انتشار کتاب «گفتگو با میس وندر روهه»

انتشار کتاب «گفتگو با میس وندر روهه»

نویسنده: مویسس پونته
ترجمه: مرتضی نیک فطرت، فتانه اتباعی
ناشر: انتشارات فکر نو
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶
تیراژ: ۱۰۰۰ نسخه
قیمت: ۱۵۰۰۰ تومان

مقدمه مترجم:
«کمتر بیشتر است.»
«خدا در جزییات است.»
این عبارات را جهت‌دهنده کل فعالیت‌های میس می‌دانند. میس وندرروهه از تأثیرگذارترین معماران قرن بیستم است که در کنار والتر گروپیوس و لوکوربوزیه، جایگاه بسیار والایی در توسعه و بسط معماری مدرن داشته است. میس توانست یک زبان معماری نوینی را که مبتنی بر ویژگی‌های مینیمالیستی در عصر جدید فناوری و تولید است، به نمایش بگذارد. سادگی و احتراز از حشو و زوائد و همچنین کمال پختگی در اجرا را می‌توان در آثار او مشاهده کرد. مرحوم سید هادی میرمیران از معماران تأثیرگذار در معماری معاصر ایران، بااهمیت خواندن مفهوم ترانسپارنسی و شفافیت در جهت کاهش ماده و افزایش فضا، در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خود آثار میس وندر روهه را مصداق این موضوع می‌دانست و به آن اشاره می‌کرد.

از طرفی رشد تأسف‌آور تاریخ شفاهی نامعتبر که مبتنی بر بیان زبانی دست چندم و غیر مستند از دانشجویان و افراد تحصیل‌کرده در دانشکده‌های خارجی و ترجمه‌های نامطلوب و طرفداری‌های احساسی، نگرانی‌ها را از درک و فهم نادرست نسبت به موضوعات در عرصه معماری، افزایش داده است. در چند سال اخیر، کتاب‌هایی با مضمون دیالوگ با معماران و اندیشمندان در عرصه معماری، به دلیل آن‌که مانع از تفاسیر شخصی و تعابیر غلط شده و مخاطب را در ارتباط مستقیم با معمار قرار می‌دهد، مورد استقبال جامعه معماری قرار گرفته است. کتاب گفتگو با میس وندر روهه که در قالب سه مصاحبه با وی در این کتاب ترجمه شده است، حاوی نکاتی مهم از زوایای پنهان فعالیت‌های وی می‌باشد که با توجه به اطلاعاتی که خوانندگان از آثار و پروژه‌های وی دارند، می‌تواند به‌عنوان مطالب تکمیلی در جهت فهم درست روند معماری میس، کمک شایان توجهی داشته باشد.

• فهرست مطالب کتاب:
مقدمه
معماری و تکنولوژی
گفتگوی اول
گفتگوی دوم
گفتگوی سوم
دوره حضور میس وندرروهه در آمریکا و ارتباط او با زمانه معاصر

دریافت تصویر جلد
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2019 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook