دو دفاعیه پایان‌نامه ارشد مطالعات معماری ایران در دانشگاه شهید بهشتی؛ فردا ۱۲ شهریور

دو جلسه دفاع پایان‌نامهٔ کارشناسی ارشد مطالعات معماری ایران، فردا به تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۹۷ در دانشکدۀ معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می گردد.

• دفاعیه پایان‌نامه اول با عنوان:
شناسایی ساختار اصلی همدان در دورۀ قاجاریه

دانشجو:
عاطفه تاج‌بخش فرید

استاد راهنما: دکتر زهرا اهری
داوران: دکتر آزاده آقالطیفی، دکتر هادی صفائی‌پور

* حضور برای عموم علاقه‌مندان آزاد و رایگان میباشد.

چکیده ای از پایان نامه اول:
در دورۀ قاجاریه همدان از مهم‌ترین مراکز ولایت‌های غرب کشور بود. هدف این تحقیق این است که ساختار اصلی همدان شامل بناها و فضاهای عمومی شهر و پیوندهای میان آنها را در دورۀ قاجاریه شناسایی و معرفی کند. از ویژگی‌های ساختار اصلی نمادین بودن است، پس ساختار اصلی همدان از وجه نمادین بودن و معنادار بودن نیز مطالعه شده است. برای شناخت ساختار اصلی نقشه‌های تاریخی همدان تحلیل و تفسیر شده و به کمک منابع دست اول و دست دوم بناها و فضاهای مهم شهر شناسایی شده است.
ساختار اصلی همدان در قالب یک پهنه (بازار) و ده معبر سامان گرفته بود. بازار مهم‌ترین قسمت شهر و ساختار اصلی بود و در امتداد اصلی‌ترین راه‌های تجاری منتهی به شهر شکل گرفته بود. معبرهای ساختار اصلی شامل مهم‌ترین معبرهای شهر بود که به صورت شعاعی از محدودۀ شهر آغاز می‌شد و تا بازار در مرکز شهر امتداد داشت. علت سامان گرفتن ساختار اصلی به این شکل اهمیت بازار و جاده‌ها و دروازه‌های شهر بود. همۀ معبرهای ساختار اصلی اهمیت یکسانی نداشت. معبرهای درجۀ یک ساختار در امتداد جادۀ کرمانشاه، اصفهان، تهران و بروجرد شکل گرفته بود که مهم‌ترین جاده‌های مبادلاتی برای همدان بود. این معبرها از یک دروازه شروع می‌شد و تا بازار امتداد می‌یافت. در کنار معبرهای درجۀ دوم ساختار اصلی عناصر مهم طبیعی و شهری شامل رودخانه، قلعه، مرکز محله و میدان قرار داشت. تا پیش از دورۀ مدرن مهم‌ترین قسمت‌های ساختار اصلیْ در نیمۀ شمالی شهر قرار داشت؛ اما با شروع دورۀ مدرن بر اهمیت معبرهای جنوب شهر افزوده شد.
مسافران خارجیْ همدان را با پیشینۀ باستانی‌اش به یاد می‌آوردند. آنان در سفرنامه‌هایشان تنها دربارۀ بخش کوچکی از ساختار اصلی نوشته‌اند، چون ویژگی کالبدی بارزی نداشت. به این ترتیب می‌شود گفت ساختار اصلی همدان از جهت ویژگی‌های کالبدی نمادین نبود؛ اما در خاطرات ساکنان شهر دربارۀ بناها و فضاهای تجمع شهر به عنوان محل تجربه‌های جمعی نوشته شده است. این مکان‌ها مسجد جامع، مصلا، باغ‌ها، حاشیۀ رودخانه، دارالحکومه، میدان‌ها و مرکز محله‌ها یعنی همان مکان‌های موجود در ساختار اصلی شهر بود. ساختار اصلی همدان از نظر ویژگی‌های کالبدی شاخص نبود تا برای بیگانگان خوانا باشد؛ اما برای ساکنان شهر معنادار بود و مکان‌هایی را شامل می‌شد که آنان در آنجا خاطره‌های جمعی داشتند.

زمان: دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷، ساعت ۱۰
مکان: دانشکدۀ معماری و شهرسازی، دانشگاه شهید بهشتی

 

  • • دفاعیه پایان‌نامه دوم با عنوان:
    نظام آب‌رسانی و ساختار شهر نیشابور از قرن هفتم تا سیزدهم هجری

دانشجو:
زینب صادقی

استادان راهنما: دکتر زهرا اهری، دکتر هایده لاله
داوران: دکتر لادن اعتضادی، دکتر مهرداد قیومی بیدهندی

* حضور برای عموم علاقه‌مندان آزاد و رایگان میباشد.

چکیده ای از پایان نامه دوم:
شهر نیشابور در زمان ساسانیان، در درون دشتی وسیع احداث شد که فراوانی و نیکویی آب‌های آن همواره در طول تاریخ شهرت داشت. این شهر در دوران حیات خود، گاه رونق و گسترش یافت و گاه به زوال و ویرانی رسید و در طی این فراز و نشیب، دو بار نیز تغییر مکان داد. هدف این رساله بررسی ارتباط میان آب‌های دشت و شکل‌گیری شهر نیشابور در دو مقیاس کلان و خرد است، که برای این منظور ابتدا تأثیر توان آبی دشت در مکان‌های استقرار شهر بررسی شده و سپس به شناخت رابطۀ میان نظام آب‌رسانی و ساختار شهرِ حاصل از آخرین جابه‌جایی، پرداخته شده است.
داده‌های مورد نیاز این تحقیقِ تاریخی، با استفاده از برخی پژوهش‌های درجه دو و متون علمی در باب آب‌شناسی و زمین‌شناسی، به علاوۀ منابع درجه یک شامل متون تاریخی، جغرافیایی، نسب‌شناسی، وقف‌نامه‌ها، اسناد مربوط به املاک و اراضی شهر، عکس‌های هوایی و نقشه‌ها و نیز بررسی‌های میدانی و گفتگو با متخصصین، کارشناسان محلی قنوات و معمرین، گردآوری و سپس مثلث‌بندی و تفسیر شده است.
نتیجۀ این تفسیرْ بیانگر پیوندی عمیق میان شکل‌گیری شهر نیشابور و منابع تأمین‌کنندۀ آب آن، در هر دو مقیاس کلان و خرد است؛ این شهر در ناحیه‌ای از دشت برپا شده بود که نسبت به دیگر نواحی آن، از بالاترین کمیت و کیفیت آب‌های سطحی و زیرزمینی برخوردار بود. در درون همین ناحیه، روند گسترش و جابه‌جایی‌های شهر در جهتی انجام شده بود که از این آب‌ها، از هر سه طریق رود و چشمه و قنات، بیشترین بهره برده شود. افزون بر آن، در درون شهر نیز ساختار شهر بر مبنای نظام آب‌رسانی آن شکل گرفته بود؛ محل دروازۀ شهر و شبکۀ معابر اصلی بر مسیر قنات‌ها منطبق بوده و چهارسوق و میدان و غالب بناهای عمومی در محل تقاطع بازار با مسیر قنوات ساخته شده بودند.

زمان: دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷، ساعت ۱۳:۳۰
مکان: دانشکدۀ معماری و شهرسازی، دانشگاه شهید بهشتی

منبع: آسمانه t.me/asmaaneh
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

 

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2019 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook