شب «زواره (مسجد پامنار)»

مجله فرهنگی هنری بخارا برگزار می کند:
شب های بخارا

این نشست با موضوع:
شب زواره (مسجد پامنار)

با سخنرانی:
– فریبا سعیدی انارکی
– محمد علی عظیمیان
– فتح الله نیازی
– محمد یاری
– احمد محیط طباطبایی
– علی دهباشی

شب زواره و معرفی مسجد پامنار آن شهر در شبی که مجله بخارا با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می کند معرفی می شود.
در شب زواره سخنرانان درباره این شهر تاریخی و مسجد پامنار بحث خواهند کرد و فیلم مستندی به نمایش در خواهد آمد.

زواره از شهر های کهن ایران است که پیشینه آن به قبل از اسلام باز می گردد و می توان گفت که از بقایای هفت شهر لیلاز می‌باشد. نام آن از نام برادر رستم، زواره، گرفته شده‌است. در آن بناهای تاریخی همچون منار در مسجد امام حسن مجتبی (مسجد پامنار)، قلعهٔ سنگ بست و مسجد جامع چهار ایوانی (قدیمی‌ترین مسجد چهار ایوانی کشور با بیش از۷۰۰ سال قدمت) وجود دارد. بخش مرکزی زواره ساختاری گلی دارد و دارای معماری ایرانی اصیل است در کنار امامزاده یحیی زواره هنر معماری چون: بازار، حسینه‌های سرپوشیده و سرباز بزرگ، مدرسه علمیه، آب انبار (زورخانه)، مسجد کُرسی، حمام و با اندک قدمی فراتر از آن بازارچه، مسجد جامع، حسینیه‌های سرباز و سرپوشیده کوچک و بزرگ و بنای تاریخی عمارت هشت بهشت و بقعه سید بهاءالدین حیدر، خانه‌های چهار صفه‌ای، مسجد نیکویه، یخچال، برج و باروهای به یادگار مانده از دوران گذشته به چشم می‌خورد.
وجود نخستین مسجد چهار ایوانی ایران در زواره که بنا به کتیبه‌هایش در دوره سلجوقیان ساخته شده، نشان می‌دهد در قرون بعد از ظهور اسلام، منطقه‌ای پراهمیت بوده‌است. از مشاهیر این شهر می‌توان به سیدحسن مدرس اشاره نمود.

* حضور برای عموم آزاد و رایگان میباشد.
* به همراه نمایش فیلم مستند

زمان: شنبه، ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۷، ساعت ۱۷
مکان: خانه اندیشمندان علوم انسانی، خیابان نجات اللهی، چهارراه ورشو، تالار فردوسی
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2020 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook