فراخوان “ایده” برای “جایگزینی مجموعه پلاسکو”

بروزرسانی مورخ ۹۶/۸/۹
اطلاعیه دبیرخانه مسابقه:
باتوجه به کثرت ایده های دریافت شده در گام اول مسابقه و نیاز به زمان بیشتر برای بررسی دقیق و همه جانبه آنها توسط هیئت داوری، به اطلاع می رساند که نتایج داوری در تاریخ ۱۳۹۶/۸/۱۷ از طریق سایت مسابقه اعلام خواهد شد.

فراخوان “ایده” برای “جایگزینی مجموعه پلاسکو”

طرح مسأله:
۱) “ساختمان پلاسکو” نام مجموعه­ ای تجاری ـ خدماتی در شمال شرقی چهارراه استانبول (تقاطع خیابان­ های جمهوری و فردوسی) بود که در سال­ های ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۱ ساخته شد و بخش جنوبی آن با ارتفاع تقریبی ۶۵ متر از نخستین برج ­های تهران و نشانه­ های “معماری مدرن” پایتخت به­ شمار می­ آمد.

۲) پس از انقلاب اسلامی، مالکیت عرصه آن با مساحت ۴۳۰۰ مترمربع در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت. لیکن سرقفلی ۵۸۰ واحد تجاری ـ تولیدی مستقر در دو بنای ۱۵ طبقه (برج جنوبی) و پنج طبقه (بخش شمالی) با مجموع زیربنای تقریبی ۳۲۰۰۰ مترمربع، که در زمینه پوشاک فعالیت داشتند، در مالکیت بخش خصوصی (افراد) بود.

۳) برج ۱۵ طبقه در آتش­ سوزی ۳۰ دی­ماه ۱۳۹۵ فروریخت و جان تعدادی از هموطنان و قهرمانان آتش­نشان را گرفت. در اثر این حادثه فاجعه­ بار، افزون بر آن عزای ملی، فضای کار نزدیک به ۳۰۰ واحد فعال در زمینه تولید و عرضه پوشاک نیز ویران شد و به بخش شمالی که حدود ۲۸۰ واحد مشابه در آن استقرار داشتند، آسیب جدی وارد آمد. این بنا هم به سبب خطر تکرار فاجعه مشابه، و براساس نظر مراجع ذیصلاح مبنی بر عدم استحکام، می­بایست جایگزین شود.

۴) بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به پاس احترام به خاطره جانبازان آتش­نشان، از یک سو، و با توجه به بازتاب گسترده فاجعه فروریختن ساختمان پلاسکو در سطوح ملی و جهانی، از سوی دیگر، در نظر دارد دستیابی به “ایده یا
ایده­ های برتر” برای “جایگزینی پلاسکو” را از طریق فراخوان عمومی، به مسابقه بگذارد. این فراخوان، در اجرای مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و به منظور جلب مشارکت همه علاقمندان و صاحبان اندیشه و نظر، برای “بازتعریف مجموعه پلاسکو”، صورت می­گیرد.

بستر ایده­ پردازی: امکانات و محدودیت­ ها:

۱) موقعیت: چهارراه استانبول یکی از مهمترین کانون­ های مرکز تاریخی تهران (تهران ناصری) محسوب می­شود که خاطره مدنی ـ اجتماعی (خیابان­های نادری و لاله­ زار، راسته فعالیت­های فرهنگی و هنری ـ ورود مدرنیته و …) گرانقدری را با خود حمل می­کند. با تسلط مطلق کمیت بر کیفیت در چند دهه گذشته نیز بار عملکردی ـ فعالیتی سنگینی بر این بخش از تهران تاریخی تحمیل شده و مجموعه­ های تجاری بزرگی (مثل بازار فردوسی و پاساژ کویتی­ها و …) در کنار مجموعه پلاسکو ساخته شده­ اند. تغییر ماهیت لاله­ زار از یک محور فرهنگی ـ هنری به یک راسته فروش کالاهای برقی نیز بر این فشار افزوده است.

۲) مجموعه­ ها و بناهای ارزشمند پیرامونی: ساختمان پلاسکو در یک بلوک شهری بین خیابان­های جمهوری (جنوب)، فردوسی (غرب)، منوچهری (شمال) و لاله­ زار (شرق) که تا اوایل قرن محله پیرنیا نام داشت، ساخته شد. مساحت این محله نزدیک به ۷/۵ هکتار بود که بخش عمده جنوب آن را باغات غرب لاله­ زار تشکیل می­داد. عرصه ساختمان پلاسکو نیز ناشی از تفکیک “باغ حسام­ السلطنه” بود. در اثر تفکیک باغات مذکور و تحولات تهران در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی، بناهای متعددی ساخته شد که بخشی از نماهای خیابانی در امتداد محورهای جمهوری، لاله­ زار، فردوسی و منوچهری از آن جمله­ اند. افزون بر این، مجموعه آموزشی ژاندارک به همراه کلیسا در مرکز این محله و مسجد هدایت و چند خانه به­ جا مانده از خانواده پیرنیا مهمترین بناهای ارزشمند پیرامون مجموعه پلاسکو را تشکیل می­دهند.

۳) مشخصات پیشین ساختمان پلاسکو:
– مساحت عرصه: ۴۳۰۰ مترمربع
– سطح کل زیربنا: حدود ۰۰۰، ۳۲ مترمربع (شامل حدود ۰۰۰، ۱۴ مترمربع در برج ۱۶ طبقه و حدود ۰۰۰، ۱۸ مترمربع در بنای پنج طبقه شمالی)
– تراکم ساختمانی: ۷۰۰ درصد
– تعداد واحدهای کسبی در مجموعه: ۵۸۰ واحد (شامل ۲۹۷ واحد در برج و ۲۸۳ واحد در بنای پنج طبقه)

۴) محدوده طرح: بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به منظور ارتقای کیفیت فضایی ـ عملکردی مجموعه و اختصاص بخشی از آن به فضاها و امکانات رفاهی شهری، از یک سو، و تامین نیازهای خدماتی و تاسیساتی ـ تجهیزاتی مجموعه، از سوی دیگر، قطعه مجاور شرقی به مساحت ۵,۰۰۰ مترمربع را که لبه جنوبی آن (بَرِ خیابان جمهوری) با عرصه تقریبی ۷۵۰ مترمربع و زیربنای تقریبی ۱,۵۰۰ مترمربع در دو طبقه کاربری تجاری و باقیمانده آن با مساحت ۴,۲۵۰ مترمربع کاربری پارکینگ دارد، به عرصه پلاسکو اضافه کرده و محدوده طرح را به ۹,۳۰۰ مترمربع افزایش داده است.

۵) وضعیت محدوده در طرح تفصیلی ملاک عمل:
– پهنه: پهنه S123 (محورها و گستره­های تجاری ـ اداری و خدماتی)
– تراکم ساختمانی: ۳۴۰ درصد، با حداکثر ارتفاع ۶ طبقه (با سطح اشغال ۸۰% در ترازهای همکف و اول و ۴۵% در طبقات بالا) + ۶۰% تراکم تشویقی برای تجمیع دو قطعه: تراکم ساختمانی کل ۴۰۰ درصد

موضوع ایده­ پردازی:
۱) بازتاب گسترده واقعه تاسف­ بار ۳۰ دیماه ۱۳۹۵ در افکار عمومی، خاطره قهرمانی شهدای آتش­نشان، و ضرورت توجه به ارتقای کیفیت محیط شهری در مرکز تاریخی تهران، انتظارات گوناگونی را از بازتعریف پلاسکو مطرح ساخته است.
۲) چشم­ انداز: بازتعریف مجموعه پلاسکو، فرصتی برای ایجاد یک فضای شهری مطلوب و یادآور خاطره جمعی شهروندان.
۳) ایده ­پردازی: بازتعریف پلاسکو، بدان سبب به فراخوان عمومی گذاشته شده است که همه علاقمندان و صاحبان اندیشه و نظر (از معماران و طراحان شهری، مهندسان، هنرمندان و نویسندگان گرفته تا تشکل­های صنفی و مردم­نهاد و حتی خود کسبه پیشین پلاسکو) در تبیین یک آرمان تحقق­ پذیر برای بازتعریف مجموعه پلاسکو مشارکت جویند.

معیارهای پایه:
– بهره­ گیری از فرصت بازسازی پلاسکو برای ارتقای کیفیت فضایی و کارکردی بافت تاریخی این بخش از مرکز تهران و ایجاد یک فضای شهری مطلوب، یادآور جایگاه مدنی چهارراه استانبول در گذشته.
– یادمانی برای قدرشناسی شهر و شهروندان از شهدای آتش­نشان.
– توجه به حقوق مالکیت (اعم از عرصه و اعیانی)
– تلاش برای ایجاد برابری و تعادل بین هزینه­ ها و درآمدهای ناشی از بازتعریف مجموعه پلاسکو و مطرح نبودن رویکرد اقتصادی
– ایجاد یک قرارگاه مدنی در این مکان با توجه به ارزش­های مرکز تاریخی
– تحقق ­پذیری و توجه به قوانین و مقررات ملاک عمل
– ارائه ترکیبی نو به منظور شکل­گیری یک مجموعه چندمنظوره شاخص در مرکز تهران

نحوه ارائه محصول ایده­ پردازی:
به­ منظور همسان­ سازی مدارک معرف ایده­ های پیشنهادی و تسهیل فرایند بررسی و ارزیابی، کلیه مدارک
می­بایست در قالب دو صفحه حاوی مطالب و نکات زیر با حجم حداکثر ۵ مگابایت به صورت PDF و قابل چاپ در قطع A3، به نشانی ایمیل دبیرخانه فراخوان ارسال شود:
۱. متن توضیحی ایده شامل طرح مفهومی و الگوی فضایی (حداکثر ۳۰۰ کلمه)
۲. حداکثر دو تصویر از ایده پیشنهادی

لازم به ذکر است، ایده­ هایی که ارائه آن­ها با چارچوب اعلام شده فوق منطبق نباشد مورد بررسی قرار نخواهد گرفت و بررسی تطبیقی با شرایط فراخوان قبل از ورود به مرحله ارزیابی، توسط برگزارکننده انجام خواهد شد.

شرایط و چارچوب برگزاری مسابقه:
– این فراخوان، براساس مصوبه شورای­عالی شهرسازی و معماری ایران در مورد ساختمان پلاسکو و در چارچوب آیین­نامه مصوب دبیرخانه دائم مسابقات معماری و شهرسازی (مستقر در وزارت راه و شهرسازی) صورت می­گیرد و تابع ضوابط و مقررات آن است.

– هدف از این فراخوان عمومی، دستیابی به ایده یا ایده­ های برتر برای بازتعریف مجموعه پلاسکو از طریق جلب مشارکت همگانی است. بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در نظر دارد تلفیق ایده یا ایده­های برتر را پس از گزینش آن­ها توسط هیئت داوری، همراه با ضوابط و الزامات فرادست، در تدوین برنامه کالبدی ـ فضایی مجموعه در گام طراحی بازتعریف مجموعه پلاسکو (که آن هم از طریق مسابقه صورت خواهد گرفت) به­ کار گیرد.

بروزرسانی مورخ ۹۶/۷/۱۲ :
هیئت داوران:

ترکیب هیئت داوران براساس آیین­ نامه جامع برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی کشور
– دکتر مهدی حجت
– مهندس حسین شیخ­ زین­ الدین
– دکتر محسن حبیبی
– دکتر پیروز حناچی
– مهندس امیر فرجامی
– مهندس علی اعطا
– مهندس سید محمد بهشتی

کارفرما: بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی (شرکت رامان)
برگزارکننده مسابقه: مهندسان مشاور باوند
مدیر مسابقه: آقای مهندس فرخ زنوزی

این مسابقه در چارچوب آیین­ نامه جامع برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی کشور، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی معماری و شهرسازی و با حمایت دفترخانه دائمی آن برگزار می­شود.

جوایز:
– به منظور تقدیر از ارائه­ دهندگان ایده­ های برتر برای جایگزینی پلاسکو، به ترتیب ۱۰، ۷ و ۴ سکه بهار آزادی به منتخبین اول تا سوم و یک سکه و لوح تقدیر به انتخاب­ شدگان تا رتبه دهم تقدیم خواهد شد و ترکیب ایده­ ها مبنای تدوین برنامه کالبدی در مسابقه طراحی پلاسکو قرار خواهد گرفت.

– علاوه بر جوایز فوق، کلیه ایده­ ها با حفظ مالکیت معنوی شرکت­ کنندگان، در تارنمای دبیرخانه فراخوان و انتشارات احتمالی موضوع (کتاب، کاتالوگ و …) و همچنین نمایشگاه اختصاصی ایده­ ها، ارائه خواهد شد.

زمان­ بندی:
– اعلام رسمی فراخوان: چهارشنبه ۱۳۹۶/۷/۵
– ثبت نام در ­سایت و دریافت کد رهگیری: پنج­شنبه ۱۳۹۶/۷/۶ تا شنبه ۱۳۹۶/۷/۱۵       تمدید: تا ساعت ۲۲ پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶
– تحویل ایده­ ها از طریق ارسال به نشانی ایمیل مربوطه: پنج­شنبه ۱۳۹۶/۷/۲۰     تمدید: تا ساعت ۲۲ پنجشنبه ۲۷ مهر ۹۶
– اعلام نتایج فراخوان: پنج­شنبه ۱۳۹۶/۷/۲۷      ۹۶/۸/۱۷

توجه:
۱) شرکت­ کنندگان می­بایست حداکثر تا پایان وقت اداری شنبه ۱۳۹۶/۷/۱۵ در وب­ سایت ثبت نام کنند.
۲) شرکت­ کنندگان می­بایست کد رهگیری را در گوشه سمت راست بالای دو صفحه پیشنهاد خود وارد کنند.
۳) پیشنهاد های فاقد کد رهگیری بررسی نخواهند شد.

• فرم ثبت نام

دبیرخانه:
ایمیل: Plascorebuild@gmail.com
سایت مرتبط: plascorebuild.com 
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

 

Follow Memarnews
FacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwitterlinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare

share Memarnews content
FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail


مطالب پیشنهادی :۱۵ نظر on “فراخوان “ایده” برای “جایگزینی مجموعه پلاسکو””

 • پرهام wrote on ۵ مهر, ۱۳۹۶, ۲۰:۱۹

  زمان بسیار کم است. شاید افراد نتوانند از همین حالا شروع کنند!

 • بهنام خدابنده wrote on ۷ مهر, ۱۳۹۶, ۱۱:۲۸

  اصلا نمی شه ثبت نام کگرد … و شماره تلفنی هم برای پیگری و سوال نگذاشت … همش سر کاریه … متاسفم

 • مهدی wrote on ۷ مهر, ۱۳۹۶, ۱۳:۱۳

  سلام.برای ثبت نام مشکل هست .وقتی همه رو پر میکنی باز یک پیام میده که فیلد موبایل رو باید پر کنید؟؟؟؟؟

 • محمد رسول wrote on ۸ مهر, ۱۳۹۶, ۰:۴۴

  امکان ثبت نام وجود ندارد و سایت بعد از تکمیل اطلاعات ارور می دهد!

 • سلام wrote on ۸ مهر, ۱۳۹۶, ۱۵:۴۰

  برای اطلاع از جطییات مسابفه با کجا باید تماس گرفت؟ تو سایتی که گذاشتین شماره تماسی وجود نداره!!

 • اسامه wrote on ۸ مهر, ۱۳۹۶, ۲۳:۴۸

  سلام فکر کنم لینک ثبت نام خراب است

 • کورش ایت wrote on ۱۰ مهر, ۱۳۹۶, ۱۲:۰۱

  با سلام، سایت بسیار مشکل داشت (هم برای ثبت نام و هم دریافت فایل تصاویر)
  متاسفانه ابعاد سایت رو در اختیار نگذاشته اید.
  منتظر پاسخ شما هستیم.

 • صادق wrote on ۱۲ مهر, ۱۳۹۶, ۹:۵۴

  بسیار متاسفم برای این هیئت داوران . که هنوز نمیدونند چطور مسابقه برگذار کنند . ابعاد سایت را هنوز ندادند !!!!!!!!!!!!؟؟؟؟ معلومه فقط تدریس میکنند ….. خوب برند تو دانشگاه چرا داروی مسابقه میکنند

 • جاوید wrote on ۱۴ مهر, ۱۳۹۶, ۲۱:۰۴

  هیچ چیز بهتر از طراحی و ساخت مشابه همان ساختمان با فناوری روز و استحکام قویتر و زیباتر نیست.

 • علی wrote on ۱۵ مهر, ۱۳۹۶, ۲۰:۳۵

  سلام شماره تماسی وجود ندارد که تماس بگیریم و سوالات خود را بپرسیم

 • بهنام خدابنده wrote on ۱۸ مهر, ۱۳۹۶, ۸:۲۵

  سلام خدمت همه دوستان . من هم اول نتوانستم ثبت نام کنم برای فیلد موبایل . بعد از یکی دو روز ثبت شد و بلافاصله بعد از ثبت کد ثبت نام رو دریافت کردم . از چند مرورگر استفاده کنید …

 • دانیال فاتح wrote on ۱۸ مهر, ۱۳۹۶, ۸:۲۵

  سلام خدمت همه دوستان . من هم اول نتوانستم ثبت نام کنم برای فیلد موبایل . بعد از یکی دو روز ثبت شد و بلافاصله بعد از ثبت کد ثبت نام رو دریافت کردم . از چند مرورگر استفاده کنید …

 • انسان wrote on ۱۷ آبان, ۱۳۹۶, ۱۷:۱۷

  شما هم مثل اکثر مسابقات پول بین خودتون تقسیم میکنید!

 • farhad wrote on ۲۱ آبان, ۱۳۹۶, ۹:۲۵

  چی شد جواب مسایقه؟ ؟؟؟؟؟

 • n wrote on ۲۰ آذر, ۱۳۹۶, ۱۶:۴۴

  با سلام 
  جواب مسابقه رو کی اعلام میکنید ؟ و چگونه اعلام میشه ؟ایا طرح های برتر رو در نعرض دید عموم میگذارید ؟

نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2024 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook