دفاعیه پایان نامه؛ «طراحی عرصه همگانی پلاسکو بر مبنای استراتژی روایتگری»

جلسه دفاعیه کارشناسی ارشد طراحی شهری، دوشنبه مورخ ۱۹ شهریور ماه ۹۷ در پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران برگزار می گردد.

دفاعیه پایان نامه تحت عنوان:
طراحی عرصه همگانی شهر بر مبنای استراتژی روایتگری – مورد مطالعه مجموعه پلاسکو

دانشجو: هومن رحیمی زند
استاد راهنما: دکتر بهناز امین زاده
داوران: دکتر احسان احمدی، دکتر شمین گلرخ

چکیده ای از پایان نامه:
عرصه همگانی شهر به عنوان مهمترین مکان جمعی در زندگی روزمره انسان، بستر اصلی رویداد های خاطره ساز شهری می باشد. لذا ارتقای کیفیت کالبدی این عرصه، ارتقای کیفیت زندگی شهروندان را در پی خواهد داشت. پس به دنبال یافتن نقاط لنگرگاهی تاثیرگذار بر روی عرصه همگانی شهر و شناخت و بررسی مناسب مؤلفه های آن، می توان قدم بزرگی در بالا بردن کیفیت زندگی شهروندان برداشت. عرصه همگانی همانطور که تاثیر گذار بر زندگی شهروندان است، تاثیر پذیر از جامعه هم می باشد. در این پژوهش زندگی جمعی در پدیده ای به نام زهدان روایی/ اجتماعی ریشه یابی شده است. این پدیده همان چیزی است که داستان ها و قصه ها از دل آن تولید می شوند و دارای چهار دسته مؤلفه می باشد؛ مؤلفه های زمانی، مؤلفه های بی زمانی، مؤلفه های معنایی و نهایتا مؤلفه های انتقالی، که زهدان روایی / اجتماعی را تشکیل می دهند. همچنین با استفاده از نظریه روایت شناسی و ترجمان آن به زبان طراحی شهری، استراتژی طراحی و توسعه عرصه همگانی شهر ترسیم شده است. فرایند استراتژی روایت؛ که می تواند یکی از فرایند های موثر بر طراحی و توسعه عرصه همگانی شهر باشد، به عنوان نتیجه اصلی این پژوهش به دست آمده است. در نهایت این استراتژی بر بستر مجموعه پلاسکو؛ ساختمانی که در حادثه آتش سوزی سال ۱۳۹۵ تخریب شد، امتحان شده است. نتایج حاصل از شناخت مجموعه پلاسکو، با توجه به زهدان روایی / اجتماعی این مکان، یادآوری سه دسته خاطرات را ایجاب می کند: خاطرات پیش از ساخت ساختمان پلاسکو، خاطرات ساختمان پلاسکو و نهایتا خاطرات حادثه آتش سوزی. در نهایت همانطور که در چارچوب نظری پژوهش در نظر گرفته شده بود، طراحی در جهت باز زنده سازی این خاطرات، منجر به تولید یک عرصه همگانی شده است.

* حضور برای عموم آزاد و رایگان است.

زمان: دوشنبه ۱۹ شهریور ماه ۹۷، ساعت ۱۳:۱۵
مکان: سالن قضاوت پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران
دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

هرگونه استفاده از مطالب اختصاصی این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2019 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook