انتشار کتاب «مبانی طراحی سازه های فضاکار»

اختصاصی معمارنیوز- انتشار کتاب «مبانی طراحی سازه های فضاکار»

تألیف:
پروفسور محمود گلابچی؛ استاد دانشگاه تهران
دکتر محمدرضا گلابچی؛ دانش‎آموخته دانشگاه کمبریج

ناشر: انتشارات دانشگاه پارس
تاریخ چاپ: ١٣٩۵
تعداد صفحات: ۵٨٠ صفحه
قیمت: ۴٨٠٠٠ تومان

پیش‏گفتار:
سازه ‏های فضاکار از اوایل قرن بیستم، هنگامی که اولین‏ نمونه‏ های این نوع سازه ‏ها در سال ۱۹۰۳ توسط الکساندرگراهام بل ساخته شد، تا کنون به ‏عنوان گروهی از سازه ‏ها که از مزیت سبک و مقاوم بودن و نیز سرعت و سهولت اجرا برخوردارند، همواره با فرم‏ های متنوع در پروژه های بزرگ ساختمانی استفاده شده ‏اند. رفتار سه‏ بعدی این سازه ‏ها، پیش ‏ساخته بودن و امکان تولید انبوه آنها، سبب شده است که به‏ عنوان یکی از موثرترین روش‏ ها برای پوشش سقف‏ های با دهانه‏ زیاد و اجرای پروژه های متعدد مورد توجه معماران و مهندسان قرار گیرند.

پیشرفت‏ های حاصل از مطالعات و طرح‏ های باکمینستر فولر، منگرین هاوسن ،کنراد واچسمان، استفان دوشاتیو، یوشی کاتسو تسوبای، زیگموند استانیسلاو ماکوفسکی، هشیار نوشین، مامورو کاواگوچی، ماتیو لوی، رنه موترو، یانوش رم بلیک و تلاش سازندگانی که با ارائۀ پیشنهاد‏های جدید در مورد طراحی، نحوۀ ساخت اعضا، گره ‏ها و مدول‏ها، امکان اجرای فرم‏ های هندسی متنوع را فراهم ساختند، موجب ابداع سیستم‏ های گوناگون در طراحی و ساخت سازه ‏های فضاکار شد. این پیشرفت‏ ها و دستاوردها، دریچه‏ ای جدید به روی معماران و مهندسان برای طراحی فرم‏ های بدیع و نیز محاسبۀ دقیق این گروه از سازه‏ ها گشود. ضمن آن که اجرای ساختمان‏ هایی با ابعاد گوناگون را با پایدارترین و اقتصادی‏ترین روش ‏ها امکان‏پذیر کرد و سبب توجه روزافزون به این روش‏ها در طرح‏های معماری و پروژه‏ های بزرگ ساختمانی شد.

کتاب حاضر با عنوان «مبانی طراحی سازه‏ های فضاکار» در پاسخ به یکی از ضروری‏ ترین نیازهای جامعۀ معماری و مهندسی کشور، برای آشنایی بیشتر و عمیق ‏تر با مبانی طراحی معماری سازه های فضاکار، هندسه این سازه ها، نحوۀ تحلیل، محاسبه و طراحی و نیز ساخت، نصب و اجرای سازه‏های فضاکار در دانشگاه پارس، تالیف شده است. انتشار این کتاب می‏تواند موجب آشنایی دقیق‏ تر دانشجویان و دانش ‏آموختگان رشته‏ های معماری و مهندسی عمران، با سازه ‏های فضاکار شده و جامعه از مزایای این گروه از سازه‏ ها بیش از پیش بهره ‏مند شود.

در نخستین بخش کتاب، با عنوان شناخت کلی سازه های فضاکار، که شامل سه فصل با عناوین معرفی سازه های فضاکار، فرم های سازه های فضاکار و اجزای تشکیل دهنده سازه های فضاکار است، مراحل توسعه و تکامل سازه‏ های فضاکار، هندسه، رفتار سازه‏ای، مصالح مورد استفاده، اجزای تشکیل دهنده و نیز سیستم‏ های سازه ای متنوع مورد استفاده در این سازه ‏ها به تفصیل بیان شده ‏اند.
پس از این بخش، پروژه‏ های مهم و برجسته‏ ای که در جهان با سازه‏ های فضاکار ساخته شده‏ اند در فصل چهارم با عنوان مطالعات موردی بررسی و معرفی شده‏ اند.
بخش دوم کتاب که به مبانی طراحی و اجرای سازه‏ های فضاکار اختصاص یافته است شامل چهار فصل است. در اولین فصل این بخش (فصل پنجم) بارهای وارد بر سازه ‏های فضاکار و تاثیرات آنها معرفی شده ‏اند. در فصل بعد (فصل ششم) مبانی طراحی سازه‏ های فضاکار بیان شده و روش‏های مختلف طراحی معرفی شده اند. مدل‏سازی سازه‏ های فضاکار عنوان فصل بعدی این بخش (فصل هفتم) است که در آن جبر فرمکسی، نرم‏ افزار فرمین و انواع تکنیک‏ های مدل‏سازی سازه‏ های فضاکار معرفی شده اند. در ادامه این بخش و در فصل هشتم کتاب مراحل طراحی سازه‏ های فضاکار برای انواع و سیستم های مختلف آن بیان شده و با ارائه مثال‏ هایی نحوه طراحی و اجرای پروژه های سازه فضاکار تشریح گردیده است.
بخش نهایی کتاب با عنوان فصل نهم به سازه‏ های تنسگریتی، تاریخچه و کاربرد آنها به‏ عنوان یکی از مهم ترین انواع سازه های فضاکار اختصاص یافته است.

دریافت تصویر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

هرگونه استفاده از مطالب اختصاصی این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


برچسب :

مطالب پیشنهادی :یک نظر on “انتشار کتاب «مبانی طراحی سازه های فضاکار»”

  • فایل wrote on ۱۳ دی, ۱۳۹۶, ۱۹:۰۰

    ممنون عالی بود

نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2018 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook