الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه احداث تراس سبز بر بام طبقات همکف

اعضای شورای اسلامی شهر تهران با اکثریت آرا یک فوریت لایحه احداث تراس سبز بر بام طبقات همکف در کلیه زیر پهنه های S و M که سطح اشغال طبقات همکف در آن ها بیشتر از سایر طبقات می باشد را به تصویب رساندند.

در سیصد و پانزدهیمن جلسه شورا بررسی یک فوریت طرح “الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه احداث تراس سبز بر بام طبقات همکف در کلیه زیر پهنه های S و M که سطح اشغال طبقات همکف در آن ها بیشتر از سایر طبقات می باشد” در دستور قرار گرفت و برهمین اساس محمد مهدی تندگویان نایب رییس کمیسیون شهر سازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در تشریح این طرح گفت: معمولا در پهنه های M و S طبقات همکف و در برخی زیر پهنه ها تا طبقه سوم سطح اشغال تا ۸۰ درصد هم می رسد این امر سبب می شود اختلاف ۳۵ تا ۵۰ درصدی فضای خالی در ساختمان پشتی به وجود آید.

وی با بیان اینکه در چنین شرایطی از این فضای خالی یا به صورت تجاری استفاده می شود و یا با ایجاد سقف کاذب به ایجاد محل هایی نظیر کافی شاپ ها مبادرت می شود. افزود: متاسفانه در ضوابط شهر سازی تعریفی برای این فضا ها نشده و لذا این فضاها نه مشمول عوارض، نه جریمه و نه تخریب می گردند. از این رو ارایه این لایحه می‌تواند در راستای تعیین تکلیف این فضا ها و ضوابط منجر شود.

تندگویان تاکید کرد: تبدیل این تراس ها به تراس سبز در راستای پیوند با فضای سبز شهری می تواند یک اتفاق خوب باشد.
وی در ادامه با اشاره به دلایل یک فوریت این طرح گفت: تحقق منویات رهبری، جبران کمبود فضای سبز، لزوم کاهش بار گرمایی ساختمان و اتلاف انرژی از بام طبقات همکف، ساماندهی منظر بصری، جلوگیری از تخلفات ساختمانی از جمله دلایل یک فوریت این طرح بوده است.
نایب رییس کمیسیون شهر سازی و معماری شورا همچنین متن پیشنهادی یک فوریت این طرح را قرائت کرد و گفت: شهرداری تهران موظف است، ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه، نسبت به ارائه لایحه “احداث تراس سبز بر بام طبقات همکف در کلیه زیر پهنه‌های M و S که سطح اشغال طبقات همکف در آنها بیشتر از سایر طبقات می باشد” جهت تصویب اقدام کنند.

در ادامه جلسه موافقان و مخالفان طرح سخنان خود را ایراد کردند که عباس جدیدی گفت: اصولا چنین طرح هایی بدون انجام مطالعات کارشناسی به سرانجام مطلوب نخواهد رسید و می بایست مطالعات کارشناسی بر روی آن انجام شود و یکی از دلایل این طرح کمبود فضای سبز شهر بوده ولی چنین طرح هایی تأثیر چندانی در این خصوص ندارند.
اقبال شاکری نیز گفت: در ماده ۲۱ برنامه پنج ساله دوم شهرداری ملزم به ارائه چنین طرحی حتی در سال اول شده بود. همچنین در بند “پ” همین ماده شهرداری ملزم به توزیع متوازن فضای سبز و ارائه برنامه حمایتی توسعه فضای سبز خصوصی در اقدامات تکمیلی خود شده بود که کار خیلی خوبی است.

مهدی چمران در پایان خاطر نشان ساخت: این تراس‌ها، تراس سبز تزیینی است و نباید فکر شود که این تراس ها همان تامین ۲۰ درصدی فضای سبز ساختمان ها است آنها سر جای خود محفوظ هستند.
بر اساس اعلام سایت شورای شهر، در نهایت یک فوریت این طرح با اکثریت آرا به تصویب رسید.
منبع: ایسنا

منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


برچسب :

مطالب پیشنهادی :یک نظر on “الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه احداث تراس سبز بر بام طبقات همکف”

 • تورج شش بلوکی علمداری wrote on ۶ دی, ۱۳۹۵, ۲۰:۵۱

  بدا به حال ما با این مسئولین و کارشناسان
  ۱-پیشنهاد می کنم به مسئولین محترم فضای سبز طبیعی ایران را تخریب نفرمائید فضای سبز همکف پیشکش
  ۲-مشکل شهرهای ما فضای سبز تزئینی نیست مشکل اصلی کمبود آب و عدم مدیریت منابع آبی است
  ۳-برای افزایش فضای سبز برنامه ریزی کلان و یکپارچه از دهستانها تا کلانشهرها در مدیریت آب و منابع طبیعی ملاک عمل می باشد
  ۴-به جای افزایش تراکم جهت حل مشکل زمین لطفا کارشناسان محترم از متخصصین آگاه که کم هم نیستند به جای متخصصین فرمایشی بهره بگیرید
  ۵-منابع و تامین آب این فضاهای سبز چگونه و از کجا تامین خواهد شد؟
  ۶-لطفا مسئولین محترم کمی تاریخ شهر و شهرنشینی این سرزمین را مطالعه بفرمائید

نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2018 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook