انتشار کتاب «ساختمان سبز با رویکرد طراحی یکپارچه»

انتشار کتاب «ساختمان سبز با رویکرد طراحی یکپارچه»

نویسنده: جری یودلسون
ترجمه: فاطمه زارع، سیده صدیقه میرگذار لنگرودی
ناشر: اول و آخر
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷
تیراژ: ۱۰۰۰ نسخه
قیمت: ۱۹/۸۰۰ تومان

یادداشت مترجم:
در دهه‌های اخیر، همواره دغدغه مباحثی نظیر «انرژی پاک، ساختمان‌های سبز، پایداری، ساختمان‌های صفر – انرژی، انرژی تجدیدپذیر و غیره» در میان پژوهشگران و متخصصین جامعه معماری مطرح بوده است و علی‌رغم زَعم برخی صاحب‌نظران و اندیشمندان این حوزه که چنین مباحثی را کلیشه می‌خوانند، به دلیل کاربردهای فراوان و بی‌بدیل این مباحث (نظیر کاهش هزینه‌های تامین انرژی و آلودگی‌های زیست محیطی و بسیاری مزایای دیگر)، بر آن شدیم تا کتاب حاضر را که حاصل سال‌ها تجربه و کار عملیاتی جِری یودِلسون (از برجسته‌ترین افراد در این حوزه) است را به زبان فارسی ترجمه نماییم.

نکته بسیار مهم در ارتباط با این کتاب سیاق متفاوت آن از سایر کتاب‌های پژوهشی و علمی است و همان‌گونه که در ابتدای کتاب و توسط نویسنده نیز اشاره شده است، حاصل مصاحبه‌هایی است که با افرادِ با تجربه و حاذق در زمینه‌ی «ساختمان‌های سبز و رویکرد طراحی یکپارچه»، انجام شده است. علاوه بر آن، ذکر تعداد قابل توجهی نمونه (مثال) واقعی از چنین ساختمان‌هایی، توانسته نه تنها بر جنبه‌ی کاربردی بودن کتاب بیافزاید، بلکه خواننده را به شایستگی در فضای توصیف شده توسط نویسنده قرار داده و انتقال تجربه و دانش را به مانند حرکت سیال، تسهیل نموده است.

یادداشتی بر کتاب به قلم دکتر وحید شالی امینی:
معماری اقلیمی، قبل ازهر پیامد دیگر در پی فراهم آوردن «آسایش» برای کاربرِ فضایِ معماری است. این‌گونه از معماری اگر امروز وجاهتی یافته است؛ به این دلیل است که از یک جانب، انسان دریافته که به چه میزان سبُعانه با طبیعت اطراف خویش رفتار نموده و در نتیجه تا چه حد به خویشتن آسیب رسانده است. از جانب دیگر گرایش‌های فردگرایانه باعث شده تا انسان معاصر توجه بیشتری به خود و آسایش خویش مبذول دارد.

بدیهی است که معماریِ همساز با اقلیم، اکنون یکی از زیرشاخه‌های معماری پایدار محسوب می‌گردد؛ درحالی‌که در گذشته این نوع معماری (حداقل در ایران)، خودبسنده و اصل و اساس پایداری محسوب می‌شد؛ زیرا در گذشته اساساً بحثی از پایداری مطرح نبوده است. شایان ذکر است که اگر سابقاً بحثی از مقولهٔ پایداری در میان نبوده، به این دلیل است که مَنشِ زندگی، خود، در راستای پایداری بوده است؛ و اگر امروز مقولهٔ پایداری به‌ عنوان یک نظام تفکر و طراحی مطرح می‌شود، دقیقاً به این دلیل است که مَنشِ پایدار در زندگیِ معاصر از میان رفته و نیاز به بازگشتِ به آن بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

پایداری اصولاً در سه حیطه قابل‌طرح است که شامل: حیطه‌های زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی است. اما اگر همهٔ مسئولین، برنامه ریزان و طراحان برای مقولهٔ پایداری تلاش نمایند ولی هر فرد از جامعه خود را در قبال پایداری مسئول احساس نکند، یا به عبارتی «مَنشِ پایدار» پیدا نکند، به‌هیچ‌روی جامعه به پایداری دست نخواهد یافت. پیدا نمودنِ این مَنش، کار دور از دسترسی نیست فقط کافی است در زندگی روزمره خویش به برخی مسائل بیشتر دقت نماییم. منش پایدار یک روشِ زندگی است که اولین برنده‌اش خود انسان است؛ داشتن منش پایدار ساده است، تنها فکر کردن به آن مشکل به نظر می‌رسد. …

… فراموش نکنیم که تا فرد فردِ ما به مَنشی پایدار دست نیابیم از برنامه‌ریزی و طراحی نمی‌توان انتظار معجزه داشت.

باعث بسی شگفتی است که کشورهایی در همسایگی ایران، مانند ترکیه، امارات عربی متحده، عربستان، پاکستان و کمی دورتر هندوستان چندین سال است که در حوزهٔ مسائل زیست‌محیطی در حال سرمایه‌گذاری و تدوین ضوابط ساخت‌وساز همساز با سامانه‌هایی مانند لید آمریکا و برییم انگلستان هستند و ما با آینده‌ای که از اتمام سوخت‌های فسیلی در مملکتمان می‌دانیم و آلودگی‌های وسیعی که کلان‌شهرهایمان با آن دست‌به‌گریبان هستند؛ همچنان به ساخت‌وسازهای آلاینده ادامه می‌دهیم.

هم‌اکنون کشور ترکیه، بیش از ۲۰۰ ساختمان ساخته شده با گواهینامهٔ لید دارد، ابوظبی اولین شهر پایدار خود به نام Masdar را با ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری از سال ۲۰۰۸ به بهره‌برداری رسانده و سامانه‌ای معادل برییم انگلستان به نام «مروارید» برای ساخت‌وسازها وضع کرده که ازاین‌پس معماری در این کشور همساز با محیط‌زیست انجام شود. عربستان نیز در نظر دارد شهری پایدار به نام Neom با سرمایه‌ای معادل ۵۰۰ میلیارد دلار در زمینی به مساحت ۲۶۵۰۰ کیلومترمربع در ساحل دریای سرخ بسازد که در آن انرژی‌های نو، بازیافت منابع آب، فناوری‌های زیستی، کاشت مواد غذایی سالم، همراه با فضاهایی برای اوقات فراغت در نظر گرفته شده است.

به‌راستی تا چه زمان کشور ایران بااین‌همه ذخایر طبیعی و اقلیمی، فارغ از بهره‌گیری از منابع رایگان مانند خورشید، باد، جزر و مد دریا، زمین‌گرمایی، گازهای حاصل از دفن زباله، زیست‌توده و غیره به سر خواهد برد؟ و مدیران کلان کشور چه زمانی در کنار محققان کشور در راستای نجات نسل‌های آینده پا پیش خواهند گذاشت؟ این پرسش بزرگ قرن جاری است.
(وحید شالی امینی| عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز)

 

فهرست مطالب کتاب:
• یادداشتی بر کتاب به قلم دکتر وحید شالی امینی
• یادداشت مترجم
• فصل اول ـ روش موفقیت در پروژه های ساختمانی با عملکرد بالا
• فصل دوم ـ ساختمان های سبز در عصر حاضر
• فصل سوم ـ روش اجرای طراحی یکپارچه
• فصل چهارم ـ شارت زیست محیطی
• فصل پنجم ـ موانع موجود در برابر ساختمان ها با عملکرد بالا: علل موفقیت و شکست
• فصل ششم ـ موارد کسب و کار برای ساختمان های سبز
• فصل هفتم ـ هزینه ساختمان های سبز
• فصل هشتم ـ مدیریت پروژه یکپارچه: تحلیل هزینه سود در ساختمان های سبز
• فصل نهم ـ آغاز کار ـ ملاحظات پیش از طراحی
• فصل دهم ـ طراحی مفهومی و شماتیک
• فصل یازدهم ـ پیشرفت طراحی
• فصل دوازدهم ـ مرحله ی اسناد ساخت
• فصل سیزدهم ـ ساخت و بهره برداری
• فصل چهاردهم ـ نگاه به آینده ـ طراحی ساختمان های زنده

دریافت تصویر جلد
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2019 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook