انتشار کتاب «تاریخ باغ سازی»

اختصاصی، معمارنیوز- انتشار کتاب «تاریخ باغ سازی»

نویسنده: تام ترنر
مترجمان: حمیدرضا عظمتی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی
محسن فیضی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران

ناشر: دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵
تعداد صفحات: ۵۶۰
قیمت: ۳۲۰,۰۰۰ ریال

مقدمه مترجمین کتاب:
باغ سازی را می‌توان ازجمله‌ی نخستین اقدامات انسان در زمینه‌ی معماری منظر برشمرد. آنجایی که انسان شروع به ایجاد فضای سبز در محیط زندگی خود نمود و عناصری چون: درخت، آب و گیاه را با خود همراه ساخت تا نمودی از باغ بهشت را در حیات خود جلوه‌گر سازد. بدین‌سان او طبیعت را به درون خانه، شهر و جامعه خود دعوت نمود و علاوه بر رفع نیازهای مادی، به برطرف نمودن نیازهای معنوی خود نیز پاسخ داد.

در سیر تحول این فرآیند مشاهده می‌گردد که انسان با به نظم کشیدن هندسه مکان و افزودن سایر عناصر و استفاده از مصالح متنوع در باغ سازی، نمودهای عینی و متنوع‌تری را پدیدار ساخت و حاصل این تلاش، به ساخت انواع پارک ها و باغ‌هایی انجامید که هم‌اکنون تاریخی به قدمت ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح تاکنون را دارد.

گذری بر تاریخ باغ سازی در هریک از کشورهای جهان، حاکی از روش و شیوهای خاص در همراه کردن طبیعت با زندگی انسان است، که ریشه در فرهنگ و باورهای آن مرزوبوم را دارد.

کتاب حاضر اثری است به قلم تام ترنر که با عنوان استادی مبرز و شناخته‌شده در زمینه طراحی باغ و آموزش معماری منظر در دنیا بین متخصصین این زمینه نامی آشنا می‌باشد.

ازجمله کتاب‌های حائز اهمیت و معروف وی در کشور ما که به زبان فارسی برگردان گردیده، کتاب‌هایی نظیر “شهر همچون چشم‌انداز، نگرشی فراتر از فرانوگرایی(پست- پست- مدرن) به طراحی و برنامه‌ریزی شهری” و “اصول طراحی باغ” می‌باشند.

کتاب حاضر که نگاهی به تاریخچه باغ سازی در جهان دارد، با توجه به نام نویسنده آن می‌تواند یکی از منابع موثق و ارزشمند در حوزه معماری منظر و تاریخ آن بشمار آید. این کتاب در ۱۰ فصل به‌مرور تاریخ باغ و باغ سازی و فلسفه طراحی آن، از ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح تا سال ۲۰۰۰ میلادی، یعنی از دوران مصر باستان تا باغ‌های انتزاعی و پساانتزاعی می‌پردازد.

 

• فهرست مطالب کتاب:
دیباچه
مقدمه مترجمین
فصل اول/ فلسفه طراحی
فصل دوم/ باغ‌های دوران باستان
فصل سوم/ باغ‌های کلاسیک
فصل چهارم/ باغ‌های اسلامی و آسیای غربی
فصل پنجم/ باغ‌های قرون‌وسطی
فصل ششم/ باغ‌های رنسانس
فصل هفتم/ باغ‌های باروک
فصل هشتم/ باغ‌های نئوکلاسیک و رمانتیک
فصل نهم/ باغ‌های التقاطی
فصل دهم/ باغ‌های انتزاعی و پسا انتزاعی
منابع

دریافت تصویر
منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

هرگونه استفاده از مطالب اختصاصی این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


برچسب :

مطالب پیشنهادی :نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2018 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook