انتقادی درخصوص مسابقه میدان شهدا اراک؛ بی عدالتی آشکار از سوی شهرداری اراک

“پیرو اعلام «مسابقه طراحی یادمان و محوطه میدان اصلی شهر اراک؛ میدان شهدا» در اردیبهشت ماه ۹۶، و اعلام نتایج نهایی مسابقه در آبان ماه ۹۶، و پس از بارها پیگیری از “سازمان سیما، منظر و فضای شهری شهرداری اراک” به عنوان برگزارکننده، (با گذشت حدود ۱۰ ماه) و مدیر مسابقه مذکور، هنوز پاسخ روشنی از سوی این سازمان دریافت نشده، بدیهی است عدم پایبندی به تعهدات، قطعاً اعتبار شهرداری اراک را در برگزاری مسابقات بعدی خدشه دار خواهد کرد و حداقل نحوه مواجهه با این سازمان را برای جامعه معماری آشکار خواهد ساخت. یادداشت انتقادی حاضر، در پی عدم اعطای جوایز مسابقه پس از ۱۰ ماه، از سوی یکی از برندگان مسابقه طراحی میدان شهدا اراک نگاشته شده که در ادامه منتشر می گردد. از دبیرخانه نظارت بر مسابقات معماری انتظار می رود، برگزار کننده را نسبت به مسائل و تعهدات حقوقی خود آگاه سازد و گزارشی از پیگیری های انجام شده در این خصوص به جامعه معماری ارائه دهد. همچنین شهرداری اراک آگاه باشد، عدم پایبندی به تعهدات در خصوص این مسابقه از ذهن جامعه معماری پاک نخواهد شد؛ لذا شایسته است هر چه سریعتر نسبت به پرداخت جوایز و انجام تعهدات خود اقدام نماید.

کارفرما: شهرداری اراک
برگزارکننده مسابقه: سازمان سیما، منظر و فضای شهری شهرداری اراک
(قابل ذکر است در فراخوان اولیه، “سازمان زیباسازی شهرداری اراک” به عنوان برگزارکننده اعلام شده بود؛ که پیش از داوری مرحله اول، به جهت تغییر ساختار سازمان های تابعه شهرداری ها، شاهد ادغام سازمان های زیباسازی و پارک ها و فضای سبز و تاسیس سازمانی جدید تحت عنوان “سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری” در شهرداری اراک می باشیم.)
ضمناً معمارنیوز حق پاسخگویی برای مراجع ذیربط را محفوظ می داند.”
تحریریه معمارنیوز

 

  • یادداشت انتقادی درخصوص میدان شهدا اراک؛ بی عدالتی آشکار از سوی شهرداری اراک (سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری)
    * اعتراض یکی از برندگان مسابقه
    * بنابر درخواست ارسال کننده متن، نام نویسنده نزد معمارنیوز محفوظ می باشد.

این فراخوان از اردیبهشت ۹۶ به صورت رسمی از جانب شهرداری اراک اعلام شد و تمامی اصول و شرایط اعلام شده از جانب سازمان زیباسازی اراک طبق اصول و مقررات آیین نامه جامع مسابقات معماری و شهرسازی اعلام شد. مسابقه ای با جایزه های نفر اول ۳۰ میلیون تومان، نفر دوم ۲۰ میلیون و نفر سوم ۱۰ میلیون تومان. مبالغی که به نسبت باعث جذب بیشتر شرکت کنندگان شد و ۳۴۱ طرح به سازمان زیباسازی شهرداری اراک ارسال شد (طبق گفته سازمان زیباسازی اراک).
اما اکنون پس از گذشت چندین ماه از اعلام نتیجه نهایی که توسط ۶ داور انجام شده، تعهدات شهرداری اراک در قبال منتخبان انجام نگرفته است و این سازمان به بسیاری از قوانین مسابقات عمل نکرده است. در زیر به شرح هر یک از بدقولی ها و عدم تعهدات سازمان سیما منظرو فضای سبز شهری زیر نظر شهرداری اراک میپردازیم:
۱. هنوز پس از گذشت ماهها و اعلام نفرات اول تا سوم هیچ یک از جوایز پرداخت نشده است.
۲. هیچ یک از تاریخ ها ی اعلام شده جهت اعلام نتایج، زمان داوری آثار، زمان اعلام اصلاحات آثار منتخب و… با تاریخ های اعلام شده از سازمان زیباسازی اراک یکی نمی باشد، به طوری که پروسه انتشار مسابقه تا زمان اعلام نتیجه که بایستی در حدود حداکثر ۳ ماه باشد (طبق تعهد سازمان) حدود ۷ ماه به طول انجامید، یعنی ۴ ماه انتظار و تلف شدن زمان شرکت کنندگان.
۳. به ۵ نفر نهایی منتخب اعلام شد که ایرادات طرح ها را طبق نظر داوران اصلاح کنند و دوباره به سازمان ارسال کنند. پس از چند هفته به شرکت کنندگان اعلام شد که اصلاحات توسط داوران تایید شده و شرکت کنندگان ۳ هفته مهلت ساخت ماکت دارند و بایستی ماکتی بسیار عالی بسازند که در شان مسابقه بوده (تحمیل هزینه ای گزاف به منتخبین) که اگر ماکت پر هزینه نباشد کمک هزینه ساخت ماکت که ۲ میلیون تومان است به شخص داده نخواهد شد.
۴. شوک دیگر اینکه قرار بود پس از اصلاح کارها کمک هزینه ها را بدهند تا ماکت ساخته شود اما هیچ مبلغی داده نشد و بار دیگر مدیر مسابقه اعلام کردندکه ماکت را تحویل بدهیم بعد کمک هزینه بگیریم اما پس از بردن ماکت ها به اراک بازهم هزینه داده نشد و وعده یک هفته ای پرداخت کمک هزینه ماکت به منتخبین تبدیل به ۴ ماه شد و بالاخره پس از صدهابار پیگیری و تماس با سازمان و مراجعه به اراک و … کمک هزینه ماکت ها به منتخبین داده شد.
۵. نکته دیگر اینکه چرا در اعلام نتایج بیان شده که طرح ها اجرایی نیستند؟ اگر اینگونه است چرا داوران اصلاحات را تایید کردند و ساخت ماکت را خواستار شدند؟ بهتر نبود اصلاحات چندباره صورت میگرفت تا طرح نهایی تایید میشد؟
۶. در طی تماس های مکرر با سازمان هیچ یک از اعضا زیر بار تعهد پرداخت جوایز نمیروند.
۷. روزهای اول پس از اعلام نتایج گفته شد که قرار بر برگزاری مراسم و اهدای جوایز، لوح تقدیر و تندیس فراخوان به برنده ها می باشد. اما الان چند ماه گذشته حتی یک لوح تقدیر هم به ما داده نشده حتی یک تماس با ما گرفته نشده ما از طریق سایت و پیگیری های خودمان متوجه شدیم که نتایج اعلام شده است.
۸. بهانه سازمان زیباسازی اراک برای ندادن جوایز: می گویند طرح ها اجرایی نیست. بر فرض که طرح ها اجرایی نباشد (بهانه ای غیر منطقی)، چه طرح ها اجرا شود و چه نشود ارتباطی به عدم پرداخت جوایز ندارد. شهرداری اراک از زیر بار شانه خالی کرده و بایستی بداند که طبق قوانین و مقررات مسابقات معماری و شهرسازی حتی اگر طرح نهایی اجرا نشود بایستی به تعهدات برگزاری مسابقه عمل شود و جوایز به طور کامل پرداخت شود.
۳۴۱ طرح به این سازمان ارسال شده و سازمان زیباسازی اراک متعهد به پاسخگویی به شرکت کنندگان است.

از داوران عزیز این مسابقه عاجزانه خواستار هستم که احساس مسئولیت کنند زیرا امضای آنها زیر برگه صورتجلسه اعلام برندگان و بیانیه مسابقه است. شما نفرات اول تا پنجم را انتخاب کردید و ظاهرا همه چیز به نحو احسن توسط سازمان انجام شده، اما در باطن بی عدالتی و بی مسئولیتی از سازمان زیباسازی اراک موجبات ناراحتی و ازبین رفتن حقوق ما برندگان را فراهم کرده است.

 

لینک مرتبط: فراخوان مسابقه ملی طراحی یادمان و محوطه میدان اصلی شهر اراک؛ «میدان شهدا»
لینک مرتبط: اعلام نتایج مرحله اول مسابقه ملی طراحی یادمان و محوطه میدان اصلی شهر اراک
لینک مرتبط: اعلام نتایج نهایی مسابقه ملی طراحی یادمان ومحوطه میدان اصلی شهراراک؛”میدان شهدا”

دریافت پوستر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :یک نظر on “انتقادی درخصوص مسابقه میدان شهدا اراک؛ بی عدالتی آشکار از سوی شهرداری اراک”

  • xyz wrote on ۳۰ مرداد, ۱۳۹۷, ۱۴:۴۱

    مگر این مسابقات ثبت در دبیرخانه دائمی مسابقات نبوده است؟ پس چرا رسیدگی نمی کنند؟ :))))

نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2020 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook