اعلام نتایج؛ انتقادی به مسابقه طراحی یادمان سربلند، پاسداشت مقام شهید محسن حججی

اختصاصی، معمارنیوز- همزمان با اعلام فراخوان اولیه مسابقه «طراحی یادمان سربلند، پاسداشت مقام شهید محسن حججی» در شهریور ماه ۹۶، پس از بررسی فراخوان مسابقه مذبور توسط تحریریه معمارنیوز، از ابتدا با انتشار و اطلاع رسانی آن موافقت نگردید؛

دلایلی همچون رویکرد فراخوان مسابقه خارج از رویکردی معمارانه به موضوع، عدم حضور عضوی از جامعه معماری در گروه داوران و گماردن داورانی در تخصص های مجسمه سازی، گرافیک و خوشنویسی، نگارش بندهایی همچون: “ویژگیهای کلی طرح در فراخوان: اشاره مستقیم طرح به شهید محسن حججی، همه فهم بودن بودن طرح و جذابیت برای مخاطب عام، پرهیز از طرح های انتزاعی” و نیز “شرایط اختصاصی فراخوان: دبیرخانه، آثار مناسب را جهت نصب و استفاده در فضای شهری در سراسر کشور به مراجع ذیربط پیشنهاد خواهد داد.“، همگی نشان از رویکردی صرف به هنرهای تجسمی از سوی برگزارکننده داشته است. که به جمیع جهات خارج از سیاست های معمارنیوز بوده و با انتشار آن موافقت نشد.

به هر حال مسابقه مذبور توسط مرکز هنرهای تجسمی بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار گردید و متأسفانه به سرانجام نرسید. یادداشت انتقادی حاضر، در پی اعلام نتایج مسابقه فوق الذکر به قلم یکی از شرکت کنندگان این رقابت نگاشته شده که در ادامه منتشر می شود.
تحریریه معمارنیوز

 

 • * اطلاعیه دبیرخانه مسابقه – ۱۰ آبان ۹۶:
  جلسه داوری مسابقه ملی یادمان سربلند پاسداشت مقام شهید والا‌مقام محسن حججی در تاریخ ۷/۸/۹۶ برگزار شد.
  هیئت داوران متشکل از آقایان طاهر شیخ الحکمایی، هادی عرب نرمی، محمد بهرامی و مسعود نجابتی پس از بررسی ۳۰۰ طرح رسیده به دبیرخانه با توجه به ویژگی‌های ذکر شده در فراخوان مسابقه که عبارت بودند از:
  – طراحی خلاقانه
  – اشاره مستقیم به شهید حججی
  – همه ‌فهم بودن و جذابیت برای مخاطب عام
  – پرهیز از طرح های انتزاعی
  – قابلیت اجرا در میادین شهر
  متاسفانه هیچ یک از طرح ‌ها را مطابق شرایط اعلام ‌شده ندانست و بر همین اساس طرحی برای حضور در مرحله دوم انتخاب نشد.
  لازم به ذکر است به زودی کتابی شامل منتخبی از طرح های رسیده به دبیرخانه منتشر خواهد شد و در اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت.
  با سپاس از حضور و شرکت هنرمندان، استادان و دانشجویان ارجمند در مسابقه ملی یادمان سربلند.
  طاهر شیخ الحکمایی؛ دبیر مسابقه ملی یادمان سربلند
  دریافت فراخوان مسابقه

 

 • * صادق رشیدی فرد؛ از شرکت کنندگان مسابقه:
  بسم الله الرحمن الرحیم
  به قول دکتر شریعتی : آری اینچنین شد برادر
  مسابقه یادمان شهید سربلند، محسن حججی به اتمام رسید و در نهایت ناباوری و ناداوری هیچیک از ۳۰۰ طرح رسیده وجاهت دریافت جایزه و مقام را نداشتند.

مطابق عرف و ذات مسابقات، در هر مسابقه می بایست نفرات برتر تعیین شده و جوایز تعیین شده به آنها تعلق بگیرد. و تنها کارفرما در صورت صلاحدید میتواند با هیچ یک از رتبه های برتر قرارداد مرحله بعدی را منعقد نکند، فلذا پرداخت جایزه و مشخص شدن نفرات برتر در هر حالتی جزو تعهدات کارفرما میباشد.

صاحب این قلم نیز در این مسابقه شرکت کرد و پس از ثبت نام، رزومه هیئت داوران را نیز مورد مطالعه قرار داد، برای اینجانب سوال است که ۳۰۰ فکر, ۳۰۰ طراح و مجسمه ساز و معمار صلاحیت نداشتند و اگر سفارش این المان به هر کدام از داوران داده میشد حائز صلاحیت بودند؟

معنای صلاحیت چیست؟؟..
صادق رشیدی فرد؛ مهندس معمار- آبان۹۶

 

منبع خبر: www.MemarNews.com

مطالب معمارنیوز را در کانال تلگرام معمارنیوز دنبال نمایید.

هرگونه استفاده از مطالب اختصاصی این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

share Memarnews content
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Follow Memarnews
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquareFacebooktwittergoogle_pluslinkedinyoutubevimeoinstagramflickrfoursquare


مطالب پیشنهادی :۸ نظر on “اعلام نتایج؛ انتقادی به مسابقه طراحی یادمان سربلند، پاسداشت مقام شهید محسن حججی”

 • مهسا wrote on ۱۱ آبان, ۱۳۹۶, ۱۷:۲۰

  واقعا متاسفم برای این جامعه خود فرهیخته،که زحمات و وقت گذاشته شده برای این فراخوان را به هیچ انگاشتند.

 • ه. ا wrote on ۱۱ آبان, ۱۳۹۶, ۱۷:۳۶

  جای تاسف داره

 • علی wrote on ۱۱ آبان, ۱۳۹۶, ۱۸:۲۳

  با سلام
  همانطور که نوشتید و از فراخوان پیداست این مسابقه صرفا با رویکرد هنرهای تجسمی و حجم سازی برگزار شده
  حتی برگزار کننده گروه هنرهای تجسمی بوده
  یعنی طرح معماری نبوده و اصولا معماران نباید شرکت میکردن
  ثانیا اگر شما واقعا با شرکت معماران مخالف بودین به چه منظوری یادداشت یک معمار رو در این مورد منتشر کردید

 • ترابیان wrote on ۱۱ آبان, ۱۳۹۶, ۲۳:۵۲

  واااای خدای من پس اون همه وقتی که گذاشتیم حاصلش شد این؟خواهشا این ناداوری هارو نکنین و ذهنیت معماران و مجسمه سازان و… رو که تازه پا به عرصه میزارن رو خراب نکنید لطفا.مسولین رسیدگی کنن لطفا

 • نجم wrote on ۱۱ آبان, ۱۳۹۶, ۲۳:۵۸

  سواستفاده در این حد؟جایزه مال خودتون خواهشا فقط نفرات برتر رو اعلام کنید و قید کنید جایزه تعلق نمیگیره …این حرکت خیلی ابرومندتره …فراخوان رو زیر سوال نبرید و نگذارید یاد شهید حججی یه خاطره ی تلخ برای اهل هنر باشه …

 • ن ا wrote on ۱۲ آبان, ۱۳۹۶, ۱۷:۳۸

  واقعا جای بسی تاسف می باشد . هر کدام از این طراحان وقت و هزینه ای را برای این مسابقه صرف کرده اند که دیگر با این وضعیت انگیزه شرکت در همچنین مسابقاتی برای معماران خرفه ای به ملی سلب خواهد شد . مطمینا باید طبق قانون با این گونه برگزار کنند ها برخورد کرد.

 • معین wrote on ۱۳ آبان, ۱۳۹۶, ۱۴:۲۲

  واقعا خجالت اوره این اعلام نتیجه، چطور امکان داره، همچین نظری راجع به طرح های رسیده?!! مسابقات در کشور فقط تبدیل شدن به راهی برای گرفتن طرح ها و آلترناتیو های مختلف بدون یک ریال هزینه طراحی، استثمار طراحان کشور، با سواستفاده از نام سازمان ها و ارگان ها و همچنین اعتماد طراحان.

 • ن ا wrote on ۱۴ آبان, ۱۳۹۶, ۱۰:۵۶

  اصلا مساله این نیست که معماران شرکت کردند یانه. این مسابقه برای عموم هنرمندان ازاد بود. عنرمندات تجسمس زیادی هم شرکت کردند ولی باز این مسابقه بی جواب ماند.باید دبیرخانه مسابقه علت این موضوع و همچنین جپاب قانع کننده ای را به صورت رسمی منتشر کند .

نظر دهید

لطفا پاسخ صحیح را در کادر وارد نمایید. *

تمام حقوق این سایت برای © 2019 معمار نیوز محفوظ است.هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون کسب اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.
flickrtumblrtwittergoogle_pluslinkedininstagramfacebook