شرکت بازآفرینی شهری ایران پاسخ دهد!؛ عدم اعطای جوایز مسابقه «طراحی حاشیه رودخانه زرجوب شهر رشت»

اختصاصی، معمارنیوز- مسابقات معماری و اینبار عدم اعطای جوایز مسابقه «طراحی حاشیه رودخانه زرجوب شهر رشت»

“پیرو اعلام «مسابقه طراحی حاشیه رودخانه زرجوب شهر رشت» در آذر ماه ۹۷، و اعلام نتایج نهایی مسابقه در خرداد ماه ۹۸، و در پی عدم اعطای جوایز مسابقه پس از پنج ماه و نیم، انتقادی از سوی دکتر شهاب میرزاییان نگاشته شده که در ادامه منتشر می گردد.

ارکان مسابقه:
کارفرما: وزارت راه و شهرسازی؛ شرکت بازآفرینی شهری ایران
مجری: مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران
مدیر مسابقه: الهه رضایی

عدم پایبندی به رعایت قوانین و آیین نامه های برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی آنهم توسط زیر مجموعه های وزارت راه و شهرسازی (که به عنوان مجری آیین نامه جامع برگزاری مسابقات طراحی معماری و شهرسازی می باشد)، فاجعه ای اسفناک است.

مشخص است که وزارت راه و شهرسازی حتی در حد وزارت خانه تحت اختیار خود نظارت شایسته ای را در خصوص برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی انجام نمی دهد.

اینبار شرکت بازآفرینی شهری ایران از شرکت های وابسته به وزارت راه و شهرسازی، که انتظار می رفت، در اجرای صحیح قوانین مسابقات معماری الگو باشد، بنظر می رسد آگاهانه نسبت به تعهدات خود بی توجه و بی اعتنایی می نماید.

متاسفانه رفتارهای مشابه و اینچنینی برای چندمین بار است که از سوی زیرمجموعه های وزارت راه، رخ می دهد.
قابل ذکر است، پیرو پیگیری های معمارنیوز از برگزارکننده تغییر در ساختار سازمانی، از جمله دلایل بلاتکلیفی درخصوص پاسخگویی صحیح و اهدای جوایز مطرح شده است.

شرکت بازآفرینی شهری ایران آگاه باشد؛ قطعاً عدم پایبندی برگزار کننده به تعهدات در پرداخت جوایز و این نوع رویکرد، اعتبار این مجموعه را در خصوص مسابقات دیگر این شرکت خدشه دار می سازد و جزو سوابق غیرحرفه ای و تخلفات شرکت بازآفرینی شهری ایران در برگزاری مسابقات محسوب خواهد شد؛ لذا شایسته است هر چه سریعتر نسبت به پرداخت جوایز و انجام تعهدات خود اقدام نماید.

ضمناً معمارنیوز حق پاسخگویی برای مراجع ذیربط را محفوظ می داند.”
تحریریه معمارنیوز

  • ♦️متن یادداشت:
    نگارنده یادداشت: رتبه سوم مشترک: شهاب میرزائیان (مهندسین مشاور منظر بوم نقش)
    “مسابقه طراحی حاشیه رودخانه زرجوب رشت، به کارفرمایی شرکت بازآفرینی شهری ایران و با مدیریت مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران، در سایت های اینترنتی به شکل گسترده در پاییز ۱۳۹۷ فراخوان عمومی شد. بر اساس شرایط فراخوان، پس از دریافت رزومه متقاضیان شرکت در مسابقه و ارزیابی رزومه ها، به ۶ گروه دارای بیشترین امتیاز، کمک هزینه ۱۵۰ میلیون ریالی پرداخت میشد و برنده اول مسابقه نیز جایزه ۷۰۰ میلیون ریالی دریافت می کرد.

پرداخت کمک هزینه و مبلغ جایزه در کنار اسامی داوران که چهره های خوشنام و برجسته معماری و شهرسازی کشور بودند باعث استقبال مهندسین مشاور حرفه ای از مسابقه شد. همچنین از شش گروه واجد شرایط پرداخت کمک هزینه برگه تعهد ارسال آثار نیز دریافت شد. علیرغم پیگیری مشاوران، تا روز تحویل آثار هیچ قراردادی به گروه ها ابلاغ نشد. اما به سبب تعهد اخلاقی و حرفه ای و اعتماد به برگزار کننده و کارفرما طبق زمان بندی اعلام شده آثار تحویل داده شد.

داوری مسابقه در روز ۲۲ اردیبهشت در خانه گفتمان شهر آغاز شد و نهایتا در روز ۳۱ اردیبهشت جلسه بررسی نهایی و انتخاب برندگان تشکیل شد. پس از آن صورت جلسه داوری و گزارش داوری همراه با نمایش آثار برنده در وب سایت های مختلف و از جمله وب سایت رسمی شرکت بازآفرینی شهری ایران نشر داده شد. لکن از آن زمان تاکنون و با گذشت نزدیک ۶ ماه کارفرما و برگزار کننده به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکرده اند.

جدای از این مورد، پیگیری مهندسین مشاور و برندگان مسابقه با ارجاع به واحدهای مختلف فنی، مالی، حقوقی و نهایتا با اهانت و پاسخ های تند کارشناسان و مسئولان مواجه شده است که خواستار عدم پیگیری مشاوران از واحدهای مختلف شده اند. بدینوسیله مراتب جهت روشن نمودن متخصصین و فعالین حوزه معماری و شهرسازی به وب سایت معمارنیوز اعلام می شود.”

لینک مرتبط: فراخوان مسابقه طراحی حاشیه رودخانه زرجوب شهر رشت
لینک مرتبط: اعلام نتایج مسابقه طراحی حاشیه رودخانه زرجوب شهر رشت

منبع خبر: www.MemarNews.com
مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.
هرگونه استفاده از مطالب اختصاصی این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2022 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook