبیرخانه و ارسال کپی متن اصلی آثار ترجمه شده از شرایط شرکت در جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی است.
– همچنین دانش آموختگانی که حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی، کتاب خود را منتشر کرده اند نیز می توانند در جشنواره شرکت کنند.
– کتاب الکترونیک ارسال شده به جشنواره، باید دارای مجوز ارشاد و هولوگرام باشد.
– یادآور می شود آثار دریافت شده بازگردانده نخواهند شد و به آثار برگزیده ای که توسط بیش از یک نفر تألیف یا ترجمه شده اند، صرفاً یک جایزه تعلق خواهد گرفت.

تجلیل از ناشر برگزیده و جوانترین مولف و مترجم دانشجو:
– براساس این فراخوان، ناشران می توانند آثار دانشجویی خود را به همراه فرم ثبت نام اینترنتی، به دبیرخانه کتاب سال دانشجویی ارسال کنند و از ناشرانی که بیشترین مشارکت را در انتشار آثار دانشجویی داشته باشند، در آیین اختتامیه جشنواره تجلیل خواهد شد. در این جشنواره همچنین از جوانترین پدیدآورنده، مولف و مترجم تقدیر به عمل خواهد آمد.

موضوعات ویژه بیست و ششمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی:
موضوع ویژه بیست و ششمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی، به “فرهنگ عمومی و آسیب های اجتماعی” و “اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی” اختصاص دارد.

* علاقه‌مندان می‌توانند پس از ثبت نام از طریق سامانه اینترنتی، دو نسخه از اصل اثر را به همراه فرم ثبت نام اینترنتی به آدرس پستی دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

• مهلت ثبت نام و ارسال آثار: ۳۱ خرداد ۹۸  تمدید: تا ۳۱ تیرماه ۹۸

دبیرخانه:
تهران، خیابان انقلاب، خیابان فخررازی، خیابان ژاندارمری شرقی، پلاک ۷۲، سازمان انتشارات جهاددانشگاهی، صندوق پستی:۱۱۶۳-۱۳۱۴۵
تلفن: ۶۶۹۵۲۷۲۷
سایت مرتبط: www.isba.ir
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2023 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook